O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekin shahrida XXIV qishki Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Tadbir xorijiy davlatlar yetakchilari, rasmiy delegatsiyalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirokida Pekindagi “Qush uyasi” milliy stadionida bo‘lib o‘tdi.
Marosim badiiy dasturi XXR Raisi Siz Szinpin tomonidan ilgari surilgan «Insoniyat umumiy taqdiri hamjamiyati» konsepsiyasini o‘zida mujassam etgan bo‘lib, Xitoy xalqining qadimiy tarixi va boy madaniyati, jahon iqtisodiyoti peshqadami sifatida erishayotgan ulkan muvaffaqiyat va yutuqlari, xalqaro olimpiya harakatining ruhi va qadriyatlarini aks ettirdi.
So‘ng Millatlar paradi bo‘lib o‘tdi. Qishki Olimpiadada ishtirok etayotgan mamlakatlarning sport delegatsiyalari, shu jumladan O‘zbekiston jamoasi stadion bo‘ylab yurdi. O‘yinlarda yurtimizdan qatanashayotgan tog‘ chang‘ichisi Komiljon To‘xtayev O‘zbekiston davlat bayrog‘ini tantanali ko‘tarib o‘tdi.
Yorqin sport bayrami avjida Olimpiya olovi yoqildi. Marosim bayramona mushakbozlik bilan yakunlandi.
4-20 fevral kunlari o‘tkaziladigan Olimpiya musobaqalarida sportning 15 ta yo‘nalishi bo‘yicha 109 ta medallar to‘plami o‘ynaladi, ular uchun dunyoning 90 dan ortiq mamlakatidan o 4 mingdan ziyod sportchi kurashadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в торжественной церемонии открытия XXIV зимних Олимпийских игр в городе Пекине.
Мероприятие состоялось на Пекинском национальном стадионе «Птичье гнездо» с участием лидеров зарубежных стран, официальных делегаций и международных организаций.
В художественной программе церемонии, главной темой которой стала выдвинутая Председателем КНР Си Цзиньпином концепция «Сообщество единой судьбы человечества», воплотились древняя история и богатая культура китайского народа, колоссальные успехи и достижения этой страны в качестве мирового экономического лидера, дух и ценности всемирного олимпийского движения.
Затем состоялся Парад наций. По стадиону маршем прошли спортивные делегации стран-участниц зимней Олимпиады, в том числе Узбекистана, который представляет горнолыжник Комилжон Тухтаев. Он торжественно пронес Государственный флаг Узбекистана.
Кульминацией красочного праздника стало зажжение Олимпийского огня. Церемония завершилась праздничным салютом.
На олимпийских соревнованиях, которые продлятся с 4 по 20 февраля, за 109 комплектов медалей в 15 спортивных дисциплинах будут состязаться свыше 4 тысяч спортсменов из более чем 90 стран.