2022-yilning 11-15-aprel kunlari Xalqaro energetika agentligi (XEA) delegatsiyasi O‘zbekiston energetika siyosatini chuqur tahlil qilishning ikkinchi bosqichini o‘tkazdi.
XEA Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) tarkibidagi avtonom xalqaro organ hisoblanadi. U energiya resurslari va energiya xizmatlariga bo‘lgan talab va taklifning global tuzilmasini takomillashtirish sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish uchun konsalting tashkiloti sifatida faoliyat yuritadi.
Xalqaro va investitsiya birlashmalarda XEAning yillik umumiy energetika va sanoat hisobotlari tan olinadi.
“EU4Energy” dasturi doirasida XEA Sharqiy hamkorlik va Markaziy Osiyo mamlakatlari, jumladan, O‘zbekistonga qaratilgan dasturni amalga oshirmoqda. Dasturning maqsadi barqaror energiya siyosatini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
O‘zbekistonning energetika siyosatini chuqur tahlil qilish XEA tomonidan uch bosqichda olib borilmoqda va bu mamlakat hukumati rahbarligida amalga oshirilmoqda.
XEA delegatsiyasi Toshkentga tashrifi davomida davlat organlari, idoralar, shuningdek, kompaniyalar vakillari bilan norasmiy uchrashuvlar o‘tkazdi, ular davomida energetika sohasidagi ayrim masalalar muhokama qilindi. 14 ta mavzu bo‘yicha o‘tkazilgan muhokamada 24 ta vazirlik, idora va korxonalardan 70 nafar vakil ishtirok etdi.
Uchrashuvlar yakuni bo‘yicha XEA missiyasi Energetika vazirligi va Davlat statistika qo‘mitasiga mavjud ma'lumotlar bo‘yicha hisobot loyihasini taqdim etdi. Xalqaro tahliliy guruh tomonidan ishlab chiqilgan tavsiyalar mamlakat hukumatiga energetika sohasidagi ma'lumotlar va siyosatni yaxshiroq baholashda yordam berish uchun mo‘ljallangan. Hisobot potensial investorlarga makroiqtisodiy tendensiyalar va energetika sohasidagi muammolar bilan tanishish uchun keng imkoniyat yaratadi.

Минэнерго: В Ташкенте побывала миссия Международного энергетического агентства
Делегацией Международного энергетического агентства (МЭА) 11-15 апреля 2022 года был проведён второй этап углубленного обзора энергетической политики Узбекистана.
МЭА является автономным международным органом в рамках Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР). Он выполняет роль консалтинговой организации в целях содействия международному сотрудничеству в области совершенствования мировой структуры спроса и предложения энергоресурсов и энергетических услуг.
В международном, а также инвестиционных сообществах ежегодные общеэнергетические и отраслевые отчеты МЭА пользуются признанием.
В рамках программы «EU4Energy» МЭА осуществляет программу, ориентированную на страны Восточного Партнерства и Центральной Азии, в том числе и Узбекистан. Цель программы - поддержка реализации политики устойчивой энергетики.
Углубленный обзор энергетической политики Узбекистана проводится МЭА в три этапа и реализуется под руководством Правительства страны.
В ходе пребывания в Ташкенте делегацией МЭА были проведены неформальные встречи с представителями государственных органов, ведомств, а также компаний, в ходе которых состоялось обсуждение определенных вопросов в области энергетики. В обсуждении по 14 темам приняли участие 70 представителей из 24х министерств, ведомств и предприятий.
По итогам встреч миссия МЭА представила Министерству энергетики и Государственному комитету по статистики проект отчета по имеющимся данным. Рекомендации, разработанные международной аналитической группой, призваны оказать содействие Правительству страны в лучшей оценке данных и политики в области энергетики. Отчет также предоставит потенциальным инвесторам широкую возможность ознакомиться с макроэкономическими тенденциями и вопросами энергетического сектора.
По результатам планируются начать работу над итоговыми рекомендациями, выпуск которых намечен на июль 2022 года.