Barcha elektr stansiyalari texnik ekspluatatsiyadan o‘tkazilishi shart
Hukumat qarori bilan (609-son, 18.10.2022 y.) O‘zbekiston Respublikasining elektr stansiyalari va tarmoqlarini texnik ekspluatatsiya qilish qoidalari tasdiqlandi.
✅ Qoidalarga muvofiq, qurilishi tugallangan IES, GES, QES, SHES va boshqa elektr ishlab chiqaruvchi stansiyalar ekspluatatsiyaga qabul qilinishi kerak.
Ekspluatatsiyadan oldin quyidagilar amalga oshiriladi:
► uskunalarning individual sinovlari, asosiy va yordamchi uskunalarning sinov tarzida ishga tushirilishi bilan tugaydigan energobloklar uchun alohida tuzilmalarning funksional sinovlari;
► uskunalarning kompleks sinab ko‘rilishi.
! Energetika ob'ektlarida ishlashga maxsus maʼlumotga ega va tayyorgarlikdan o‘tgan shaxslarga ruxsat beriladi.
Tezkor va tezkor-taʼmirlash xodimlari kamida 3 oyda bir marta avariyaga qarshi nazorat mashg‘ulotlarini o‘tishlari shart.
Shuningdek, Qoidalarda energetika ob'ektlarining ekspluatatsiyasini tashkil etish ustidan texnik va texnologik nazorat qilish, texnik xizmat ko‘rsatish va modernizatsiya qilish tartibi belgilangan.

Все электростанции должны пройти техническую эксплуатацию
Постановлением Правительства (№609 от 18.10.2022 года) утверждены Правила технической эксплуатации электрических станций и сетей Республики Узбекистан
✅ В соответствии с Правилами, в эксплуатацию должны быть приняты уже завершенные ТЭС, ГЭС, СЭС, ВЭС и другие генерирующие электростанции.
Перед приемкой в эксплуатацию должны быть проведены:
индивидуальные испытания оборудования и функциональные испытания отдельных систем, завершающиеся для энергоблоков пробным пуском основного и вспомогательного оборудования;
комплексное опробование оборудования.
❕ К работе на объектах энергетики допускаются лица, имеющие специальное образование и прошедшие подготовку.
Оперативный и оперативно-ремонтный персонал должен проходить обучение по борьбе с авариями не реже одного раза в 3 месяца.
Также, Правилами установлен порядок технического и технологического контроля за организацией эксплуатации объектов энергетики, технического обслуживания и модернизации.