Energetika vazirligi va Tatariston delegatsiyasi hamkorlikning borishi va istiqbollarini muhokama qildi
• 26.04.2022
2022-yilning 25-aprel kuni Energetika vazirligida Tatariston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – sanoat va savdo vaziri Albert Karimov boshchiligidagi delegatsiya a'zolari bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Axmedxadjaev ta'kidlaganidek, so‘nggi paytlarda tomonlar samarali hamkorlik qilish uchun turli loyihalarni faol muhokama qilmoqda.
Xususan, muzokaralar chog‘ida 110 kV kuchlanishgacha bo‘lgan elektr uzatish tarmoqlarini modernizatsiya va rekonstruksiya qilish hamda yangidan qurish uchun chiziqli SIP armaturalarini ishlab chiqarish va yetkazib berish maqsadida “TESK” MChJ bilan hamkorlikni rivojlantirish masalasi muhokama qilindi. O‘zbekiston tomonidan hamkor sifatida belgilangan “O‘zeltexsanoat” AJ bilan O‘zbekiston Respublikasi hududida ishlab chiqarishni tashkil etish masalasini o‘rganish taklifi kiritildi.
Qo‘shma hamkorlikning muvaffaqiyatli namunasi sifatida mamlakatda “Tatneft” OAJning yoqilg‘i quyish shahobchalari tarmog‘ini yaratish loyihasini keltirish mumkin. “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan 7 ta yoqilg‘i quyish shoxobchalaridan iborat qo‘shimcha ro‘yxat taklif etilib, ushbu loyihalarni baholash boshlandi.
“Tatneft” OAJ va “O‘zbekneftgaz” AJ ishchi guruhi ham ularni amalga oshirishning maqbul texnik-iqtisodiy shartlarini aniqlash maqsadida past tonnajli kimyo bo‘yicha qo‘shma loyihalarni tahlil qilmoqda. Ular qatoriga “Buten-1”, “Geksen-1”, polioksimetilen va boshqa turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish taklif etilmoqda.
Ta'kidlash joizki, tomonlar elektromobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalarini keyinchalik mahalliylashtirish orqali rivojlantirish ustida ishlamoqda. Uchrashuv davomida “KMPO”, “KER Holding”, “Energorazvitie”, “AzAtom” kabi kompaniyalar bilan ijobiy hamkorlik munosabatlari ta'kidlab o‘tildi.
Hamkorlikning yana bir istiqbolli yo‘nalishi – neft-gaz sohasini raqamlashtirishdir. Ushbu yo‘nalishda joriy yilning mart oyida Energetika vazirligi va “ER-Telekom Xolding” kompaniyasi o‘rtasida Bitim imzolangan edi. Hamkorlikni mazmunli muhokama qilish maqsadida kompaniya ishchi guruhining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish rejalashtirilgan.

В Министерстве энергетики 25 апреля 2022 года состоялись переговоры с делегацией во главе с заместителем Премьер-министра - министром промышленности и торговли Республики Татарстан Альбертом Каримовым.
Как отметил в ходе встречи первый заместитель министра энергетики Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев, в последнее время сторонами ведётся активное обсуждение различных проектов для эффективного взаимодействия.
В ходе переговоров, в частности, обсуждён вопрос продвижения партнёрства с ООО «ТЭСК» с целью производства и поставки линейной СИП арматуры для модернизации, реконструкции и строительства новых ЛЭП до 110 кВ. С узбекской стороны озвучено предложение о проработки вопроса создания производства на территории Республики Узбекистан с определенным в качестве партнёра от узбекской стороны АО «Узэлтехсаноат».
В качестве успешного примера совместного сотрудничества можно привести проект по созданию в стране сети АЗС ПАО «Татнефть». Со стороны АО «Узбекнефтегаз» предложен дополнительный перечень, состоящий из 7 АЗС, начато проведение оценки данных проектов.
Рабочей группой ПАО «Татнефть» и АО «Узбекнефтегаз» также анализируются совместные проекты малотоннажной химии с целью определения оптимальных технико-экономических условий их реализации. В числе предложений – производство Бутен-1, Гексен-1, полиоксиметилена и других видов продукции.
Необходимо отметить, что сторонами ведется работа по развитию заправочных станций для электрокаров с последующей их локализацией. Отмечен позитивный импульс в сотрудничестве с такими компаниями как КМПО, КЭР Холдинг, Энергоразвитие, АзАтом.
Еще одним перспективным направлением сотрудничества является цифровизации нефтегазовой сферы. В данном направлении в марте т. г. подписано рамочное соглашение между Минэнерго и компанией «ЭР-Телеком Холдинг». Планируется организация визита рабочей группы компании в Узбекистан с целью предметного обсуждения партнёрства.