O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 28-dekabrdagi PQ–4937-sonli «O‘zbekiston Respublikasining 2021–2023-yillarda investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» gi Farmoniga asosan O‘zbekiston hukumati Jahon bankiga energetika sohasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash so‘rovi bilan murojaat qildi.
O‘zbekiston hukumati Jahon bankining energetika sohasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini so‘radi.
«Elektr energetika tarmog‘ini transformatsiyalash va elektr uzatish jarayonini barqarorlashtirish» — ESTART loyihasining asosiy maqsadi zamonaviy elektr energiyasini yetkazib beradigan kompaniyani tashkil etish, keng ko‘lamli qayta tiklanadigan energiya manbalarini birlashtirish uchun uzatish tizimining umumiy quvvati va ishonchliligini oshirishga yordam berishdan iborat.
ESTART loyihasi elektr energiyasini yetkazib berish sohasi va tarmoqni modernizatsiyalash, aniqrog‘i, O‘zbekiston Respublikasida elektr ta'minoti ishonchliligini kafolatlashning asosiy bo‘g‘ini hisoblanadigan «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJni tijoratlashtirish jarayonlarini o‘z ichiga oladi. Mazkur loyiha Jahon banki moliyaviy va texnik ko‘magi orqali O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi tizimidagi «O‘zbekiston milliyelektr tarmoqlari» AJ tomonidan amalga oshiriladi.
Loyiha to‘rt qismdan iborat: (a) elektr energiyasini uzatish sohasini raqamlashtirish, (b) elektr tarmoqlarini rivojlantirish va qayta tiklanadigan manbalarni joriy etish, (c) «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJning institutsional rivojlanishi va loyihani amalga oshirishda ko‘maklashish va (d) elektr energiyasi bozorini rivojlantirish.
«O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJning loyihasi mavjud eskirgan 22 ta podstansiyani rekonstruksiya va modernizatsiya qilishni hamda uni 500 va 220 kVli elektr tarmoqlariga ulanish uchun 500 va 220 kVli havo liniyalari hamda yangi podstansiyalarni qurishni nazarda tutadi.
Ushbu ma'lumotni oshkor qilish to‘g‘risidagi e'lon orqali «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJning loyiha doirasida tayyorlangan ekologik va ijtimoiy tamoyillarga oid quyidagi hujjatlar loyihalarini ommaviy ravishda oshkor qilinishi nazarda tutilgan:
- Ko‘chirish siyosati asoslari;
- Atrof-muhit va ijtimoiy xavfsizlikni boshqarish modeli;
- Inson resurslarini boshqarish tartibi va manfaatdorlarni jalb qilish rejasi.
Loyihaning ijtimoiy va ekologik tamoyillarini muhokama qilish uchun jamoatchilik bilan maslahatlashuv uchrashuvlarini o‘tkazish (2021-yil 6-8-aprel kunlari rejalashtirilgan.

Объявление о раскрытии информации и проведении общественных консультаций по социально экологическим принципам (СЭП) по проекту "Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая электропередача"
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 28.12.2020 г. №ПП-4937 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2021-2023 годы» Правительство Узбекистана обратилось к Всемирному Банку (ВБ) с просьбой оказать поддержку в проведении реформ в энергетическом секторе.
Правительство Узбекистана обратилось к Всемирному Банку (ВБ) с просьбой оказать поддержку в проведении реформ в энергетическом секторе.
Целью проекта "Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая электропередача" (ESTART) является оказание содействия в становлении современной электро-передающей компании, увеличение совокупной мощности и надежности энергопередающей системы для интеграции возобновляемых источников энергии больших объемов.
Проект ESTART включает модернизацию электро-передающего сектора и сети, а также коммерциализацию АО Национальные электрические сети Узбекистана (НЭСУ) являющимся основным звеном в обеспечении надежности электроснабжения Узбекистана.
Проект ESTART будет реализовываться НЭСУ при Министерстве Энергетики Республики Узбекистан (МЭ), при финансовой поддержке и техническом содействии со стороны ВБ.
Проект будет состоять из четырех компонентов: (a) Цифровизация сектора электропередачи, (b) Усиление электрических сетей и внедрение возобновляемых источников, (c) Институциональное развитие НЭСУ и содействие в реализации проекта, и (d) Развитие рынка электроэнергии.
Проект ESTART предусматривает реконструкцию и модернизацию существующих устаревших 22 подстанций и строительство новой подстанции 500 кВ с соответствующими воздушными линиями 500кВ и 220 кВ для подключения ее к национальным электрическим сетям.
Настоящим объявлением о раскрытии информации, НЭСУ намерена публично обнародовать следующие проекты документов по экологическим и социальным принципам, которые были подготовлены в рамках проекта ESTART/ТЭСУЭ.
- Основы политики в области переселения (RPF),
- Модель управления экологическими и социальными охранными мерами (ESMF),
- Процедура управления трудовыми ресурсами (LMP), и
- План вовлечения заинтересованных сторон (SEP).
Проведение консультативных(ой) встреч(и) с общественностью с целью обсуждения социально экологических принципов проекта предварительно запланированы на 6-8 апреля 2021 года.