Taraqqiyot strategiyasi: Energetika bozori erkinlashtiriladi
Prezidentimizning 2022-yil 28-yanvardagi “Yangi O‘zbekistonning 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida” PF-60-son Farmoni bilan 2022-yilgi Davlat dasturi tasdiqlandi. Unga asosan O‘zbekistonda energiya resurslari va tabiiy gaz bozorlari ijtimoiy himoya kafolatlarini belgilagan holda erkinlashtiriladi.
Farmonga binoan, 2022-yil davomida energetika sohasiga bozor mexanizmlarini olib kirishning huquqiy asoslari yaratiladi.
Dasturda, energetika sohasiga xususiy investitsiyalarni keng jalb qilish va ehtiyojmand aholini himoya qilish uchun ijtimoiy iste'mol normalarini kiritish ko‘zda tutilgan.
Bu borada aprel oyiga qadar prezident qarori loyihasi ishlab chiqiladi. Qaror loyihasi energetika sohasida sog‘lom raqobat muhitini rivojlantirish, barcha ishtirokchilar uchun teng imkoniyatlar yaratish va narxlarni shakllantirishning shaffof mexanizmlarini joriy qilishga qaratiladi.
Elektr energiyasi ta'minotida monopoliya bekor qilinadi va sohaga ijtimoiy himoya kafolatlari belgilangan holda bozor mexanizmlari joriy etiladi.
Bunda:
1. “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJning elektr energiyasini “yagona xarid qiluvchi” funksiyasini magistral elektr tarmoqlarini ekspluatatsiya qilish funksiyasidan ajratish orqali, yagona xarid qiluvchi funksiyasini bajaruvchi alohida aksiyadorlik jamiyati tashkil etiladi;
2. “Hududiy elektr tarmoqlari” AJga xususiy operatorlarni jalb qilish bo‘yicha asosiy talablar belgilanadi;
3. “O‘zbekgidroenergo” AJ kichik va o‘rta investitsiya loyihalariga xususiy investorlarni jalb etadi.
Yuqoridagilarga muvofiq: elektr energiyasi va tabiiy gazning raqobatli bozorini tartibga soluvchi mustaqil organ – regulyator, yagona xarid qiluvchi funksiyasini bajaruvchi korxona hamda milliy dispetcherlik markazi tashkil etiladi.
Davlat dasturiga binoan, xalqaro tajribani o‘rgangan holda 2022-yil aprelga qadar ehtiyojmand aholini himoya qilish uchun energiya resurslari bo‘yicha ijtimoiy iste'mol normalarini kiritish bo‘yicha hukumatga takliflar kiritiladi.
Bundan tashqari, yangi tahrirdagi “Elektr energetikasi to‘g‘risida”gi Qonun loyihasi (2022-yil sentabrgacha) va “Tabiiy gaz to‘g‘risida”gi Qonun loyihasi (2022-yil oktabrgacha) ishlab chiqiladi; Magistral elektr tarmoqlari kodeksi (Grid Code)ni tasdiqlash to‘g‘risidagi hukumat qarori loyihasi (2022-yil iyungacha) tayyorlanadi.
Shuningdek,
1. Taqsimlovchi tarmoqlarni ekspluatatsiya qilish, iste'molchilarni tarmoqqa ulash, tomonlarning huquq va majburiyatlarini belgilashni nazarda tutgan holda texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlarni o‘zida mujassamlashtirgan Taqsimlash tarmoqlari qoidalari kodeksi (Distribution Code)ni tasdiqlash to‘g‘risida (2022-yil oktabr oyiga qadar);

Стратегия развития: Энергетический рынок будет либерализован
Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года №УП-60 «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» утверждена Государственная программа на 2022 год. Согласно документу, рынки энергоресурсов и природного газа в Узбекистане будут либерализованы с установлением гарантий социальной защиты.
Программа предусматривает введение социальных норм потребления для привлечения большего объема частных инвестиций в энергетический сектор и защиты малоимущих.
К апрелю будет разработан проект постановления Президента Республики Узбекистан, направленный на формирование здоровой конкурентной среды в сфере энергетики, создание равных возможностей для всех участников и внедрение прозрачных механизмов ценообразования.
Будет отменена монополия на поставку электроэнергии, в отрасли будут внедрены рыночные механизмы с установлением гарантий социальной защиты.
В частности, предусмотрено:
1. Образовать отдельное акционерное общество, выполняющее функцию единого покупателя. С этой целью АО «Национальные электрические сети Узбекистана» будет освобождено от эксплуатации магистральных электрических сетей и наделено функцией «единого покупателя»;
2. Установить основные требования для привлечения частных операторов в АО «Региональные электрические сети»;
3. АО «Узбекгидроэнерго» поручается привлекать частных инвесторов к реализации малых и средних инвестиционных проектов.
В соответствии с изложенным будут созданы: независимый орган регулирования конкурентного рынка электроэнергии и природного газа – Регулятор; предприятие, выступающее в качестве единого покупателя; Национальный диспетчерский центр.
Согласно Госпрограмме, на основе изучения международного опыта, в правительство будут внесены предложения по введению социальных норм потребления энергоресурсов к апрелю 2022 года для защиты малообеспеченного населения.
Кроме того, будет разработана новая редакция проекта Закона «Об электроэнергетике» (до сентября 2022 года) и проекта Закона «О природном газе» (до октября 2022 года), а также проекта постановления правительства об утверждении Сетевого кодекса (до июня 2022 года).
Также
1. Будет утвержден «Кодекс правил распределительных сетей» (до октября 2022 г.), который включает в себя нормативные документы в области технического регулирования, в том числе деятельности распределительных сетей, присоединения потребителей к сети, определение прав и обязанностей сторон;
2. Будут подготовлены проекты постановлений правительства «О регулировании рынка» (до октября 2022 года) для регулирования деятельности участников рынка электроэнергии.