Savol: Gaz jihozlarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish kim tomonidan amalga oshiriladi?
Javob: Xonadonlarga o‘rnatilgan gaz jihoz va uskunalari foydalanuvlardan, ya'ni iste'molchilardan doimiy diqqat-e'tibor va profilaktik texnik xizmat ko‘rsatishni zaruriyatini talab qiladi. Agar iste'molchi bularning barchasini shunchaki e'tiborsiz qoldirsa, u o‘zi yashab turgan xonadon va uylarni, shuningdek, o‘z oila a'zolari va yaqinlarining hayotini xavf ostiga qo‘yishi mumkin. O‘zbekistonda xonadonlarga o‘rnatilgan gaz jihozlariga texnik xizmat ko‘rsatish davriyligi yiliga kamida bir marta qilib belgilanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Elektr energiyasi va tabiiy gazdan foydalanish tartibini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 22-sonli qarori hamda va “Hududgazta'minot” aksiyadorlik jamiyatining “Gaz xo‘jaligidan foydalanishning xavfsizlik qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarorlariga muvofiq, jismoniy va yuridik shaxslarga gaz uskunalariga texnik va profilaktik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha majburiy xizmatlar ko‘rsatish funksiyalari yuklangan. Shu bilan bir qatorda, Aksiyadorlik jamiyati ixtiyoriylik asosida boshqa qator xizmatlar turlarini ham taklif etadi.
Bugungi kunda “Hududgazta'minot” AJ mutaxassislari gaz uskunalariga texnik va profilaktik xizmat ko‘rsatish, gaz tarmoqlarining germetikligini tekshirish, ishga tushirish, tozalash, shuningdek, gaz taqsimlash punktlarini texnik va joriy sozlash, gaz plitasi hamda qozonlarni o‘rnatish va ta'mirlash, uy ichi gaz jihozlarini ishga tushirish, qurish hamda montaj ishlari, iste'molchilar uchun gaz tarmoqlarini loyihalash, shuningdek gaz ta'minoti sohasidagi boshqa turdagi texnik ishlarni olib bormoqdalar.
Gaz jihozlariga muntazam texnik va profilaktik xizmat ko‘rsatish iste'molchilarga gaz moslamalarining to‘g‘ri ishlashiga ishonch hosil qilish, ularni to‘g‘ri ishlatish bo‘yicha yo‘riqnomalardan o‘tish, gaz sizib chiqish holatlarini aniqlash va bartaraf etish orqali ortiqcha gazni hisobga olishning mavjudligini tekshirish, og‘ir uglerod oksidi so‘rilishi aniqlanganda mo‘rikon va ventilyasion kanallarni diagnostika qilish va tekshirish hamda tasdiqlangan texnik standartlarga muvofiq gaz quvurlarini yotqizish va gaz uskunalarini o‘rnatish uchun loyihalarni buyurtma qilish imkonini beradi.
Gaz jihozlariga texnik va profilaktik xizmat ko‘rsatish uchun iste'molchilar 104 yoki 1104 raqamlarga qo‘ng‘iroq qilib ariza qoldirishlari yoki “Hududgazta'minot” AJning hududiy filialiga murojaat qilishlari mumkin.

Пресс-штаб Министерства энергетики отвечает
Ответ: Газовые приборы и оборудование требуют внимания и нуждаются в постоянном профилактическом и техническом обслуживании. И если домовладелец это все попросту игнорирует, то он ставит под угрозу жизнь и безопасность членов своей семьи и окружающих лиц, целостность квартир и домов. В Узбекистане периодичность проведения технического обслуживания внутридомового и внутриквартирного газового оборудования установлена не реже 1 раза в год.
В соответствии с постановлениями Кабинета Министров Республики Узбекистан №22 «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка пользования электрической энергией и природным газом» и и «Об утверждении правил безопасности газового хозяйства» на АО «Hududgazta’minot» возложены функции оказания физическим и юридическим лицам обязательных услуг по техническому и профилактическому обслуживанию газового оборудования. Наряду с этим акционерное общество предлагает ряд других видов услуг на добровольной основе.
Специалисты сферы проводят техническое и профилактическое обслуживание газового оборудования, проверку на герметичность газовых сетей, наладку, прочистку, а также техническое и профилактическое обслуживание газорегуляторных пунктов, установку и ремонт газовых плит и котлов, пуско-наладочные и строительно-монтажные работы, проектирование газовых сетей потребителей и другие виды технических работ в сфере газоснабжения.
Регулярное проведение технического и профилактического обслуживания газового оборудования позволяет потребителям убедиться в корректной работе газовых приборов, пройти инструктаж по их правильной эксплуатации, проверить наличие лишнего учета газа путем выявления и устранения утечек, осуществить диагностику и осмотр дымоходов при выявлении тяжелого высасывания угарных газов, заказать проектирование на подведение газовых труб и установку газооборудования по утвержденным техническим нормам.
Для технического и профилактического обслуживания газового оборудования потребителям необходимо оставить заявку по единому номеру 104 либо обратиться в районный филиал газоснабжения АО «Hududgazta’minot» по месту жительства.