Guterrish: «Insoniyat iqlim masalalariga e'tibor qaratmay, o‘ziga o‘zi qabr qazimoqda»
BMT bosh kotibi «bioxilmaxillikni masxara qilish», «o‘zimizni uglerod bilan o‘ldirish»ga chek qo‘yishga chaqirdi.
© P Photo/Alberto Pezzali
So‘nggi olti yil kuzatuvlar tarixidagi eng issiq yillar bo‘ldi. Issiqxona gazlari bilan kurash borasidagi barcha va'dalarning bajarilishi ham yaqin o‘n yilliklarda sayyoradagi haroratning 2 darajadan ko‘proq ortishiga olib keladi. Bu haqda BMT iqlim o‘zgarishi haqidagi 26-konferensiyasida ishtirok etgan bosh kotib Antonio Guterrish ma'lum qildi.
«Parij kelishuvlari imzolanganidan buyon so‘nggi olti yil kuzatuvlar tarixidagi eng issiq yillar bo‘ldi. Bizning qazib olinadigan yonilg‘i turlariga qaramligimiz insoniyatni tubsizlikka olib boradi. Og‘ir tanlov oldida turibmiz: yo biz bu jarayonni to‘xtatamiz, yo u bizni to‘xtatadi. «Bas, yetar» deyish vaqti keldi. Bioxilmaxillikni masxara qilish, o‘zimizni uglerod bilan o‘ldirish, tabiatga chiqindi o‘rasi sifatida munosabatda bo‘lish, yoqish, yanada chuqurroq qazishga bas, yetar deyish vaqti keldi. Axir biz o‘zimizga qabr qaziyapmiz», dedi u.
Guterrish Yer sayyorasi okean tubidan tortib, to tog‘ cho‘qqilarigacha ko‘z o‘ngimizda o‘zgarayotganiga ishora qildi. «Dengiz sathi 30 yil oldingiga qaraganda ikki marta tezroq ko‘tarilmoqda. Okeanlar har qachongidan ham issiqroq va isishda davom etmoqda. Amazoniya o‘rmonlarining bir qismi yutganidan ko‘ra ko‘proq issiqxona gazlarini chiqarmoqda.
Iqlim muammolari bo‘yicha so‘nggi bayonotlar vaziyatni o‘zgartiradigandek tasavvur uyg‘otishi mumkin. Bu illyuziya. Issiqxona gazlari chiqindilariga qarshi kurash bo‘yicha mamlakatlarning hissasi haqidagi so‘nggi hisobot dunyoda harorat Tselsiy bo‘yicha 2,7 daraja halokatli ko‘tarilish tomon ketayotganini ko‘rsatmoqda. So‘nggi va'dalarga ishonsak ham, ularga ham jiddiy savollar bor, baribir iqlim falokatiga qarab ketyapmiz. Hatto optimal ssenariyda ham harorat Tselsiy bo‘yicha 2 darajadan ko‘proq ko‘tariladi.
Ana shu fursatda biz mazkur iqlim masalalariga bag‘ishlangan konferensiyani ochyapmiz, biz falokatga qarab harakatlanishda davom etmoqdamiz. Yoshlar bu haqida biladi. Har bir mamlakat buni ko‘rishi mumkin. Kichik orol davlatlar u bilan yuzma-yuz kelishdi. Ular uchun mag‘lubiyat – variant emas, mag‘lubiyat – o‘lim hukmidir», - deya ta'kidladi Guterrish.
BMT bosh kotibi atmosferaga nol chiqindilar bo‘yicha nodavlat o‘yinchilar majburiyatlari tahlili bilan shug‘ullanuvchi ekspertlar guruhi tuzilishi haqida ma'lum qildi.
«Ishonch defitsiti va chiqindilarni qisqartirish hamda turli ma'no va o‘lchovdagi nol chiqindilar maqsadlari bo‘yicha chalkashliklar bor. Shuning uchun Parij iqlim kelishuvlari doirasida mavjud mexanizmlardan tashqari nodavlat o‘yinchilarning nol chiqindilar bo‘yicha majburiyatlari bo‘yicha aniq o‘lchov standartlarini shakllantirish va tahlil qilish uchun ekspertlar guruhi tashkil etilishini e'lon qilaman.
Biz zaif jamoalarni iqlim o‘zgarishi xavfidan himoya qilish uchun ko‘proq harakat qilishimiz kerak. So‘nggi o‘n yillikda 4 milliardga yaqin kishi iqlim bilan bog‘liq falokatlardan zarar ko‘rdi», - dedi Guterrish.
U rivojlanayotgan mamlakatlar chiqindilarni samarali qisqartirish uchun ko‘proq harakat qilishlari kerakligini ta'kidlagan.
Konferensiya haqida
1-noyabr kuni Glazgoda BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy 26-konferensiyasi o‘z ishini boshladi. Konferensiya ikki hafta davom etadi. Konferensiya o‘tgan yili bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgandi, biroq uni o‘tkazish muddatlari COVID-19 pandemiyasi tufayli o‘zgartirilgandi. Glazgodagi forum ishida qatnashish uchun 20 ming kishi, jumladan, 120dan ortiq davlat va hukumat rahbarlari tashrif buyurishgan. U yerda issiqxona gazlariga qarshi kurash bo‘yicha mamlakatlar majburiyatlarini kuchaytirish masalasi muhokama qilinmoqda.

Гутерриш заявил, что человечество копает себе могилу, пренебрегая вопросами климата
Генеральный секретарь ООН призвал прекратить "издеваться над биоразнообразием" и "убивать самих себя углеродом"
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш
© P Photo/Alberto Pezzali
ГЛАЗГО /Великобритания/, 1 ноября. /ТАСС/. Последние шесть лет стали самыми жаркими в истории наблюдений, и даже выполнение всех обещаний по борьбе с выбросами парниковых газов приведет к общему повышению температуры планеты более чем на 2 градуса в ближайшие десятилетия. Об этом заявил в понедельник генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, выступая на 26-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP26).
"Прошедшие с момента заключения Парижских соглашений шесть последних лет стали самыми жаркими в истории наблюдений, - сказал он. - Наша зависимость от ископаемых видов топлива толкает человечество в пропасть. Мы стоим перед суровым выбором: или мы остановим этот процесс, или он остановит нас. Пришло время сказать "хватит". Хватит издеваться над биоразнообразием, хватит убивать самих себя углеродом, хватит относиться к природе как к выгребной яме, хватить жечь, копать и бурить все глубже и глубже - ведь мы копаем собственные могилы".
Гутерриш указал, что Земля меняется на глазах: от океанских глубин и до горных вершин. "Уровень моря поднимается вдвое быстрее, чем 30 лет назад. Океаны горячее, чем когда бы то ни было и продолжают быстро нагреваться. Часть джунглей Амазонии выбрасывает больше парниковых газов, чем поглощает, - продолжил он. - Последние заявления по вопросам климата могут создать впечатление, что мы вот-вот обратим ситуацию вспять. Это иллюзия. Последний доклад по вкладам стран в борьбу с выбросами парниковых газов показывает, что мир движется к катастрофическому повышению температуры на 2,7 градуса Цельсия. И даже если верить последним обещаниям - а к ним уже есть серьезные вопросы - мы все равно несемся к климатической катастрофе. Даже при оптимальном сценарии температура поднимется более чем на 2 градуса Цельсия".
"И в этот момент, когда мы открываем климатическую эту конференцию, мы продолжаем движение к катастрофе. Молодежь знает об этом. Каждая страна может это видеть. Малые островные государства уже столкнулись с ней. Для них провал - это не вариант, провал - это смертный приговор", - отметил Гутерриш.
Оценка выполнения нулевых выбросов
Гутерриш сообщил о создании Группы экспертов, которая займется анализом обязательств негосударственных игроков по нулевым выбросам в атмосферу.
"Существует дефицит доверия и путаница в отношении сокращения выбросов и целей нулевых выбросов, с различными значениями и различными измерениями, - сказал генсек ООН. - Поэтому, помимо уже существующих механизмов в рамках Парижского соглашения по климату, объявляю о создании Группы экспертов, чтобы сформировать четкие стандарты измерения и анализа обязательств по нулевым выбросам негосударственных игроков".
"Мы должны делать больше для защиты уязвимых сообществ от очевидной опасности изменения климата. За последнее десятилетие около 4 млрд людей пострадали от связанных с климатом катастроф", - отметил Гутерриш.
Коалиции по декарбонизации
По его словам, развитые страны и формирующиеся экономики должны создавать коалиции для декарбонизации и поэтапного отказа от угля.
"Я призываю развитые страны и формирующиеся экономики выстроить условия для создания финансовых и технологических условий, чтобы активизировать декарбонизацию и поэтапный отказ от угля", - сказал генсек ООН.
По словам Гутерриша, развивающиеся экономики должны также предпринять больше для эффективного сокращения выбросов. "Нам нужен максимум амбиций от всех стран и на всех направлениях, чтобы конференция в Глазго была успешной", - отметил генсек.
О конференции
1 ноября в Глазго начнет свою основную работу 26-я Конференция сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, она продлится две недели. Конференция должна была пройти еще в прошлом году, однако сроки ее проведения были сдвинуты из-за пандемии COVID-19. Для участия в работе форума в Глазго прибудут около 20 тыс. человек, в том числе главы государств и правительств более чем 120 стран. Как ожидается, на ней будет обсуждаться вопрос ужесточения обязательств стран по борьбе с выбросами парниковых газов.