Transport vazirligi, “O‘zaviatsiya” agentligi, “O‘zaeronavigatsiya” markazi DUK, “Uzbekistan Airports” AJ, “O‘zgidromet” vakillaridan iborat mamlakatimiz delegatsiyasi Afg‘onistonda Mavlono Jaloliddin Balxiy nomidagi Mozori-Sharif xalqaro aeroporti faoliyatini tiklash bo‘yicha texnik yordam ko‘rsatish jarayoni yakuniga bag‘ishlangan marosimda ishtirok etdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston qo‘shni Afg‘onistonning iqtisodiy tiklanishiga, transport va energetika infratuzilmasini shakllantirishga ulkan hissa qo‘shmoqda. Ikki mamlakat o‘zaro savdo-iqtisodiy aloqani yanada rivojlantirish, istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan qator tashabbuslarni ilgari surmoqda.
Mozori-Sharif xalqaro aeroporti faoliyatini qayta yo‘lga qo‘yishda ko‘rsatilgan texnik yordam shunday tashabbuslarning yana bir yorqin namunasi bo‘ldi. Xabaringiz bor, davlatimiz rahbari topshirig‘iga binoan, o‘tgan yil Transport vazirligi, “O‘zaviatsiya” agentligi, “O‘zaeronavigatsiya” markazi DUK, “Uzbekistan Airports” AJ, “O‘zgidromet” vakillaridan iborat Idoralararo komissiya tomonidan Mazori-Sharif xalqaro aeroportining texnik holati o‘rganilgan va zarur amaliy chora-tadbirlar belgilangan edi.
Afg‘onistonning Balx viloyati Mozori-Sharif shahrida bo‘lib o‘tgan anjumanda aeroport faoliyatini taklash bo‘yicha texnik yordam ko‘rsatish loyihasi bosqichma-bosqich amalga oshirilgani, qisqa vaqt ichida aeroport haftasiga 4 ta mahalliy va 1 ta xalqaro havo qatnoviga xizmat ko‘rsata boshlagani qayd etildi.
O‘zA ijodiy jamoasi ham yuqori saviyada tashkil etilgan tantanali marosim chog‘ida foydalanishga topshirilgan ob’ektning to‘liq imkoniyati, majmuada yaratilgan shart-sharoit, aeroportdagi xizmat ko‘rsatish sifati bilan yaqindan tanishdi. E’tirof etish joiz, bu yerda o‘tgan davr mobaynida respublikamizning tegishli vazirlik, idoralari tomonidan qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, havo harakatiga xizmat ko‘rsatish, parvozni radiotexnik jihatdan ta’minlashga erishildi.
Texnik ta’minlash yo‘nalishi bo‘yicha Mozori-Sharif aerodromining uchish-qo‘nish yo‘lagi qoplamasi, havo kemalari uchun burilish yo‘laklari va to‘xtab turish joylaridagi belgilar bo‘yog‘i to‘liq yangilangan. Qolaversa, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan hududning elektr va yorug‘lik-texnik ta’minoti zamonaviy talab darajasiga keltirilgan.
Afg‘on tomoni vakillari birodarlik rishtasini mustahkamlashga asoslangan mazkur tashabusni O‘zbekiston tomonidan qo‘shni mamlakatlar bilan do‘stona, o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatini mustahkamlash yo‘lida olib borilayotgan sa’y-harakatning mantiqiy davomi, deya qabul qilinishini ta’kidladilar.
– Avvalo, mehmondo‘st, afg‘on zaminining jafokash xalqiga har doim yelkadosh bo‘la oladigan O‘zbekiston Prezidentiga minnatdorlik bildiraman, – dedi Afg‘oniston muvaqqat hukumati tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sher Muhammad Abbos Stanakziy. – Mamlakatingiz rahbarining Afg‘onistonda vaziyatni barqarorlashtirish, xavfsizlikni ta’minlash, tinchlik muzokaralarini ilgari surish borasidagi sa’y-harakatini yuqori baholayman. Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tamomila foydalanishdan chiqqan Mozori-Sharif xalqaro aeroporti faoliyati qayta tiklandi. Uchish-qo‘nish yo‘laklari mukammal ta’mirlandi. Masofaviy boshqarish tizimi ishga tushirildi. Aeroportining tashqi elektr ta’minoti tubdan yaxshilandi.
Shuningdek, tadbirda aeroportning qurilishi tugallangan ob’ektlarini foydalanishga topshirish va faoliyatni tiklash uchun zarur jihozlarni qabul qilib olish hujjati imzolandi.
“Termiz – Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar” temir yo‘li qurilishi loyihasi ham sheriklikni mustahkamlashi tabiiy. Ekspertlar fikricha, bu Afg‘onistonni qayta tiklash va butun mintaqani rivojlantirishda strategik ahamiyatga ega loyiha hisoblanadi.
– Mamlakatlarimizni azal-azaldan o‘xshash til, umumiy muqaddas din va mushtarak ma’naviy qadriyatlar birlashtirib turadi, – dedi O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Mahkamov. – Mozori-Sharif aeroporti faoliyatini qayta tiklash bo‘yicha hamkorlikda amalga oshirilgan chora-tadbirlar Afg‘onistonning iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashish, bu zamindan amalga oshiriladigan parvozlar xavfsizligini ta’minlash va aeroportning samaradorligini yanada oshirish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.
Delegatsiyamizning muborak shahar – Mozori-Sharifga tashrifi aeroport elektr ta’minotini boshqarish punkti ochilish marosimidagi ishtiroki bilan davom etdi. Ikki tomon transport vazirlari an’anaviy ramziy qizil bog‘ichni kesganlaridan so‘ng yig‘ilganlarga mazkur texnologiya xususida ma’lumot berildi.
O‘tgan bir yil mobaynida O‘zbekiston aeroportlarida faoliyat yuritayotgan yetuk mutaxassislar Afg‘onistonning mazkur aeroportiga jalb qilindi. Ularning yordami bilan aeroportning uchish-qo‘nish, burilish yo‘laklari, havo kemasi turargohlaridagi mavjud nuqsonlar, kamchiliklar bartaraf etildi.
Uchish-qo‘nish yo‘lagining yoritish-signal moslamalari ham ta’mirlandi. Natijada aeroport tungi paytda ham, noqulay ob-havo sharoitida ham parvozlarni qabul qila olish imkoniga ega bo‘ldi. Yana bir ahamiyatli jihati shundaki, kuz va qish mavsumiga to‘liq tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatildi. Bu ko‘mak O‘zbekiston tomonidan birodar afg‘on xalqiga, Mozori-Sharif aeroportiga texnik vositalar yetkazib berish yo‘li bilan amalga oshirildi.
Xulosa shuki, ko‘p yillik tarixga ega O‘zbekiston – Afg‘oniston munosabati madaniyat, urf-odat va an’analardagi yaqinlik, mushtaraklikka asoslangan siyosiy sheriklik hamda iqtisodiy sohalarda faollashib boryapti. Endi Mozori-Sharif aeroportidan mahalliy va xorijiy havo qatnovi yana jonlandi. Bu, o‘z navbatida, hududning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga salmoqli hissa qo‘shadi.

25 октября делегация нашей страны из числа представителей Министерства транспорта, Агентства «Узавиация», ГУП Центр «Узаэронавигация», АО «Uzbekistan Airports», «Узгидромета» прибыла в Афганистан для участия в церемонии, посвященной завершению процесса оказания технической помощи по восстановлению Международного аэропорта Мазари-Шарифа имени Мауланы Джалалуддина Балхи.
Известно, что Узбекистан вносит огромный вклад в восстановление экономики, формирование транспортной и энергетической инфраструктуры соседнего Афганистана. Обе страны продвигают ряд инициатив, направленных на дальнейшее развитие взаимных торгово-экономических отношений и реализацию перспективных проектов.
Еще одним ярким примером подобных инициатив является техническая помощь, предоставленная для возобновления работы Международного аэропорта Мазари-Шарифа. Как известно, по поручению главы нашего государства в прошлом году техническое состояние этого аэропорта было изучено межведомственной комиссией в составе представителей Министерства транспорта, Агентства «Узавиация», ГУП Центр «Узаэронавигация», АО «Uzbekistan Airports», Центра гидрометеорологической службы Республики Узбекистан («Узгидромет») и приняты необходимые практические меры.
На конференции, прошедшей в Мазари-Шарифе, провинция Балх Афганистана, было отмечено, что проект по оказанию технической поддержки для обслуживания деятельности аэропорта был реализован поэтапно, и в короткие сроки аэропорт начал обслуживать четыре внутренних и один международный рейс в неделю.
В ходе торжественного мероприятия, проведенного на высоком организационном уровне, творческий коллектив УзА также ознакомился с потенциалом и условиями, созданными в аэропорту, а также качеством обслуживания пассажиров. Следует отметить, что за прошедший период соответствующими министерствами и ведомствами республики был проведен ряд работ. В частности, достигнуто обеспечение обслуживания воздушного движения, радиотехнического сопровождения полета.
В плане технического обслуживания полностью обновлены взлетно-посадочная полоса, полосы разворота самолетов и разметка стоянок. Кроме того, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» довело электро- и светотехническое снабжение территории до уровня современных требований.
Представители афганской стороны отметили, что эта инициатива, основанная на укреплении братских связей, воспринимается как логическое продолжение усилий Узбекистана по упрочению дружественных и взаимовыгодных отношений с соседними странами.
– Прежде всего, хочу выразить признательность гостеприимному Президенту Узбекистана, который постоянно поддерживает многострадальный афганский народ, – отметил заместитель министра иностранных дел временного правительства Афганистана Шер Мохаммад Аббас Станикзай. – Высоко оцениваю усилия главы вашего государства по стабилизации ситуации в Афганистане, обеспечению безопасности, продвижению мирных переговоров. По инициативе Шавката Мирзиёева была возрождена деятельность полностью выведенного из строя Международного аэропорта Мазари-Шарифа. Проведен капитальный ремонт взлетно-посадочных полос. Введена в эксплуатацию система дистанционного управления. Кардинально улучшилось внешнее электроснабжение аэропорта.
Вместе с тем на мероприятии был подписан документ о вводе в эксплуатацию завершенных объектов аэропорта и приемке необходимого оборудования для восстановления деятельности. С удовлетворением было отмечено, что активными темпами развиваются торгово-экономические отношения между странами региона. За последние девять месяцев объем взаимного обмена товарами и услугами между нашими странами составил 3,1 миллиона тонн. Кроме того, трансафганский коридор позволил транспортировать товары из стран Северной и Юго-Восточной Азии на юг.
Вполне естественно, что проект строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» укрепит партнерство. По мнению экспертов, этот проект имеет стратегическое значение для восстановления Афганистана и развития всего региона в целом.
– Наши страны всегда объединяли схожесть языка, общая священная религия и духовные ценности, – сказал министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов. – Совместно реализуемые меры по восстановлению деятельности аэропорта Мазари-Шарифа станут важным шагом на пути содействия экономическому развитию Афганистана, обеспечения безопасности полетов с этой земли и дальнейшего повышения эффективности работы аэропорта.
Визит нашей делегации в благословенный город Мазари-Шариф продолжился участием в церемонии открытия пункта управления электроснабжением аэропорта. После того, как министры транспорта двух стран перерезали традиционную символическую красную ленту, собравшиеся были проинформированы об имеющихся технологиях.
За последний год в этот аэропорт Афганистана были привлечены опытные специалисты, работающие в аэропортах Узбекистана. С их помощью были устранены дефекты и недостатки на взлетно-посадочных полосах аэропорта, полосах разворота и в авиационных ангарах.
Были также отремонтированы устройства освещения и сигнализации на взлетно-посадочных полосах. В результате аэропорт получил возможность принимать рейсы даже в ночное время и в сложных метеоусловиях. Еще один важный момент – оказана практическая помощь для полноценной подготовки к осенне-зимнему сезону. Такую поддержку Узбекистан оказал братскому афганскому народу, поставив техническое оборудование в аэропорт Мазари-Шарифа.
Словом, узбекско-афганские отношения, имеющие давнюю историю, активизируются в сферах политического партнерства и экономики, основанных на общности культуры, обычаев и традиций. Теперь вновь оживились внутренние и внешние рейсы из аэропорта Мазари-Шарифа. Это, в свою очередь, внесет значительный вклад в экономическое и социальное развитие региона.