«O‘zbekiston MET» AJ: Elektr energetika tarmog‘ida olib borilayotgan islohotlar samarasi
Avval ma'lum qilganimizdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 10-avgustdagi 4799-sonli hamda 2022-yil 30-dekabrdagi 464-sonli qarorlariga asosan davlat-xususiy sherikligi tamoyili asosida Sirdaryo viloyati Shirin shahrida quvvati 1500 megavatt bo‘lgan “Acwa Power Sirdarya” MChJ tomonidan yangi issiqlik stansiyasi qurilish ishlarining birinchi bosqichi yakunlandi.
Yodingizda bo‘lsa, joriy yilning iyul oyida 220/500 kV kuchlanishli "Acwa Sirdaryo" podstansiyasiga kuchlanish berilib, 500 kV kuchlanishli 2 ta elektr uzatish havo tarmoqlari O‘zbekiston elektr energetika umumtizimiga ulangan edi.
⚡️Buning uchun «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ tomonidan 14,25 km uzunlikdagi 500 kV kuchlanishli L-521, L-550 tarmoqlarigacha (kirish-chiqish) va 1,17 km uzunlikdagi 220 kV kuchlanishli (kirish-chiqish) elektr uzatish havo tarmoqlarida olib borilgan qurish-montaj ishlari yakunlandi.
Bugun, 2023-yil 22-noyabr kuni investor tomonidan qurilayotgan "Acwa Sirdaryo" podstansiyasi 500 kV kuchlanishli ochiq taqsimlovchi qurilmasininh rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
✔️ Tadbirda "O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari" aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisining birinchi o‘rinbosari A.Nazirov ishtirok etdi va OAV vakillariga yangi podstansiyaning mamlakatimiz elektr energetika tizimidagi ahamiyati haqida so‘zlab berdi.
Marosimda, shuningdek, xorijiy investor kompaniya vakillari ham ishtirok etib, mamlakatimizda olib borilayotgan energetika sohasidagi islohotlarda bir nechta yirik loyihalar bilan ishtirok etayotganidan mamnunligini bildirishdi.
✅ Saudiya Arabistonining “ACWA POWER” kompaniyasi tomonidan Sirdaryo viloyati Shirin shahrida qurilayotgan, quvvati 1500 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi to‘g‘risida ma'lumot
Sirdaryo viloyati Shirin shahridagi Saudiya Arabistonining “ACWA POWER” kompaniyasi tomonidan quvvati 1500 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasining birinchi energobloki ishga tushirildi.
Ayni paytda 500 MVt quvvatda elektr energiyasi ishlab chiqarilmoqda. Yil oxiriga qadar ikkinchi energoblok ishga tushirilib, ishlab chiqarish quvvati 1000 MVtga ko‘tariladi.
Elektr energiyasini uzatish uchun maydoni 30 gektar bo‘lgan 500/220/33 kV kuchlanishli ochiq taqsimlash qurilmasi, ya'ni yangi yuqori kuchlanishli podstansiyanining birinchi bosqichi, aniqrog‘i 500 kV kuchlanishli podstansiya ishga tushirildi.
✔️ 220 kV kuchlanishli ochiq taqsimlovchi qurilma yil yakuniga qadar ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
⚡️“ACWA Sirdaryo” podstansiyasida zamonaviy elektr qurilma va jihozlari, himoya panellari o‘rnatilgan bo‘lib, elektron dasturlar bilan boyitilgan. Bir so‘z bilan aytganda, podstansiyaning ish faoliyati raqamlashtirilgan.
Mazkur 500 kV kuchlanishli ochiq taqsimlovchi qurilma orqali 5 ta yuqori kuchlanishli elektr tamoqlari chiqib, ularning birinchisi Toshkent va Farg‘ona vodiysini bog‘laydi. Ikkinchisi esa Samarqand va Buxoro viloyatini bog‘laydi.
Yana 2 ta yuqori kuchlanishli liniyalari Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasi bilan o‘zaro bog‘langan. Yuqori kuchlanishli elektr tarmoqlarining beshinchisi endi qurilayotgan 500 kV kuchlanishli «Halqa» podstansiyasi bilan bog‘lanadi.

АО «Национальные электрические сети Узбекистана»: Плодотворные реформы в электроэнергетике
Как мы ранее сообщали, согласно Постановления Президента Республики Узбекистан № 4799 от 10 августа 2020 года и № 464 от 30 декабря 2022 года завершен первый этап строительства новой теплоэлектростанции мощностью 1500 мегаватт в городе Ширин Сырдарьинской области на основе принципа государственно-частного партнерства. Инвестиционная компания — ООО «Acwa Power Sirdarya».
Напоминаем, что в июле этого года было подано напряжение на подстанцию 220/500 кВ "Acwa Sirdarya", 2 воздушные сети электропередачи напряжением 500 кВ были подключены к общей электроэнергетической системе Узбекистана.
⚡️Для этого АО «Национальные электрические сети Узбекистана» было осуществлено строительство  линии напряжением 500 кВ (Л-521, Л-550, ввод-вывод) протяженностью 14,25 км и ЛЭП 220 кВ (ввод-вывод) протяженностью 1,17 км. Одним словом, завершены строительство и монтажные работы воздушных сетей.
Сегодня, 22 ноября 2023 года, состоялась официальная церемония открытия открытого распределительного устройства с напряжением 500 кВ подстанции "Acwa  Sirdarya", которую строит инвестор.
✔️ В мероприятии принял участие первый заместитель председателя правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» А.Назиров, который рассказал представителям СМИ о важности новой подстанции в электроэнергетической системе нашей страны.
В церемонии также приняли участие представители компаний-иностранных инвесторов и выразили удовлетворение тем, что они участвуют в нескольких масштабных проектах реформирования энергетической отрасли, реализуемых в нашей стране.
Информация о теплоэлектростанции мощностью 1500 МВт, которую строит компания «ACWA POWER» Саудовской Аравии в городе Ширин Сырдарьинской области.
Первый энергоблок ТЭС мощностью 1500 МВт введен в эксплуатацию саудовской компанией «ACWA POWER» в городе Ширин Сырдарьинской области.
В настоящее время производится 500 МВт электроэнергии. До конца года второй энергоблок будет введен в эксплуатацию, а производственная мощность увеличится до 1000 МВт.
Введено в эксплуатацию открытое распределительное устройство 500/220/33 кВ площадью 30 га для передачи электроэнергии, первая очередь новой высоковольтной подстанции, а именно подстанция 500 кВ.
✔️До конца года планируется ввести в эксплуатацию открытое распределительное устройство 220 кВ.
⚡️Подстанция “ACWA Sirdarya” оснащена современными электротехническими устройствами и оборудованием, защитными панелями, обогащена электронными программами. Словом, работа подстанции оцифрована.
Через это открытое распределительное устройство напряжением 500 кВ проходят 5 высоковольтных линий электропередачи, первая из которых соединяет Ташкент и Ферганскую долину. Вторая соединяет Самаркандскую и Бухарскую области.
Еще две высоковольтные линии соединены с Сырдарьинской ТЭЦ. Пятая из высоковольтных линий электропередачи будет подключена к строящейся подстанции 500 кВ «Halqa»
Ввод этих линий электропередачи является важным фактором, способствующим снижению нагрузки других высоковольтных линий и обеспечению стабильной работы электроэнергетической системы.
К открытому распределительному устройству 220 кВ подключено 8 линий, в настоящее время ведется строительство воздушных линий электропередачи, ввод линий электропередачи 220 кВ будет осуществлен в 2024 году.