Hurmatli iste'molchilar!
Kuz-qish davrida, ayniqsa, shu kunlarda havo haroratining keskin pasayishi davrida biz uchun asosiy vazifa – bu xonadoningiz, shuningdek, shifoxonalar, bolalar bog'chalari, maktablar kabi barchamiz uchun ijtimoiy ahamiyatga ega bo'lgan ob'ektlarda issiqlik va yorug'lik bo'lishi uchun zarur bo'lgan barcha choralarni ko'rish hisoblanadi.
Shuni ishontirib aytamizki, elektr ta'minotidagi uzilishlar yoki gaz ta'minoti bilan bog'liq holatlar to'g'risida to'liq xabardormiz va bu vaziyatdan qattiq xavotirdamiz. Ana shunday vaziyatlarda ta'mirlash guruhlari hamda jalb qilingan mutaxassislar zudlik bilan yuzaga kelgan muammolarni bartaraf etish bo'yicha ishlarni olib bormoqdalar. Vaziyatni to'liq monitoring qilib, doimiy ravishda nazoratga olib bormoqdamiz.
Kuzning birinchi oyidan boshlab Energetika vazirligining maxsus shtabi mutaxassislari tomonidan mavsumga oldindan tayyorgarlik ko'rilayotgani bois mamlakatimizning har bir viloyatida energiya ta'minoti bilan bog'liq vaziyatni o'rganish bo'yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Ammo, bir narsani tushunishimiz kerakki, mamlakatimizda elektr energiyasini ishlab chiqaruvchi issiqlik elektr stansiyalarining 50 foizigacha 30-40 yil davomida faoliyat yutirgan. Ularning jismonan va ma'nan eskirganligi tufayli energobloklarning ishdan chiqishiga olib kelmoqda. Bu esa elektr stansiyalarining ayrim energiya bloklari faoliyatida uzilishlar yuz beradi. Shu sababli, elektr uzilishlarini minimallashtirish usullaridan biri bu energiya tizimini, shu jumladan issiqlik elektr stansiyalarini modernizatsiya qilishdir. Energetika vazirligi ushbu yo'nalishda doimiy ish olib bormoqda. Lekin, bir kecha-kunduzda eskirgan tizimni tartibga solish mumkin emas, buning uchun vaqt va mablag'larni qayta taqsimlash kerak bo'ladi.
Aholi sonining ko'payishi va mamlakatning iqtisodiy salohiyati bilan bog'liq bo'lgan energiya talabining doimiy ravishda o'sib borishini kuzatmoqdamiz. Bu hammamiz uchun juda yaxshi yangilik, chunki bu Siz, aholi, ko'proq iqtisodiy imkoniyatlarga ega ekanligingizni anglatadi. Biz, energetiklar, bu nafaqat energiya tizimini modernizatsiya qilish, balki elektr energiyasini ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish, yangi elektr stansiyalarini qurish, shu jumladan qayta tiklanadigan energiya manbalariga asoslangan loyihalarni amalga oshirish ustida ishlashimiz lozimligini anglatadi. Chunki bizning ustuvor vazifamiz aholining talab va ehtiyojlarini ta'minlash hisoblanadi.
O'zbekistonda mavjud elektr stansiyalarining quvvati aholining elektr energiyasiga bo'lgan ehtiyojini va mamlakat iqtisodiyotini, shu jumladan kuz-qish davrida to'la qondirishga imkon beradi. Mamlakatdagi elektr energiyasining asosiy qismi gazni issiqlik manbai sifatida ishlatadigan issiqlik elektr stansiyalari tomonidan ishlab chiqariladi. Shuning uchun sovuq mavsumda gaz birinchi navbatda elektr stansiyalariga, shuningdek aholiga yetkazib beriladi. Biroq, iste'molning eng yuqori yuklama (pik) paytida, ayniqsa sovuq mavsumda, elektr energiyasini iste'mol qilishning keskin o'sishi sababli, tizimning qisqa muddatli uzilishlari mavjud. Odatda mazkur yuzaga kelgan noqulayliklar mutaxassislarimiz tomonidan 2 soatdan 5 soatgacha bo'lgan vaqtda bartaraf etiladi.
Yana bir bor ishontirib aytamizki, biz qish mavsumida yuzaga kelishi mumkin bo'lgan noqulayliklarning oldini olish uchun zarur bo'lgan barcha choralarni ko'ramiz.
Hurmatli iste'molchilar, tushunganingiz uchun barchangizga minnatdorchilik bildiramiz va ishonamizki, yaqin kunlarda barchamiz Vatanimiz farovonligi yo'lida qilayotgan ulkan mehnatimiz samaralarini his qilamiz.

ОБРАЩЕНИЕ РУКОВОДИТЕЛЯ ПРЕСС-СЛУЖБЫ МИНЭНЕРГО ЭЛЬМИРЫ БЕКМУРОДОВОЙ
Мы обращаемся к вам в связи с ситуацией с энерго-и газоснабжением в наступивший период холодов. Главная задача для нас в осенне-зимний период, особенно в такое время резкого снижения температуры, как в эти дни, - это сделать всё необходимое, чтобы тепло и свет были в ваших домах, а также на объектах важного для нас всех социального значения, таких, как больницы, детские сады, школы.
Нас очень волнует создавшаяся ситуация, и мы хотим вас заверить, что мы знаем о каждом случае перебоев в подаче электроэнергии или проблемах с поставками газа, и над устранением таких случаев сразу начинают оперативно работать ремонтные бригады и все причастные специалисты. Мы мониторим и стараемся постоянно контролировать ситуацию.
С первого месяца осени специальным штабом Минэнерго были проведены работы по изучению ситуации с энергообеспечением в каждой области страны, так как мы заранее готовимся к осенне-зимнему сезону. Но, как вам должно быть известно, до 50% энергоустановок, которые снабжают страну, работают уже на протяжении 30-40 лет, и из-за их физической и моральной изношенности, в отдельных энергоблоках электростанций случаются перебои, что приводит к отключению блоков. Поэтому одним из путей минимизации перебоев с электроэнергией является модернизация энергосистемы, в том числе ТЭС. Работа в этом направлении Министерством энергетики ведется постоянно. Но привести в порядок изношенную систему в одночасье невозможно, для этого потребуется время и перераспределение средств.
Кроме того, причинами отключения энергоустановок становятся и резко наступившие холода. В период с 18 ноября установившаяся средняя температура на 10-12 ниже обычной для этих дней. Так, резкое снижение температуры стало 20 ноября причиной остановки двух энергоблоков Туракурганской ТЭС. О причинах сообщалось ранее.
Мы также наблюдаем постоянный рост потребности в энергопотреблении, связанный с увеличением количества населения Узбекистана и экономических мощностей страны. Это очень хорошая новость для нас всех, потому что это говорит о том, что у нас, у населения появилось больше экономических возможностей. Для энергетиков, это означает, что мы должны работать не только над модернизацией энергосистемы, но и над наращиванием мощностей выработки электроэнергии, реализуя проекты по строительству новых электростанций, в том числе на основе ВИЭ.
Мощность действующих электростанций Узбекистана позволяет полностью обеспечить потребность в электроэнергии населения и экономики страны, в том числе в осенне-зимний период. Основная часть электроэнергии в стране вырабатывается тепловыми электростанциями, которые используют газ в качестве источника тепла, поэтому в холодное время года поставки газа осуществляются, в первую очередь, электростанциям, а также населению. Однако, в период пиковых нагрузок, особенно холодное время года, из-за резкого роста потребления электроэнергии происходят случаи кратковременного отключения системы. Они, как правило, устраняются нашими специалистами в течение 2-5 часов.
Еще раз хотим заверить, что мы делаем все необходимое чтобы справляться с зимними трудностями, чтобы резкое снижение температуры и холода причиняли минимум неудобств.
Благодарим  вас всех за понимание и верим, что в самое ближайшее время мы все сможем ощутить результаты той огромной работы, которую мы все делаем.