Markaziy Osiyo energetiklari Cho‘pon-Ota shahrida: 2021–2022-yil kuz-qish mavsumi sarhisobi, 2022-yil sug‘orish mavsumidagi ish tartibi, hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlari
• 25.05.2022
Yodingizda bo‘lsa, 2021-yilning 26–27-oktabr kunlari Qirg‘iziston poytaxti Bishkek shahrida Muvofiqlashtiruvchi komissiyaning navbatdagi 38-yig‘ilishi va Markaziy Osiyo Birlashgan (yagona) energetika tizimi (MO BET — OES SA) Muvofiqlashtiruvchi elektr energetika kengashining 36-yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan edi.
Unda energiya resurslari tanqisligi va uning oshib borayotgan tannarxi, hamkorlikdagi faoliyat, mintaqada suv tanqisligi muammosi va boshqa masalalar muhokama etilgandi.
Markaziy Osiyo energetiklarining bu safargi uchrashuvi — Muvofiqlashtiruvchi komissiyaning navbatdagi 39-yig‘ilishi hamda Markaziy Osiyo Birlashgan energetika tizimi (MO BET — OES SA) Muvofiqlashtiruvchi elektr energetika kengashining 37-yig‘ilishi ham Qirg‘izistonda, Cho‘pon-Ota shahrida bo‘lib o‘tdi.
2022-yil 24–25-may kunlari Cho‘pon-Ota shahrida o‘tkazilgan navbatdagi yig‘ilishda Qozog‘istonning “KEGOC” aksiyadorlik jamiyati, Tojikistonning “Barki Tochik” ochiq turdagi aksiyadorlik jamiyati xolding kompaniyasi, Qirg‘izistonning “Qirg‘iziston MET” ochiq turdagi aksiyadorlik jamiyati hamda O‘zbekistonning “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati rahbarlari hamda mutaxassislari ishtirok etishdi.
Bundan tashqari, Kengash ishida Qirg‘iziston Energetika va sanoat vazirligi, Qirg‘iziston Milliy energetika xoldingi, “Elektr stansiyalari” AJ hamda Rossiya Federatsiyasining “Yagona energiya tizimining tizim operatori” AJdan vakillar ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi D.A.Isaqulov, Tizim xizmatlari bosh boshqarmasi boshlig‘i A.T.Mirzayev, Elektr energiyasini xarid qilish va sotish bosh boshqarmasi boshlig‘i N.M.Mahmudov hamda Milliy dispetcherlik markazi rahbari M.K.Boboyevlar ishtirok etib, Yig‘ilishning kun tartibiga qo‘yilgan masalalar muhokamasida o‘z fikr-mulohazalarini bayon qilishdi.
Ma'lumot o‘rnida: Muvofiqlashtiruvchi komissiyaning navbatdagi 39-yig‘ilishi hamda Markaziy Osiyo Birlashgan energetika tizimi (MO BET — OES SA) Muvofiqlashtiruvchi elektr energetika kengashining 37-yig‘ilishida «Energiya» muvofiqlashtirish dispetcherlik markazi direktori X.A.Shamsiyev ham ishtirok etdi.

25.05.2022 Состоялось 37-е заседание Координационного Электроэнергетического Совета Центральной Азии
• 25.05.2022
Сегодня, 25 мая 2022 года, на Иссык-Куле состоялось важное в сфере региональной электроэнергетики мероприятие, 37-е заседание Координационного Электроэнергетического Совета Центральной Азии (КЭС Центральной Азии). В мероприятии приняли участие представители ОАО «Национальная электрическая сеть Кыргызстана», АО «KEGOC» (Казахстан), АО «НЭС Узбекистана», ОАХК «Барки Точик» (Таджикистан) в режиме ВКС, КДЦ «Энергия».
Наблюдатели: АО «СО ЕЭС». Приглашенные: USAID «Энергетика Центральной Азии», Алматинский университет энергетики и связи. В работе заседания рассмотрены итоги работы Объединенной энергосистемы Центральной Азии (ОЭС Центральной Азии) в осенне-зимнем периоде 2021-2022 гг., текущий режим работы в вегетационный период 2022 года, ожидаемый режим работы ОЭС Центральной Азии на период предстоящего осенне-зимнего периода и другие вопросы повестки дня по обеспечению согласованных действий и координации параллельной работы ОЭС Центральной Азии для бесперебойного энергоснабжения потребителей региона. Кроме этого, с целью повышения надежности электроснабжения внесено предложение о внедрении WAMS в энергосистемы ОЭС Центральной Азии. Также на заседании участники рассмотрели статус «Совместной концепции развития ЕЭС Казахстана и ОЭС Центральной Азии».
Для справки: В состав участников КЭС Центральной Азии входят Системные операторы 4 стран: ОАО «Национальная электрическая сеть Кыргызстана» (Кыргызская Республика), АО «KEGOC» (Республика Казахстан), АО «НЭС Узбекистана» (Республика Узбекистан), и ОАХК «Барки Точик» (Республика Таджикистан).Создан для обеспечения рационального использования топливно-энергетических ресурсов в регионе, а также содействия выполнению условий межправительственных соглашений и договоров, заключаемых субъектами энергетики стран-участниц.