«Beijing Review»: Xitoy va O'zbekiston xalqlari o'rtasidagi azaliy do'stlik va o'zaro anglashuv sivilizatsiyalararo muloqotning zamonaviy rivojlanishi uchun mustahkam zamin yaratmoqda
PEKIN, 17-yanvar. /"Dunyo" AA/. Xitoyning ingliz tilida bosiladigan «Beijing Review» jurnalida Xitoy va O'zbekiston o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarga bag'ishlangan tahliliy maqola chop etildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
«So'nggi yillarda Xitoy – O'zbekiston har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarildi, - deyiladi maqolada. - 2023-yilda Prezident Shavkat Mirziyoyev Xitoyga ikki marta tashrif buyurdi. 2024-yil ham ikki davlat uchun faol va eng yuqori darajadagi muhim voqealarga boy bo'lishini kutilmoqda».
Nashrda qayd etilishicha, mamlakatlar ikki tomonlama va mintaqaviy institutlar orqali hamkorlik qilishdan tashqari, qadimiy Ipak yo'li yo'li bo'ylab va uning sarhadlaridan chiqqan holda aloqalarni kengaytirishga qaratilgan Xitoyning «Bir makon va bir yo'l» tashabbusida ishtirok etish orqali ham keng qamrovli strategik sheriklikni chuqurlashtirmoqda. Ma'lum qilinganidek, O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan Pekinda uch marta – 2017, 2019 va 2023-yillarda «Bir makon, bir yo'l» xalqaro hamkorlik forumida qatnashdi.
«Markaziy Osiyoning transport salohiyatini, xususan, «Bir makon, bir yo'l» loyihasi doirasidagi hamkorlikning eng istiqbolli yo'nalishlaridan biri - bu O'zbekiston–Qirg'iziston–Xitoy temir yo'lini qurish loyihasidir, - deya ta'kidlangan maqolada. – Ushbu yo'l Sharqiy Osiyodan Yaqin Sharq va Janubiy Yevropa mamlakatlariga yo'nalishni sezilarli darajada, shuningdek, yuklarni yetkazib berish muddatini yetti-sakkiz kunga qisqartiradi. Bu Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlari, xususan, O'zbekiston bilan tovar ayirboshlash hajmining oshishiga ijobiy ta'sir ko'rsatadi».
Nashrda qayd etilishicha, O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikning ijobiy dinamikasi hali ham yanada o'sish uchun katta imkoniyatlarga ega.
«Ushbu salohiyatdan foydalanish uchun ikki davlat o'zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, O'zbekistondagi muhim sanoat va infratuzilma loyihalariga Xitoy sarmoyasini jalb etish, shuningdek, transport-logistika sohasida qo'shma harakatlarni rivojlantirish bo'yicha hamkorlikda ishlamoqda», - deb yozgan jurnal.
Maqolada xabar qilinganidek, Xitoy O'zbekistonning eng yirik savdo hamkorlaridan biri hisoblanadi. Xitoy statistik ma'lumotlariga ko'ra, 2023-yilning yanvar-noyabr oylarida o'zaro tovar ayirboshlash hajmi 30 foizdan ortiq o'sdi va 12 milliard dollardan oshdi. Xitoyning O'zbekistonga o'zlashtirilgan sarmoyalarining umumiy hajmi hozirda 11 milliard dollarni tashkil etadi, bu 2017-yilga nisbatan besh barobar ko'pdir.
Ayni paytda O'zbekistonda energetika, transport, aloqa, qishloq xo'jaligi, ta'lim kabi sohalarda Xitoy sarmoyasi ishtirokida ishlayotgan ikki mingdan ortiq korxona faoliyat ko'rsatmoqda.
«O'zbekiston va Xitoy ko'p asrlar davomida madaniy almashinuv samarasini ko'rib kelmoqda. Ikki mamlakat xalqlari o'rtasidagi ko'p yillik do'stlik va o'zaro anglashuv tarixi sivilizatsiyalararo muloqotning zamonaviy rivojlanishi uchun mustahkam zamin yaratdi», - deb ta'kidlangan manba.
Nashrda, shuningdek, ikki xalqning o'zaro til o'rganishga qiziqishi ortgani urg'ulangan. Konfutsiy institutlari notijorat davlat idoralari bo'lib, ularning maqsadi chet elda xitoy tili va madaniyatini o'rgatish orqali odamlarga Xitoyni yaxshiroq tushunishga yordam berishdir. Konfutsiy institutlari Toshkentda 2005-yildan, Samarqandda esa 2014-yildan boshlab faoliyat yuritmoqda. Ular har yili 1000 dan ortiq talabalarni qabul qilib, xitoy tili va madaniyatini ommalashtirish va o'rganishga muhim hissa qo'shmoqda.
«O'zbekiston ham Xitoy singari tarixiy-madaniy merosga, qadimiy me'morchilikning noyob yodgorliklariga boy bo'lib, ular doimo dunyoning turli burchaklaridan sayyohlarni o'ziga faol jalb etib kelgan, - davom etadi muallif. - So'nggi yillarda O'zbekistonga xitoylik sayyohlar oqimi sezilarli darajada ko'paydi. 2017-2019-yillarda ularning soni 19 mingdan 54 mingdan ziyodni tashkil qildi».
Xitoy bosma nashrida e'lon qilingan materialda qayd etilganidek, savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, transport infratuzilmasi va raqamli texnologiyalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar aloqalar va hududlararo almashinuvni chuqurlashtirish, ikki mamlakatning rivojlanish strategiyasini muvofiqlashtirish ustuvor vazifalar bo'lib qolmoqda. Bir qator istiqbolli yo'nalishlar, jumladan, avtomobilsozlik, energetika, ayniqsa, "yashil" energetika, qishloq xo'jaligi sohasidagi hamkorlikka alohida e'tibor qaratish lozim.
Maqola xulosasida «O'zbekiston – Xitoy munosabatlarining butun spektri bo'yicha rivojlanishning ijobiy dinamikasi bu tendensiya yanada kuchayib, keng qamrovli strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish uchun yangi ufqlarni ochishidan dalolat beradi», deb yozgan «Beijing Review».

В ней отмечается, что в последние годы качество китайско-узбекского всестороннего стратегического партнерства поднялось на новый уровень. В 2023 году Президент Шавкат Мирзиёев дважды посетил Китай. Авторы ожидают, что 2024 год также будет активным для двух стран и насыщен важными событиями на высшем уровне.
«Помимо сотрудничества через двусторонние и региональные институты, страны также углубляют свое всестороннее стратегическое партнерство посредством участия в инициативе «Один пояс, один путь» (ОПОП), предложенной Китаем, которая направлена на расширение связей вдоль и за пределами древних маршрутов Шелкового пути. По приглашению Председателя КНР Си Цзиньпина Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев трижды принимал участие в форуме международного сотрудничества «Один пояс, один путь» в Пекине – в 2017, 2019 и 2023 годах», - констатирует журнал.
Одним из наиболее перспективных направлений сотрудничества в рамках ОПОП авторы считают раскрытие транспортного потенциала Центральной Азии, в частности, посредством строительства железной дороги Узбекистан–Кыргызстан–Китай. По их мнению, линия позволит существенно сократить маршрут из Восточной Азии в страны Ближнего Востока и Южной Европы, а также сократить сроки доставки грузов на семь-восемь дней. Это окажет положительное влияние на рост торговли между Китаем и странами Центральной Азии, в частности с Узбекистаном.
Отмечается, что позитивная динамика торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Китаем еще имеет большие возможности для дальнейшего роста.
«Чтобы использовать этот потенциал, обе страны вместе работают над созданием благоприятных условий для увеличения взаимной торговли, привлечения китайских инвестиций в важные промышленные и инфраструктурные проекты в Узбекистане, а также развития совместных действий в транспортно-логистическом секторе», - говорится в публикации.
Сообщается, что Китай является одним из крупнейших торговых партнеров Узбекистана. По данным статистики Китая, в январе-ноябре 2023 года товарооборот увеличился более чем на 30%, превысив 12 миллиардов долларов. Общий объем освоенных китайских инвестиций в Узбекистане сейчас составляет 11 миллиардов долларов, что в пять раз больше, чем в 2017 году.
Приведены данные о том, что в настоящее время в Узбекистане насчитывается более 2000 предприятий, работающих с инвестициями КНР, в таких секторах, как энергетика, транспорт, связь, сельское хозяйство и образование.
«Узбекистан и Китай пожинали плоды культурного обмена на протяжении многих столетий. Эта многолетняя история дружбы и взаимопонимания между народами обеих стран создала прочную основу для современного развития межцивилизационного диалога», - подчеркивается в статье.
Отмечается, что возрос интерес обоих народов к взаимному изучению языков. Институты Конфуция – некоммерческие государственные учреждения, цель которых – помочь людям лучше понять Китай путем преподавания китайского языка и культуры в зарубежных университетах. В г.Ташкенте с 2005 года, а в Самарканде — с 2014 года действуют Институты Конфуция. В них каждый год обучаются более 1000 студентов, внося важный вклад в популяризацию и изучение китайского языка и культуры.
Подчеркнуто, что Узбекистан, как и Китай, богат историко-культурным наследием и уникальными памятниками древней архитектуры, которые всегда привлекали туристов со всего мира. За последние годы значительно увеличился поток китайских туристов в Узбекистан. В 2017-2019 годах их число увеличилось с 19 тысяч до более чем 54 тысяч человек. Снятие анти-COVID-ограничений, без сомнения, позволило еще раз существенно увеличить взаимный турпоток.
«Beijing Review» отмечает, что потенциал китайско-узбекского партнерства огромен и далеко не полностью реализован. Максимальное использование будущих возможностей требует практических мер, основанных на детальных исследованиях.
Приоритетами остаются дальнейшее расширение торгово-экономического сотрудничества, развитие транспортной инфраструктуры и цифровых технологий, углубление культурно-гуманитарных связей и межрегиональных обменов, согласование стратегий развития двух стран.
Отмечен ряд перспективных направлений, которым следует уделить особое внимание, среди которых сотрудничество в автомобилестроении, сфере энергетики, особенно «зеленой» энергетики, а также сельское хозяйство.
«Позитивная динамика развития по всему спектру узбекско-китайских отношений позволяет предположить, что данная тенденция будет усиливаться, открывая новые горизонты для дальнейшего углубления всестороннего стратегического партнерства», - резюмирует «Beijing Review».