Qarorga muvofiq, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, “The International Company for water and power projects” (Saudiya Arabistoni) (Investor) va “Acwa Power Sirdarya” MChJ (Loyiha kompaniyasi) o‘rtasidagi Sirdaryo viloyatida quvvati 1 500 MVt bo‘lgan bug‘-gaz elektr stansiyasini qurish bo‘yicha investitsiya bitimi tasdiqlandi.
Investitsiya bitimi u imzolangan kundan e'tiboran kuchga kiradi (2020-yil 6-martda imzolangan).
✅ Qaror bilan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va Loyiha kompaniyasi o‘rtasidagi Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitim ma'qullandi.
➡️ Loyiha kompaniyasi ishlab chiqarilgan elektr energiyasini kafolatlangan tarzda faqat "O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari" AJga sotadi.
Investitsiya loyihasini amalga oshirish doirasida Loyiha kompaniyasiga, istisno tariqasida, quyidagi huquqlar beriladi:
- kreditlash, chet el valyutasidagi mablag‘larni olish va ulardan foydalanish uchun chet eldagi xorijiy banklarda hisobvaraqlar ochish hamda respublikadagi hisobvaraqlaridan xorijdagi hisobvaraqlariga pul mablag‘lari o‘tkazish;
- O‘zbekistonning tashqarisidagi xorijiy pudratchilar, yetkazib beruvchilar yoki xorijiy kreditorlarga to‘lovlarni O‘zbekistondagi bank hisobvaraqlari orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri amalga oshirish.
Manba: Adliya vazirligining "Huquqiy axborot" telegram-kanali: https://t.me/huquqiyaxborot/
E'tiboringizga qarorning to‘liq matnini havola etamiz.
O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTINING QARORI
SIRDARYO VILOYATIDA QUVVATI 1 500 MVt BO‘LGAN YANGI ISSIQLIK ELEKTR STANSIYASI QURILISHINI TASHKIL ETISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA
Elektr energetika tarmog‘iga to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etgan holda elektr energiyasini ishlab chiqarish quvvatlarini rivojlantirish hamda iqtisodiyot tarmoqlarini va aholini energiya resurslari bilan barqaror va sifatli ta’minlash maqsadida:
1. Quyidagilar:
a) O‘zbekiston Respublikasi Hukumati nomidan O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, “The International Company for water and power projects” (Saudiya Arabistoni) (keyingi o‘rinlarda — Investor) va “Acwa Power Sirdarya” MChJ (keyingi o‘rinlarda — Loyiha kompaniyasi) o‘rtasida 2020-yil 6-martda qiymati 1,2 mlrd AQSh dollariga teng bo‘lgan Sirdaryo viloyatida quvvati 1 500 MVt bo‘lgan bug‘-gaz elektr stansiyasini qurish investitsiya loyihasini (keyingi o‘rinlarda — investitsiya loyihasi) to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hisobiga amalga oshirish bo‘yicha Investor majburiyatlarini nazarda tutuvchi investitsiya bitimi (keyingi o‘rinlarda — Investitsiya bitimi) imzolanganligi;
b) Investitsiya loyihasini amalga oshirish uchun Investor nomidan O‘zbekiston Respublikasida ish yuritadigan Loyiha kompaniyasi ta’sis etilganligi;
v) “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va Loyiha kompaniyasi o‘rtasida 2020-yil 5-martda Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risida bitim (keyingi o‘rinlarda — Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitimi) tuzilganligi, unga muvofiq:
Loyiha kompaniyasi ishlab chiqarilgan elektr energiyasini kafolatlangan tarzda “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ timsolidagi yagona xaridorga sotish majburiyatini olganligi;
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitim shartlariga muvofiq 25 yil davomida elektr energiyasini kafolatlangan tarzda xarid qilish majburiyatini olish va elektr energiyasi uchun to‘lovni milliy valyutada amalga oshirishi;
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ elektr energiyasini olti oy mobaynida sotib olishni qoplash uchun majburiyatlar bajarilishining ta’minoti sifatida Loyiha kompaniya foydasiga chet el valyutasida tasdiqlangan, tiklanadigan, qaytarib berilmaydigan va shartsiz bank kafolati taqdim etishi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Hukumati nomidan O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Investor va Loyiha kompaniyasi o‘rtasidagi Investitsiya bitimi tasdiqlansin.
Belgilansinki, Investitsiya bitimi u imzolangan kundan e’tiboran kuchga kiradi.
3. “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va Loyiha kompaniyasi o‘rtasidagi Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitim ma’qullansin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va Sirdaryo viloyati hokimligiga Loyiha kompaniyasi va investitsiya loyihasini moliyalashtirishda ishtirok etayotgan kreditorlar bilan investitsiya loyihasini amalga oshirish doirasida imzolangan bitimlar bo‘yicha majburiyatlar loyiha kompaniyasi tomonidan bajarilmagan taqdirda Loyiha kompaniyasi huquqlarini kreditorlarga berish yuzasidan bitimlar tuzish huquqi berilsin.
5. Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitimga muvofiq “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJga:
Loyiha kompaniyasi tomonidan ishlab chiqariladigan elektr energiyasini olti oy mobaynida sotib olishni qoplash uchun majburiyatlar bajarilishining ta’minoti sifatida Loyiha kompaniyasi foydasiga O‘zbekiston Respublikasining yuqori darajadagi reytingi bo‘lgan tijorat bankining tasdiqlangan, tiklanadigan, qaytarib berilmaydigan va chet el valyutasida shartsiz bank kafolati taqdim etilsin;
investitsiya loyihasi ehtiyoji uchun tabiiy gaz va texnik suv yetkazib beruvchi sifatida ishtirok etishga hamda jalb qilinadigan chet el investitsiyalari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi hududida realizatsiya qilinadigan tovarlar (ishlar, xizmatlar) narxlarini, istisno tariqasida, chet el valyutasiga bog‘lagan holda belgilashga ruxsat berilsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi va “O‘ztransgaz” AJ “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ bilan Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitimda ko‘zda tutilgan hajmlarga va parametrlarga muvofiq Loyiha kompaniyasiga tabiiy gaz va texnik suv yetkazib berish to‘g‘risida shartnomalar imzolanishini ta’minlasin.
Bunda, O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi va “O‘ztransgaz” AJning aybi bilan tabiiy gaz va texnik suv yetkazib berilmasligi natijasida “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan Loyiha kompaniyasiga yetkazilgan zararlar, shu jumladan barcha turdagi jarima va boy berilgan foyda summalarini to‘lab berish majburiyati yuzasidan agarda shartnomada boshqa shartlar ko‘rsatilmagan bo‘lsa, tabiiy gaz va texnik suv yetkazib beruvchilar “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ oldida qonun hujjatlariga muvofiq regress tartibida javobgar bo‘lishi belgilab qo‘yilsin.
7. Investitsiya loyihasini amalga oshirish doirasida Loyiha kompaniyasiga, istisno tariqasida, quyidagi huquqlar berilsin:
kreditlash, chet el valyutasidagi mablag‘larni olish va ulardan foydalanish (shu jumladan, boshqalardan tashqari chet el valyutasida kredit mablag‘lari tushumlari) uchun chet ellardagi xorijiy banklarda bank hisobvaraqlari ochish hamda respublikada ochilgan bank hisobvaraqlaridan xorijda ochilgan bank hisobvaraqlariga pul mablag‘larini o‘tkazish;
O‘zbekiston Respublikasining tashqarisidagi xorijiy pudratchilar, yetkazib beruvchilar yoki xorijiy kreditorlarga to‘lovlarni O‘zbekiston Respublikasidagi bank hisobvaraqlari orqali o‘tkazmasdan to‘g‘ridan to‘g‘ri amalga oshirish.
8. Sirdaryo viloyati hokimligi O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi bilan birgalikda bir oy muddatda Loyiha kompaniyasiga Investitsiya bitimi va Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitimda ko‘rsatilgan shartlarda qonunchilikda belgilangan tartibda yerni ijaraga berish bo‘yicha shartnoma imzolasin va investitsiya loyihasini amalga oshirish muddatiga teng davrga yer uchastkasi ajratib bersin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi investitsiya loyihasini amalga oshirish doirasida Investitsiya bitimi qoidalariga muvofiq imzolangan bitimlar yuzasidan yuridik xulosalar bersin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi loyiha hujjatlari belgilangan tartibda davlat ekologiya ekspertizasidan o‘tkazilishini hamda investitsiya loyihasini amalga oshirishda tabiatni muhofaza qilishga oid qonunchilikka rioya etilishini ta’minlasin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Loyiha kompaniyasining buyurtmanomalariga asosan investitsiya loyihasini amalga oshirish davrida ishtirok etadigan xorijiy mutaxassislarga, shuningdek ularning oila a’zolari uchun kirish vizalari rasmiylashtirilishini (muddati uzaytirilishini) belgilangan tartibda ta’minlasin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Loyiha kompaniyasi buyurtmanomalariga asosan investitsiya loyihasini amalga oshirish davrida ishtirok etadigan xorijiy mutaxassislarga, shuningdek ularning oila a’zolariga ko‘p martalik vizalar rasmiylashtirilishini, berilishini (muddati uzaytirilishini) hamda vaqtincha yashash joyi bo‘yicha vaqtinchalik ro‘yxatdan o‘tishini va uning muddati uzaytirilishini belgilangan tartibda ta’minlasin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Loyiha kompaniyasi buyurtmanomalariga asosan O‘zbekiston Respublikasiga xorijiy ishchi kuchini (O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari bo‘lmaganlar orasidan) jalb etishga ruxsatnomalar berilishini (muddati uzaytirilishini), shuningdek xorijiy fuqarolarga O‘zbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini beruvchi tasdiqnomalar berilishini (muddati uzaytirilishini) belgilangan tartibda ta’minlasin.
14. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.U. Umurzakov zimmasiga yuklansin.

ПОСТАНОВЛЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН: В СЫРДАРЬИНСКОЙ ОБЛАСТИ БУДЕТ ПОСТРОЕНА НОВАЯ ТЕПЛОВАЯ ЭЛЕКТРОСТАНЦИЯ МОЩНОСТЬЮ 1500 МВт
• 20.08.2020
10 августа 2020 года принято Постановление Президента «О мерах по организации строительства новой тепловой электростанции мощностью 1500 МВт в Сырдарьинской области» (№ ПП-4799).
Согласно постановлению, Министерство инвестиций и внешней торговли, «The International Company for water and power projects» (Саудовская Аравия) (Инвестор) и ООО «Acwa Power Sirdarya» (Проектная компания) построят парогазовую электростанцию мощностью 1500 МВт в Сырдарьинской области. Утвержден инвестиционный договор на строительство станции.
Инвестиционное соглашение вступает в силу с момента его подписания (подписано 6 марта 2020 г.).
✅ Постановлением утверждено соглашение между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и Проектной компанией о закупке электроэнергии.
➡️ Проектная компания продает произведенную электроэнергию с гарантией только для АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
В рамках инвестиционного проекта Проектная компания, в виде исключения, имеет следующие права:
- Открытие счетов в иностранных банках для кредитования, получения и использования средств в иностранной валюте, а также перевода средств со счетов в стране на счета за рубежом;
- Прямые платежи иностранным подрядчикам, поставщикам или иностранным кредиторам за пределами Узбекистана через банковские счета в Узбекистане.
Источник: телеграм-канал «Huquqiy axborot» Минюста: https://t.me/huquqiyaxborot/
Предлагаем вашему вниманию полный текст постановления.
ПОСТАНОВЛЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
О МЕРАХ ПО ОРГАНИЗАЦИИ СТРОИТЕЛЬСТВА НОВОЙ ТЕПЛОВОЙ ЭЛЕКТРОСТАНЦИИ МОЩНОСТЬЮ 1500 МВт В СЫРДАРЬИНСКОЙ ОБЛАСТИ
В целях развития мощностей по производству электроэнергии с привлечением прямых иностранных инвестиций в электроэнергетическую отрасль, а также стабильного и качественного обеспечения отраслей экономики и населения энергоресурсами:
1. Принять к сведению, что:
а) между Правительством Республики Узбекистан в лице Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, «The International Company for water and power projects» (Саудовская Аравия) (далее — Инвестор) и ООО «Acwa Power Sirdarya» (далее — Проектная компания) 6 марта 2020 года подписано инвестиционное соглашение (далее — Инвестиционное соглашение), предусматривающее обязательства Инвестора о реализации инвестиционного проекта по строительству парогазовой электростанции мощностью 1 500 МВт в Сырдарьинской области стоимостью 1,2 млрд долларов США (далее — инвестиционный проект) за счет прямых иностранных инвестиций;
б) для реализации Инвестиционного проекта учреждена Проектная компания, выступающая от имени Инвестора в Республике Узбекистан;
в) между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и Проектной компанией 5 марта 2020 года заключено Соглашение о закупке электроэнергии (далее — Соглашение о закупке электроэнергии), в соответствии с которым:
Проектная компания принимает обязательство по гарантированной продаже выработанной электрической энергии единому покупателю в лице АО «Национальные электрические сети Узбекистана»;
АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в соответствии с условиями Соглашения о закупке электроэнергии принимает обязательство по гарантированной закупке электрической энергии в течение 25 лет и осуществляет оплату за электрическую энергию в национальной валюте;
АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в качестве обеспечения исполнения обязательств представляет в пользу Проектной компании подтвержденную, возобновляемую, безотзывную и безусловную банковскую гарантию в иностранной валюте для покрытия закупки электрической энергии в течение шести месяцев.
2. Утвердить Инвестиционное соглашение между Правительством Республики Узбекистан в лице Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Инвестором и Проектной компанией.
Определить, что Инвестиционное соглашение вступает в силу с даты его подписания.
3. Одобрить Соглашение о закупке электроэнергии между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и Проектной компанией.
4. Предоставить Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и хокимияту Сырдарьинской области право на заключение с Проектной компанией и кредиторами, участвующими в финансировании инвестиционного проекта, соглашений по уступке прав Проектной компании кредиторам в случае неисполнения обязательств со стороны Проектной компании по соглашениям, подписанным в рамках реализации инвестиционного проекта.
5. АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в соответствии с Соглашением о закупке электроэнергии:
предоставить в иностранной валюте подтвержденную, возобновляемую, безотзывную и безусловную банковскую гарантию коммерческого банка Республики Узбекистан, имеющего высокий уровень рейтинга, в пользу Проектной компании, в качестве обеспечения исполнения обязательств для покрытия закупки электроэнергии, вырабатываемой Проектной компанией, в течение шести месяцев;
разрешить выступать в качестве поставщика природного газа и технической воды для целей инвестиционного проекта, а также, в порядке исключения, устанавливать цены на товары (работы, услуги), реализуемые на территории Республики Узбекистан в рамках привлекаемых иностранных инвестиций, с привязкой к иностранной валюте.
6. Министерству водного хозяйства Республики Узбекистан и АО «Узтрансгаз» с АО «Национальные электрические сети Узбекистана» обеспечить заключение договоров на поставку Проектной компании природного газа и технической воды в соответствии с объемами и параметрами, предусмотренными Соглашением о закупке электроэнергии.
При этом установить, что поставщики природного газа и технической воды, если иное не предусмотрено договорами, несут ответственность в регрессном порядке перед АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в соответствии с законодательством по обязательствам по возмещению АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Проектной компании причиненных убытков, включая любые обязательства по выплате штрафов и сумм упущенной выгоды, возникающим в результате отсутствия поставки природного газа и технической воды по вине Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан и АО «Узтрансгаз».
7. Предоставить Проектной компании, в порядке исключения, в рамках реализации инвестиционного проекта право:
открывать банковские счета за рубежом в иностранных банках для кредитования, получения и использования средств в иностранной валюте на таких счетах (включая, помимо прочего, поступления кредитных средств в иностранной валюте), а также переводить денежные средства с банковских счетов, открытых в республике, на банковские счета, открытые за рубежом;
напрямую осуществлять платежи иностранным подрядчикам, поставщикам или иностранным кредиторам за пределами Республики Узбекистан без проведения таких платежей через банковские счета в Республике Узбекистан.
8. Хокимияту Сырдарьинской области совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в месячный срок на условиях, указанных в Инвестиционном соглашении и Соглашении о закупке электроэнергии, заключить с Проектной компанией договор о передаче в аренду земли в порядке, установленном законодательством, и выделить земельный участок на срок, равный сроку реализации инвестиционного проекта.
9. Министерству юстиции Республики Узбекистан выдать юридические заключения по соглашениям, подписанным в рамках реализации инвестиционного проекта в соответствии с положениями Инвестиционного соглашения.
10. Министерству энергетики Республики Узбекистан в установленном порядке обеспечить проведение государственной экологической экспертизы проектной документации и соблюдение природоохранного законодательства при реализации инвестиционного проекта.
11. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан по заявкам Проектной компании обеспечить в установленном порядке оформление (продление) въездных виз иностранным специалистам, участвующим в реализации инвестиционного проекта, а также членам их семей.
12. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан по заявкам Проектной компании обеспечить в установленном порядке оформление, выдачу (продление) многократных виз, а также временную регистрацию по месту временного пребывания и ее продление иностранным специалистам, участвующим в реализации Инвестиционного проекта, а также членам их семей.
13. Министерству занятости и трудовых отношений Республики по заявкам Проектной компании Узбекистан обеспечить в установленном порядке выдачу (продление) разрешений на привлечение в Республику Узбекистан иностранной рабочей силы (не из числа граждан Республики Узбекистан), а также выдачу (продление) иностранным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.У. Умурзакова.