O‘ZBEKISTON ENERGETIKA SOHASIDA «ELEKTR TARMOQLARI KODEKSI» ISHLAB CHIQILADI VA BOZOR QOIDALARI JORIY ETILADI
• 23.10.2020
• 782
Joriy yil 23-oktabr kuni «Hyatt Regency Tashkent» mehmonxonasida Energetika vazirligi hamda qator xalqaro moliya institutlari ishtirokida O‘zbekiston energetika sektorini yanada isloh qilishga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Energetika vaziri, Moliya vaziri o‘rinbosari, Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari, shuningdek, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, “O‘zbekneftgaz” AJ, “O‘ztransgaz” AJ, “Hududgazta'minot” AJ, “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ rahbarlari ishtirok etishdi.
Energetika vazirligi tizimidagi tashkilotlar, xususan, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ rahbariyati hamda boshqa vazirlik va idoralar mutasaddilari ishtirok etgan tadbirda kelgusida O‘zbekiston energetika sohasiga, shu jumladan elektr energetika tarmog‘iga ham davlat-xususiy sherikchilik tizimi asosida bozor qoidalarini joriy etilishi haqida batafsil ma'lumotlar berildi.
Shuningdek, tadbirda Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, qator xalqaro yuridik va auditorlik kompaniyalari vakillari, shu bilan birga xalqaro ekspertlar va maslahatchilar darva suhbati muhokamalarining onlayn ishtirokchilari bo‘lishdi.
Davra suhbati davomida elektr energetika va neft-gaz tarmoqlarini yanada isloh qilish bo‘yicha Tavsiyalar va Yo‘l xaritalari muhokama qilinib, ularning amaliyotga tatbiq etilishi Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining xalqaro ekspertlari va maslahatchilari ishtirokida amalga oshirilishi alohida ta'qidlandi.
Ekspertlar tomonidan ta'kidlanganidek, energetika sektorida bunday keng ko‘lamli islohotlarning amalga oshirilishi korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish, bozor mexanizmlariga o‘tish, iste'molchilarga arzon va kafolatlangan elektr energiyasi va gaz yetkazib berishni ko‘zda tutuvchi xizmatlar sifatini oshirish, energetika sanoati barqarorligiga erishish, energiya resurslarini samarali ishlab chiqarish va ulardan foydalanish imkonini beradi.
Muhokamalar davomida davlat energetika korxonalarini xususiylashtirish mavzusiga ham to‘xtalib o‘tildi. Xalqaro maslahatchilar liberallashtirish har doim ham xususiylashtirishni anglatmaydi, bunga puxta yondashish, birinchi navbatda, buning uchun zarur Qonunchilik bazasini yaratish zarurligini alohida ta'kidladilar.

ОБСУЖДЕНЫ ДАЛЬНЕЙШИЕ ШАГИ ПО РЕФОРМИРОВАНИЮ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОГО СЕКТОРА УЗБЕКИСТАНА
С участием ряда международных финансовых институтов (МФИ) 23 октября 2020 года проведён «круглый стол», посвященный дальнейшему реформированию энергетического сектора страны.
В мероприятии приняли участие министр энергетики, заместители министров финансов, а также инвестиций и внешней торговли, руководители Агентства по управлению государственными активами, АО «Узбекнефтегаз», АО «Узтрансгаз», АО «Худудгазтаъминот», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Тепловые электрические станции», АО «Региональные электрические сети».
Зарубежными онлайн участниками обсуждения стали представители Всемирного банка, Азиатского банка развития и Европейского банка реконструкции и развития, ряда международных юридических и аудиторских компаний, а также международные эксперты и консультанты.
«На всем пути реформирования энергетического сектора нашей страны Международные финансовые институты вносят значительный вклад в процесс планирования и реализации реформ, их финансовой поддержки и привлечения авторитетных международных экспертов. И самое важное – это возможность через данное плодотворное партнерство внедрить в нашей стране лучшие, современные, эффективные мировые практики», - подчеркнул в своем приветственном слове министр энергетики Алишер Султанов.
В ходе «круглого стола» были обсуждены Рекомендации и Дорожные карты по дальнейшему реформированию электроэнергетического и нефтегазового отраслей, при подготовке которых принимали участие международные эксперты и консультанты Всемирного банка, Азиатского банка развития и Европейского банка реконструкции и развития.
Как отмечалось экспертами, осуществление столь масштабных реформ в энергетическом секторе, даст возможность внедрения современных методов корпоративного управления, перехода на рыночные механизмы, повышения качества услуг, предусматривающих доступную и гарантированную поставку потребителям электроэнергии и природного газа, достижение финансовой устойчивости энергетической промышленности, энергоэффективное производство и потребление энергоресурсов.
В ходе обсуждений также была затронута тема приватизации государственных энергетических предприятий. Международные консультанты особо подчеркнули, что либерализация не всегда означает приватизацию, необходимо подходить к этому осторожно, и прежде всего, нужно создать для этого необходимую законодательную базу.
Представители Международных финансовых институтов выразили готовность к дальнейшему техническому содействию при реализации предлагаемых реформ в энергетическом секторе.
Подробно: Пресс-служба Министерства энергетики Республики Узбекистан http://minenergy.uz/ru/news/view/879