«O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi» esdalik nishoni bilan mukofotlash to‘g‘risida
• 24.08.2021
Yangi O‘zbekiston tarixidagi buyuk va shonli sana – Vatanimiz mustaqilligining o‘ttiz yillik bayramini xalqimiz katta shodu xurramlik bilan kutib olmoqda.
Mamlakatimizda yangi demokratik davlat, fuqarolik jamiyati barpo etish yo‘lida o‘tgan davrda amalga oshirilgan ulkan ishlar, erishilgan yuksak natijalarda, hyech shubhasiz, hayotimizning turli soha va tarmoqlarida fidokorona mehnat qilayotgan yurtdoshlarimizning beqiyos hissasi bor.
Bunday olijanob insonlarning el-yurt oldidagi xizmatlarini e'tirof etish va munosib taqdirlash vatandoshlarimiz, ayniqsa, yoshlarimizni yuksak marralar sari ruhlantirish, ular qalbida Vatanga muhabbat va sadoqat tuyg‘ularini kuchaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Mamlakatimizni har tomonlama taraqqiy ettirish, uning jahon miqyosidagi shon-shuhratini oshirishga katta hissa qo‘shayotgan, davlatimiz iqtisodiyoti va aholi farovonligini yuksaltirishda ibrat va namuna bo‘lib kelayotgan, jamiyatimizda tinchlik va barqarorlikni, millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni ta'minlash, yosh avlodni sog‘lom va barkamol insonlar etib voyaga yetkazish, ularni vatanparvarlik, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashda alohida fidoyilik ko‘rsatayotgan yurtdoshlarimizni «O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi» esdalik nishoni bilan mukofotlash maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi «O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi» esdalik nishoni bilan taqdirlash bo‘yicha davlat organlari va tashkilotlari, jamoat birlashmalari va boshqa respublika idoralari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan taqdim etilgan ro‘yxatlarni ko‘rib chiqsin va tasdiqlasin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Raisi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri, O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri, vazirliklar, idoralar va jamoat birlashmalarining respublika organlari rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari va boshqa mutasaddi rahbarlar «O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi» esdalik nishonlarini Mustaqillik bayrami munosabati bilan o‘tkaziladigan tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidan tantanali vaziyatda topshirishni ta'minlasin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va boshqa ommaviy axborot vositalariga «O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi» esdalik nishonlarini topshirishga bag‘ishlangan tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
4. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.SH.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

Наш народ с большой радостью встречает великую и славную дату в истории Нового Узбекистана – тридцатилетие независимости нашей Родины.
В осуществлении за прошедший период колоссальной работы на пути к построению нового демократического государства, гражданского общества, достижении высоких результатов, несомненно, значителен вклад наших соотечественников, которые самоотверженно трудятся в разных сферах и отраслях.
Признание выдающихся заслуг таких людей перед народом и их достойное поощрение имеет важное значение в побуждении наших соотечественников, особенно молодежи, к достижению высоких рубежей, усилении в их сердцах чувства любви и преданности Родине.
В целях награждения памятным знаком «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» наших сограждан, вносящих большой вклад во всестороннее развитие страны, приумножение ее авторитета на международном уровне, являющих пример для укрепления экономики государства и повышения благосостояния населения, проявляющих полную самоотдачу в обеспечении мира и стабильности в обществе, межнационального согласия и толерантности, воспитания здорового и гармонично развитого молодого поколения в духе патриотизма, уважения национальных и общечеловеческих ценностей:
1. Кабинету Министров Республики Узбекистан рассмотреть и утвердить списки к награждению памятным знаком «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги», представленные государственными органами и организациями, общественными объединениями и другими республиканскими ведомствами, а также Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента.
2. Председателю Сената Олий Мажлиса, Спикеру Законодательной палаты Олий Мажлиса, Премьер-министру Республики Узбекистан,  руководителям министерств, ведомств и республиканских органов общественных объединений, Председателю Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента, другим ответственным руководителям обеспечить вручение памятных знаков «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» от имени Президента Республики Узбекистан в торжественной обстановке на мероприятиях, проводимых в связи с празднованием Дня независимости.
3. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение мероприятий, посвященных вручению памятных знаков «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги».
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан З.Ш.Низомиддинова.