Sirdaryo viloyatida yangi IES qurilishi loyihasi uchun moliyaviy takliflarning ochilishi
2020-yil boshida O‘zbekiston hukumati Sirdaryo viloyatida quvvati 1200-1600 MVt bo‘lgan yangi issiqlik elektr stansiyasini qurish loyihasini boshlagan edi. Mazkur loyiha doirasida O‘zbekiston hukumati tomonidan Xalqaro moliya korporatsiyasining (Jahon banki guruhi a'zosi) texnik ko‘magida ikki bosqichli ochiq tender o‘tkazildi. Ushbu loyiha energetika tizimini mustahkamlash va respublikani barqaror elektr energiyasi bilan ta'minlashga qaratilgan.
Yangi IESda qo‘llaniladigan zamonaviy va innovatsion texnologiyalar 60 foizdan ortiq samaradorlikka ega bo‘ladi, bu esa mavjud Sirdaryo IES ko‘rsatkichlaridan ikki barobar yuqoridir. Bu, o‘z navbatida, bir xil tabiiy gaz sarfi bilan ikki barobar ko‘p elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi. Aytish joizki, bu Markaziy Osiyo va MDH davlatlarida ochiq tender savdolari orqali amalga oshirilayotgan eng yirik investitsiya loyihalardan biridir.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev rahbarligida mamlakatimiz iqtisodiyotida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jarayonida amalga oshirilayotgan Respublika elektr energetika tarmog‘ini rivojlantirish dasturiga kiritilgan.
Tenderlarning birinchi bosqichi yakunlari bo‘yicha Tender komissiyasi Xalqaro moliya korporatsiyasi ko‘magida kelib tushgan arizalarni baholadi. 2020-yil dekabr oyida saralash bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan 8 ta ishtirokchi ro‘yxati e'lon qilindi.
2020-yil 17-dekabr oyida O‘zbekiston hukumati takliflar bo‘yicha tender savdolarining (RFP) ikkinchi bosqichini boshladi. Ushbu bosqichda malakali ishtirokchilar 3 qismdan iborat bo‘lgan: texnik, tijorat va moliyaviy takliflarini taqdim etishlari kerak edi.
2021-yil 22-oktyabrga qadar, uchta (3) ishtirokchidan takliflar kelib tushdi, ular Takliflar so‘rovida (RFP) ko‘rsatilgan ma'lumot va talablar, ishtirokchilar takliflarining texnik va tijorat qismlarining to‘liqligi baholandi. Baholash natijasida uchta (3) ishtirokchining takliflari maqsadga muvofiq deb topildi va moliyaviy takliflarni ochish bo‘yicha ochiq tartib-taomilga taklif qilindi.
2021-yil 19-noyabr kuni loyiha uchun e'lon qilingan quvvat va energiyaning tenglashtirilgan narxi ko‘rsatilgan moliyaviy takliflarning ommaviy ochilishi bo‘lib o‘tdi. Takliflar so‘roviga (RFP) javob sifatida takliflarni ochish paytida qayd etilgan kompaniyalar ro‘yxati va ularning moliyaviy takliflari quyida keltirilgan:
Moliyaviy takliflarni ochish natijalariga ko‘ra, EDF- NEBRAS-Sojitz kompaniyalar konsorsiumi (Fransiya, Qatar va Yaponiya) MVt*soatiga 33,67564 AQSh dollari miqdorida eng yaxshi moliyaviy taklifni taqdim etgan ishtirokchi deb topildi. Ikkinchi eng yaxshi taklif ChinaPower (Xitoy) kompaniyasi tomonidan MVt*soatiga 34,71185 AQSh dollari miqdorida moliyaviy taklif qilingan.
Yangi IES 1 yil davom etadigan moliyaviy yopilgandan keyin 3 yil ichida quriladi. Tabiiy gazni elektr energiyasiga qayta ishlash (tolling) bo‘yicha investor uchun ma'lum majburiyatlarni hamda hukumatdan elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha majburiyatlarni belgilovchi elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi shartnoma 25 yil muddatga amal qiladi.

Вскрытие финансовых предложений по проекту строительства новой ТЭС в Сырдарьинской области
Вскрыты финансовые предложения участников тендера в рамках проекта по строительству новой тепловой электростанции мощностью 1200-1600 МВт в Сырдарьинской области.
В начале 2020 года, Правительством Узбекистан был запущен проект по строительству новой тепловой электростанции мощностью 1200-1600 МВт
в Сырдарьинской области. В рамках реализации данного проекта, Правительство Узбекистана при технической поддержке Международной финансовой корпорации (член Группы Всемирного банка) провело двухэтапный открытый тендер. Данный проект, направлен на укрепление энергосистемы и обеспечение стабильной электроэнергией республики.
Современные и инновационные технологии, используемые на новой ТЭС, будут иметь КПД выше 60%, что вдвое выше показателей, действующей Сырдарьинской ТЭС. Это в свою очередь позволит вырабатывать в два раза больше электроэнергии при том же потреблении природного газа. Стоит отметить, что это один самых крупных инвестиционных проектов, реализованных посредством открытых тендерных торгов в Центральной Азии и странах СНГ.
Данный проект входит в Программу развития электроэнергетики республики, которая реализуется в ходе масштабного процесса реформирования, осуществляемого в экономике страны, под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
По итогам первого этапа тендерных торгов, Тендерная комиссия при поддержке Международной финансовой корпорации провела оценку полученных заявок.
В декабре 2020 года, был опубликован список из 8 участников тендера, успешно прошедших этап квалификации.
17 декабря 2020 года, Правительством Узбекистана был запущен второй этап тендерных торгов Запрос предложений (RFP). В рамках этого этапа, квалифицированные участники должны были подать свои предложения, состоящее из 3 частей: технической, коммерческой и финансовой.
К установленному сроку, 22 октября 2021 года, были получены предложения от трёх (3) участников тендера, которые были оценены на соответствие полноты информации и требованиям, технических и коммерческих частей предложений участников торгов, указанным в Запросе предложений (RFP). По итогам оценки, предложения трёх (3) участников были признаны соответствующими и приглашены на публичную процедуру вскрытия финансовых предложений.
19 ноября 2021 года состоялось публичное вскрытие финансовых предложений, с указанием заявленной мощности и приведённой стоимости электроэнергии (Levelized cost of Energy) по проекту. Список компаний и их финансовые предложения, зафиксированные в ходе церемонии вскрытия предложений в ответ на Запрос предложений (RFP), приведён ниже:
По результатам вскрытия финансовых предложений, EDF- NEBRAS-Sojitz концорциум компании (Франция, Катар, Япония), признана в качестве участника, предложившего наилучшее предложение, с финансовым предложением в размере 33,67564 доллар США/МВт*ч. Второе лучшее предложение, получено от компании "ChinaPower" из Китая, с финансовым предложением в размере 34,71185 доллар США/МВт*ч.
Новая ТЭС будет построена в течение 3 лет после достижения финансового закрытия которое продлится 1 год. Соглашение о закупке электроэнергии устанавливающее определённые обязательства на инвестора переработке давальческого природного газа в электроэнергию (tolling) и обязательства по закупке электроэнергии со стороны Правительства, которые будут действовать на протяжении 25 лет.