Qo‘shni davlatlar bilan sheriklikdagi yangi loyihalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-avgust kuni Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlikni kengaytirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizning Markaziy Osiyo davlatlari bilan do‘stona va o‘zaro manfaatli aloqalari izchil rivojlanib bormoqda. So‘nggi besh yilda ular bilan tashqi savdo hajmi 2,5 barobarga ko‘payib, 6 milliard dollardan oshgan. Yurtimizda qo‘shni davlatlar kapitali ishtirokida 1 ming 700 ta qo‘shma korxona ochilgan.
Yig‘ilishda Markaziy Osiyo davlatlari bilan iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga oid yangi loyiha va takliflar ko‘rib chiqildi.

Партнерство с государствами Центральной Азии динамично развивается. За последние пять лет объем торговли Узбекистана с ними увеличился в 2,5 раза и превысил 6 миллиардов долларов. В нашей стране открыто 1,7 тысячи предприятий с участием капитала соседних стран.
На совещании обсуждены новые проекты и предложения по расширению экономической кооперации со странами Центральной Азии.
Рассмотрен вопрос разработки и ведения национального рейтинга инвестиционной привлекательности регионов в целях дальнейшего развития малого и среднего бизнеса в стране.