O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligiga 3 ta quyosh fotoelektr stansiyalarini (QFES) qurish bo‘yicha mustaqil elektr energiyasi ishlab chiqaruvchilar (investorlar – ishlab chiqaruvchilar) uchun tenderning birinchi bosqichi (Takliflar so‘rovi – RFQ) boshlanishi haqidagi e'longa javoban xalqaro kompaniyalardan 15 ta arizalar kelib tushdi.
Loyiha Xalqaro moliya korporatsiyasi ko‘magida Energetika vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Loyiha Namangan, Buxoro va Xorazm viloyatlarida umumiy quvvati 500 MVtgacha bo‘lgan uchta quyosh fotoelektr stansiyasini qurishni nazarda tutadi.
Tender jarayoni eng yuqori xalqaro standartlar hamda ochiqlik va oshkoralik talablariga mos keladi. Tenderda ishtirok etishni xohlovchilarning barchasiga bepul kirish uchun ochiq kirishda malaka so‘rovi taqdim etildi.
Tender komissiyasi tender ishtirokchilaridan takliflarni olgandan so‘ng, qabul qilingan takliflarning to‘liqligi va izchilligini baholash uchun yuboriladi, shundan so‘ng malakali ishtirokchilarning “qisqa ro‘yxati” e'lon qilinadi, ular keyinchalik tenderning ikkinchi bosqichiga (Takliflar so‘rovi – RFQ) qo‘yiladi.

В ответ на объявление о начале первого этапа тендера (Запрос на квалификацию – RFQ) для независимых производителей электроэнергии (инвесторов-девелоперов) по проекту строительства 3-х солнечных фотоэлектрических станций (ФЭС), Министерством энергетики Республики Узбекистан, было получено 15 заявок от международных компаний.
Проект реализуется Министерством энергетики, Министерством инвестиций и внешней торговли и Агентством по развитию государственно-частного партнерства при поддержке Международной финансовой корпорации.
Проектом предусмотрено строительство трёх солнечных фотоэлектрических станций общей суммарной мощностью до 500 МВт в Наманганской, Бухарской и Хорезмской областях.
Тендерный процесс проводится в соответствии с высочайшими международными нормами и требованиями открытости и транспарентности. Запрос на квалификацию предоставлялся в открытом доступе с целью создания условий для участия в тендере всех желающих.
После получения заявок от участников тендера, Тендерная комиссия проведёт оценку полноты и соответствия полученных заявок, после чего будет оглашен «короткий список» квалифицированных участников, которые в последствии буду допущены ко второму этапу тендера (Запрос на предложение – RFP).