Ko‘pchilikka ma'lumki, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan 2018–2020-yillar oralig‘ida «Toshkent metallurgiya zavodining tashqi elektr ta'minoti ob'ektlarini qurish» investitsiya loyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirilgan bo‘lib, loyiha doirasida dastlab 220 kV li «Qo‘yliq» va «Adolat» podstansiyasi oralig‘ida kesma tugun hosil qilindi (Toshkent viloyatining Yik-ota mavzesida), so‘ngra umumiy uzunligi (2x23) 46 km bo‘lgan yuqori kuchlanishli elektr tarmog‘i («kirish-chiqish»)  qurilib, yangi 220 kVli «Sirg‘ali» podstansiyasi barpo etildi. Zamonaviy texnika va texnologiyalar bilan jihozlangan «Sirg‘ali» podstansiyasiga 2 dona 200 MVA quvvatli transformatorlar o‘rnatildi.
Batafsil: https://t.me/uzmetaxborotxizmati/7786
Loyihadan ko‘zlangan maqsad, ya'ni yirik sanoat korxonasi — «Toshkent metallurgiya zavodi»ni, shu bilan birga, Toshkent shahri va Toshkent viloyatining poytaxt bilan chegaradosh hududlarida istiqomat qiluvchi aholi hamda ishlab chiqarish ob'ektlarini elektr energiyaga bo‘lgan ehtiyojini to‘laqonli qondirish bo‘lib, bugungi kunda loyiha amaliyotda o‘z samarasini ko‘rsatmoqda.
Shu o‘rinda bir narsani alohida ta'kidlash lozimki, ushbu investitsiya loyihasining muhim strategik ahamiyati, ya'ni «Toshkent metallurgiya zavodi» MCHJ qo‘shma korxonasi to‘liq quvvatda ishlashi ta'minlandi.
Bu haqda «Toshkent metallurgiya zavodi» MCHJ QKsining bosh direktori Z.N.Tuychiyevdan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ boshqaruvi raisi D.A.Isaqulov nomiga yuborilgan tashakkurnoma qabul qilindi.
E'tiboringizga «Toshkent metallurgiya zavodining tashqi elektr ta'minoti ob'ektlarini qurish» investitsiya loyihasi to‘g‘risida qisqacha ma'lumotlarni taqdim etamiz:
Loyihaning asosi: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 29-martdagi PQ-3638-son qarori va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 28-iyundagi “Toshkent metallurgiya zavodi” MCHJning tashqi elektr ta'minoti ob'ektlarini qurish” to‘g‘risidagi VMQ-540-son qarori.
Loyihaning maqsadi:
·  Toshkent shahri Sirg‘ali tumanidagi «Toshkent metallurgiya zavodi»ga tashqi elektr ta'minotini yetkazib berish;
·  Toshkent shahri va Toshkent viloyatining ayrim tumanlaridagi elektr iste'molchilarni elektr-energiya bilan uzluksiz ta'minlash;
·  Mintaqada o‘sib borayotgan ehtiyojlarni elektr energiyasi bilan ta'minlash uchun elektr energetikasi infratuzilmasini yaratish;
·  “O‘zbekiston MET” AJning eksport salohiyatini oshirish;
·  Podstansiyalarning ishonchliligini, xavfsizligi va barqarorligini sezilarli darajada oshirish.
Loyihaning amalga oshirish muddati: 2018–2020-yillar oralig‘ida (tugallangan).
Loyihaning qiymati: 29,022 mln. AQSh doll.
Batafsil: https://t.me/uzmetaxborotxizmati/4569
Loyihada rejalashtirilgan qurilish ob'ektlari:
·        uzunligi 46 km bo‘lgan 220 kVli elektr uzatish tarmog‘i qurilishi;
·        220/110/10 kV kuchlanishli “Sirg‘ali” podsansiyasining qurilishi.
Loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar:
2020-yil 17-mayda — Elektr uzatish tarmog‘i qurilishi va “Sirg‘ali” podstansiyasida asosiy qurilish montaj ishlari yakunlanib, loyihani sinov tariqasida kuchlanish ostiga qo‘yish ishlari amalga oshirildi.
2020-yil 25-mayda — Ishchi komissiyasi akti tuzildi.
2020-yil 29–30-noyabr kunlari — Loyiha ob'ektlarini foydalanishga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasini tuzish uchun 2020-yil 18-iyundagi   178-sonli buyruqqa asosan tegishli tashkilotlardan vakil ajratish to‘g‘risida xatlar tarqatildi va davlat komissiyasi a'zolari shakllantirildi.
Batafsil: https://t.me/uzmetaxborotxizmati/3150
Anvar Qosimxo‘jayev,
«Toshkent metallurgiya zavodining tashqi elektr ta'minoti ob'ektlarini qurish» investitsiya loyihasini amalga oshirish guruhi rahbari
LOYIHA HAQIDA uzbekistonmet.uz veb-saytida:
«TOSHKENT METALLURGIYE ZAVODINING TASHQI ELEKTR TA'MINOTI OB'EKTLARINI QURISH» INVESTITSION LOYIHASI
https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/65
O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTINING QARORIGA MUVOFIQ 2018-YILDA BOSHLANGAN LOYIHA MUVAFFAQIYATLI YAKUNLANDI
https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/342
https://minenergy.uz/uz/news/view/552
https://kun.uz/news/2020/05/14/ozbekiston-milliy-elektr-tarmoqlari-prezident-qarori-bilan-2018-yilda-boshlangan-loyiha-muvaffaqiyatli-yakunlandi
https://uza.uz/uz/posts/loyi-a-amalda-sergeli-va-toshkent-viloyati-tumanlari-uchun-ya-13-05-2020
INVESTITSIYA LOYIHALARI HAQIDA QISQA MA'LUMOT: «TOSHKENT METALLURGIYA ZAVODINING TASHQI ELEKTR TA'MINOTI OB'EKTLARINI QURISH» INVESTITSION LOYIHASI
https://www.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/487
“TOShKENT MAGISTRAL ELEKTR TARMOQLARI” FILIALI TASARRUFIDAGI «SIRG‘ALI» PODSTANSIYASIDA XAVFSIZLIK TEXNIKASI OYLIGI TADBIRLARI O‘TKAZILDI

Инвестиционный проект, реализованный в соответствии с указом президента, признан эффективным и дает свои результаты
• 06.09.2021
Благодарственное письмо генерального директора СП «Ташкентский металлургический завод» З.Н. Туйчиева было направлено Председателю Правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Д.А. Исакулову.
АО «Национальные электрические сети Узбекистана» успешно реализовали инвестиционный проект «Строительство объектов внешнего электроснабжения Ташкентского металлургического завода» в 2018-2020 гг. Первоначально в рамках проекта было создано поперечное сечение ПС 220 кВ «Куйлюк» и «Адолат» (В районе Ийк-ота Ташкентской области), затем строительство высоковольтной линии электропередачи «Заход-выход» общей протяженностью (2х23) 46 км, строительство новой подстанции 220 кВ «Сергели» и установка 2-х трансформаторов мощностью 200 МВА.
Целью проекта является полное обеспечение потребности в электроэнергии крупнейшего промышленного предприятия - Ташкентского металлургического завода, а также населения и производственных объектов города Ташкента и Ташкентской области, граничащей со столицей. В настоящее время проект показывает результаты на практике.
В свою очередь, была отмечена стратегическая важность данного инвестиционного проекта и необходимость обеспечения полноценной работы крупного промышленного предприятия СП ООО «Тошкент металлургия заводи» и его важная роль в развитии нашей страны.
От  Генерального директора СП ООО «ТМЗ» З.Н. Туйчиева  на имя Председателя Правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана»  Д.А.Исакулова было получено благодарственное письмо.
Инициатор проекта: АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
Инвестиционный проект реализуется в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 29.03.2018г. №ПП-3638 и постановлением Кабинета Министров от 28.06.2019г. № 540 «О мерах по ускорению реализации инвестиционного проекта «Строительство объектов внешнего электроснабжения ООО «Toshkent Metallurgiya Zavodi».
Цель проекта: Обеспечение внешнего электроснабжения Ташкентского металлургического завода в Сергелийском районе, города Ташкента.
Ожидаемые результаты:
• Увеличение мощности подстанций на 2х200 МВА;
• Создание электроэнергетической инфраструктуры для удовлетворения растущих потребностей региона в электроэнергии;
• Увеличение экспортного потенциала АО «НЭС Узбекистана»
• Значительное повышение надёжности, безопасности и устойчивости работы подстанций.
Срок реализации проекта: 2018–2020 гг.
Стоимость проекта: 29,0 млн. долл. США.
Краткое описание проекта: Строительство современной энергосберегающей подстанции мощностью 400 МВА с годовым распределением электроэнергии напряжением 220/110/10 кВ, а так же строительство сетей электропередачи напряжением 220 кВ общей протяженностью 46 км. («Заход-Выход» от существующей ВЛ 220 кВ ПС «Куйлюк» - ПС «Адолат» на 220/110/10 кВ ПС «Сергели» общей протяженностью 2×23 км)
Ход реализации:
17.05.2020 г. завершено строительство ЛЭП и основные строительно-монтажные работы на подстанции «Сергели», объект поставлен под испытательное напряжение.
25.05.2020 г.   Оформлен Акт рабочей комиссии.
29-30 ноября 2020 г. в соответствии с указом № 178 от 18 июня 2020 года были распространены письма о выделении представителей от соответствующих организаций для создания государственной комиссии по допуску к использованию объектов проекта, и были сформированы члены государственной комиссии.
✍️ Анвар Касимходжаев,
начальник отдела реализации инвестиционного проекта «Строительство объектов внешнего электроснабжения Ташкентского металлургического завода»