Qorao‘zak tumanida shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha bitimlar imzolandi
Joriy yilning 17-dekabr kuni “ACWA Power” (Saudiya Arabistoni) kompaniyasi bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasida quriladigan 100 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasi (SHES) loyihasi bo‘yicha bitimlar imzolandi. Loyiha qiymati 108 million dollarni tashkil etdi.
Qorao‘zak shamol elektr stansiyasi loyihasi O‘zbekistondagi birinchi shamol energetikasi loyihasi bo‘lib, uning investori ochiq tender natijalariga ko‘ra tanlangan “ACWA Power” kompaniyasi bir kVt.soat elektr energiyasi uchun 2,5695 AQSh sent tarifini taklif qilib, tenderda g‘olib chiqdi.
Loyihani amalga oshirish uchun maxsus tashkil etilgan “ACWA Power Wind Karatau FE LLC” MChJ kompaniyasi “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ bilan 25 yil muddatga elektr energiyasini sotib olish shartnomasini imzoladi. Shuningdek, “ACWA Power Wind Karatau FE LLC” MChJ va “ACWA Power” kompaniyalari Moliya vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hukumati bilan Davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi bitimni (GSA) imzoladilar.
Hujjatlarni imzolash marosimida Energetika vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi, yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB) vakillari ishtirok etdi.
Qorao‘zak tumanidagi shamol elektr stansiyasi “ACWA Power” kompaniyasining O‘zbekistondagi to‘rtinchi loyihasi hisoblanadi. Kompaniya, xususan, “O‘zbekiston Respublikasining Sirdaryo viloyatida ikkita bug‘-gaz qurilmasiga ega issiqlik elektr stansiyasini qurish” loyihasini amalga oshirishda hamkor hisoblanadi.
“Qorao‘zak shamol elektr stansiyasi uchun elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha shartnomaning imzolanishi mamlakatimiz va kompaniyamiz uchun yana bir muhim yutuq bo‘ldi, chunki bu O‘zbekiston hukumati bilan o‘sib borayotgan aloqalarimizni va mamlakatning energetika sohasida liberal bozorga o‘tish jarayonini jadallashtirish bo‘yicha majburiyatimizni mustahkamlaydi”, - dedi “ACWA Power” kompaniyasi ijrochi vitse-prezidenti Tom Tirlink.
Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi ushbu ShES loyihasi O‘zbekiston hukumatining mamlakat energetika balansini diversifikatsiya qilish va qayta tiklanuvchi energiyadan foydalangan holda quvvatini oshirish borasidagi sa'y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. 2026 yilga borib quyosh va shamol energiyasining umumiy quvvati 8 GVtni tashkil etishi rejalashtirilgan.

17 декабря 2021 года состоялось подписание с компанией ACWA Power (Саудовская Аравия) соглашений по проекту ветряной электростанции (ВЭС) мощностью 100 МВт, которая будет построена в Республике Каракалпакстан. Стоимость проекта составила 108 млн. долл. США.
Проект Кораузакской ВЭС является первым ветроэнергетическим проектом Узбекистана, инвестор которого был выбран по итогам открытого тендера. ACWA Power стала победителем тендера, предложив тариф в размере 2,5695 центов США/кВт•ч электроэнергии.
Созданной специально для реализации проекта компанией ООО «ACWA Power Wind Karatau FE LLC» подписано Соглашение о закупке электроэнергии (PPA) с АО «Национальная электрическая сеть Узбекистана» на срок 25 лет. Также, ООО «ACWA Power Wind Karatau FE LLC» и компанией ACWA Power подписано Соглашение о государственной поддержке (GSA) с Правительством Республики Узбекистан в лице Министерства финансов.
В церемонии подписания приняли участие представители Министерства энергетики, Министерства инвестиций и внешней торговли, Агентства по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов, а также Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Ветряная электростанция в Кораузаке является четвертым проектом ACWA Power в Узбекистане. Компания, в частности, является партнёром по реализации проекта «Строительство тепловой электрической станции с двумя парогазовыми установками в Сырдарьинской области Республики Узбекистан».
«Подписание соглашения о закупке электроэнергии для ветряной электростанции в Кораузаке является еще одним знаменательным достижением для страны и для нашей компании, поскольку оно укрепляет наши растущие отношения с правительством Узбекистана и нашу приверженность ускорению энергетического перехода страны к либеральному рынку», - отметил исполнительный вице-президент компании ACWA Power Том Тирлинк.
Данный проект ВЭС в Республике Каракалпакстан направлен на поддержку усилий Правительства Узбекистана по диверсификации энергобаланса страны и увеличению ее мощностей с использованием возобновляемой энергетики. Планируется, что к 2026 году общая мощность солнечной и ветровой энергии составит 8 ГВт.