So‘nggi yillarda Energetika vazirligi va vazirlik tizimidagi tashkilotlar tomonidan amalga oshirilgan yirik ishlar.
Sohada huquqiy baza yaratildi
Ushbu sohada avvalo huquqiy bazani mustahkamlash, iste'molchilar manfaatlarini himoya qilish, sohani rivojlantirishning yangi bosqichlariga o‘tish maqsadida energetika sohasida 4 ta O‘zbekiston Respublikasi Qonuni yaratildi.
Shuningdek, so‘nggi uch yilda elektr energetikasi, neft va gaz yo‘nalishlarida 40 ta O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori qabul qilindi. Shu bilan bir qatorda, ushbu yo‘nalishda 35 ta O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori qabul qilindi.
Xalqaro shartnomalar
O‘tgan 3 yilda O‘zbekistonda issiqlik, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha xorijiy investorlar bilan umumiy qiymati 6 mlrd 919 mln dollarga teng 19 ta bitim imzolandi. Bu O‘zbekistonda investorlar tomonidan 19 ta zamonaviy elektr stansiya quriladi, degani va qolaversa tarixiy ish hisoblanadi.
Ishga tushirilgan elektr stansiyalar
Olib borilgan ishlar natijasida 2021-yilda Navoiy viloyatida birinchi yirik quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushirildi. Bu ham o‘z navbatida mamlakatimiz taraqqiyotida tarixiy jarayon hisoblanadi.
Birgina joriy yilning o‘tgan 5 oyida (yanvar-may) yurtimizning 4 ta viloyatida 5 ta yangi issiqlik va 1 ta quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushirildi, yil yakuniga qadar 1 ta issiqlik elektr stansiyasi ishga tushiriladi. Bu ham yurtimiz ravnaqidagi oltin harflar bilan bitilajak sahifalardan biri bo‘ladi.
Shunday qilib, bu borada oxirgi 5 yilda elektr energiyasini ishlab chiqarish bo‘yicha yaratilgan yangi quvvatlar hajmi 5 000 megavattdan oshdi. Bu avvalgi 25 yilga nisbatan 1,5 barobarga ko‘pni tashkil qildi. Bu ko‘rsatkichning ham O‘zbekiston tarixida muhim o‘rin egallashiga shubhamiz yo‘q!
Sohada yana bir tarixiy qadam tashlashdi
Ya'ni, O‘zbekiston tarixida birinchi marta aholi xonadonida o‘rnatilgan quyosh panellari yordamida ishlab chiqarilgan elektr energiyasini davlat tomonidan sotib olish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Elektr tarmoqlarini yangilash
Ishlab chiqarilgan elektr energiyasini iste'molchilarga sifatli va barqaror yetkazish maqsadida so‘nggi 5 yilda qariyb 41 000 kilometr elektr uzatish tarmoqlari va 13 000 ta transformator punktlari yangilandi. (taqqolash uchun, o‘tgan 25 yil mobaynida 9300 km elektr uzatish tarmoqlari, 4800 ta transformator ta'mirlangan). Buning natijasida 7,3 mingdan ortiq mahallaning elektr ta'minoti yaxshilandi. Bu ham O‘zbekiston tarixida misli ko‘rilmagan natija hisoblanadi.
GTL zavodi ishga tushirildi
Barchangizga ma'lum, o‘tgan yili Markaziy Osiyoda yagona, jahonda esa beshinchisi bo‘lgan “Uzbekistan GTL” zavodi ishga tushirildi. Ushbu muhtasham zavodning O‘zbekiston tarixida tutgan o‘rnini ta'riflashga hojat bo‘lmasa kerak!
Aqlli elektr hisoblagichlar o‘rnatildi
Xabaringiz bor, hurmatli prezidentimiz tashabbusi bilan yurtimiz aholi iste'molchilariga elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimi joriy etildi. Ya'ni O‘zbekistondagi 7,5 millionga yaqin aholi iste'molchilariga zamonaviy elektr hisoblagichlar bepul o‘rnatib berildi.
Aqlli gaz hisoblagichlar o‘rnatildi
Xuddi shuningdek, tabiiy gazni hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimi joriy etildi. Ya'ni O‘zbekistondagi 3,5 milliondan ortiq aholi iste'molchilariga tabiiy gaz hisoblagichlarini o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. Bu jarayonlarni ruyobga chiqarish ham O‘zbekiston tarixidagi zamonaviy yangiliklar sirasiga kiradi!
Qayta tiklanuvchi energiya manbalari rivojlantirilmoqda
Yangi O‘zbekistonning 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasiga asosan yurtimizda quyosh va shamol elektr stansiyalari quvvatini 8 000 megavattga, gidroelektr stansiyalar quvvatini esa 2 920 megavattga (jami 10 920 megavatt) yetkazish belgilandi. Bu ham Yangi O‘zbekiston taraqqiyotida “Yashil energetika”ni rivojlantirish borasidagi dastlabki, lekin dadil qadamlaridan biri bo‘lmoqda!
Elektr uzatish tarmoqlarini yangilash
2026-yilga qadar “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida respublika hududlarida qariyb 80 000 kilometr uzunlikdagi magistral va past kuchlanishli elektr tarmoqlari, 20 000 dan ortiq transformator punkti hamda 200 dan ziyod podstansiya quriladi va yangilanadi. Buning natijasida respublika bo‘yicha 8 300 dan ortiq mahallaning elektr ta'minoti yaxshilanadi.
Umuman olganda, davlatimiz rahbari tomonidan inson qadrini ulug‘lash borasida O‘zbekiston yoqilg‘i-energetika tarmog‘ida ham mana shu kabi ulkan ishlar tizimli ravishda davom ettiriladi.

Основные работы, проделанные Минэнерго и курируемыми организациями министерства за последние годы.
В целях укрепления нормативно-правовой базы в данной сфере, защиты интересов потребителей, перехода на новые этапы развития отрасли созданы 4 закона Республики Узбекистан в сфере энергетики.
Кроме того, за последние три года принято 40 указов Президента Республики Узбекистан в области электроэнергетики, нефти и газа. Также в данном направлении принято 35 постановлений Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Международные соглашения
За последние три года с иностранными инвесторами подписано 19 соглашений на сумму 6 миллиардов 919 миллионов долларов на строительство тепловых, солнечных и ветряных электростанций в Узбекистане. Это означает, что инвесторы построят в Узбекистане 19 современных электростанций, что является историческим событием.
Запущены электростанции
В результате проведенных работ в 2021 году в Навоийской области была введена в эксплуатацию первая крупная солнечная фотоэлектрическая станция. Это, в свою очередь, историческое событие в развитии нашей страны.
Только за последние 5 месяцев текущего года (январь-май) в 4 регионах страны введены в эксплуатацию 5 новых тепловых и 1 солнечная фотоэлектрическая электростанция, до конца года будет введена в эксплуатацию ещё 1 тепловая электростанция. Это будет одна из тех страниц развития нашей страны, которые написаны золотыми буквами.
Таким образом, объем новых генерирующих мощностей, созданных за последние 5 лет, превысил 5000 мегаватт. Это в 1,5 раза больше, чем за предыдущие 25 лет. Нет сомнений, что этот показатель сыграет важную роль в истории Узбекистана!
Сделан и ещё один исторический шаг в этой области
Впервые в истории Узбекистана налажена практика государственных закупок электроэнергии, вырабатываемой солнечными панелями, установленными в домах.
Реновация электрических сетей
Для обеспечения потребителей качественной и стабильной электроэнергией за последние 5 лет реконструировано около 41 тысячи километров линий электропередачи и 13 тысяч трансформаторных подстанций. (для сравнения, за последние 25 лет отремонтировано 9,3 тыс. км линий электропередачи и 4,8 тыс. трансформаторов). В результате улучшено электроснабжение более 7300 махаллей. Это беспрецедентный результат в истории Узбекистана.
Запущен завод GTL
Как известно, в прошлом году был запущен единственный в Центральной Азии и пятый в мире завод «Узбекистон ГТЛ». Что и говорить, какое место у этого великолепного предприятия в истории Узбекистана!
Установлены умные счетчики электроэнергии.
Как известно, по инициативе нашего Президента для потребителей нашей страны внедрена автоматизированная система учета и контроля электроэнергии. Другими словами, около 7,5 млн потребителей в Узбекистане бесплатно обеспечены современными электросчетчиками.
Установлены умные газовые счетчики
Так же внедрена автоматизированная система учета и контроля природного газа. Другими словами, ведутся работы по установке приборов учета природного газа более чем у 3,5 млн потребителей Узбекистана. Реализация этих процессов – одно из современных нововведений в истории Узбекистана!
Разрабатываются возобновляемые источники энергии
Согласно Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, планируется увеличить мощность солнечных и ветряных электростанций страны до 8000 мегаватт, а мощность гидроэлектростанций до 2920 мегаватт (всего 10920 мегаватт). Это один из первых, но самых смелых шагов в развитии Нового Узбекистана в развитии «Зеленой энергетики»!
Реконструкция линий электропередачи
К 2026 году по программам «Обод кишлок» и «Обод махалля» в стране будет построено и реконструировано около 80 тысяч километров магистральных и низковольтных линий электропередач, более 20 тысяч трансформаторных подстанций и более 200 подстанций. В результате будет улучшено электроснабжение более 8300 махаллей по всей стране.
В целом глава нашего государства будет планомерно продолжать такую большую работу в топливно-энергетическом комплексе Узбекистана по развитию страны и её жителей.