Energetika vazirligi: Energetika sohasi ko‘rgazmalari qo‘llab-quvvatlandi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi 18-20-may kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan “Energetika, energiya tejamkorlik, atom energetikasi, muqobil energiya manbalari – Power Uzbekistan 2022”, va “O‘zbekiston neft va gazi – OGU 2022” xalqaro ko‘rgazma tadbirlarini rasmiy qo‘llab-quvvatladi.
Ushbu ko‘rgazmalar joriy yilning iyun oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Xalqaro energetika forumini ham o‘z ichiga olgan “Energetika tadbirlari bloki”ning ajralmas qismiga aylanadi.
Ushbu tadbirlar “Iteca Exhibitions” ko‘rgazma kompaniyasi tomonidan tashkil etilmoqda va pandemiya sababli ikki yillik tanaffusdan so‘ng birinchi marta o‘tkazilmoqda.
An'anaga ko‘ra, energetika ko‘rgazmasi tadbirlari ilg‘or texnologiya va uskunalar bilan tanishish, ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish, sohada mahalliy va xorijiy kompaniyalar o‘rtasida tajriba almashishga qaratilgan.
Germaniya, Turkiya va Rossiyaning qator viloyatlari kompaniyalari o‘z milliy pavilonlarini namoyish etishni rejalashtirmoqda. Bugungi kunga qadar 15 ta mamlakatdan 153 ta kompaniya may oyidagi ko‘rgazmalarda ishtirok etishini tasdiqladi.

Минэнерго: Оказана поддержка выставкам энергетического сектора
Министерством энергетики Республики Узбекистан предоставлена официальная поддержка международным выставочным событиям «Энергетика, энергосбережение, атомная энергетика, альтернативные источники энергии - Power Uzbekistan 2022», «Нефть и Газ Узбекистана - OGU 2022», которые пройдут в Ташкенте 18-20 мая.
Данные выставки станут составной частью «Блока энергетических событий», в который также войдёт Первый Международный Энергетический форум Республики Узбекистан, проведение которого намечено в июне т. г.
Эти мероприятия организуются выставочной компанией Iteca Exhibitions и проводятся впервые после двух лет перерыва, связанного с условиями пандемии.
По традиции энергетические выставочные события будут нацелены на знакомство с передовыми технологиями и оборудованием, налаживание деловых связей, обмен опытом между отечественными и зарубежными компаниями сферы.
Национальными павильонами планируют выставиться компании Германии, Турции, ряда регионов России. К настоящему времени свое участие в майских выставках подтвердили 153 компании из 15 стран мира.