Muvofiqlashtiruvchi komissiyaning 41-yig‘ilishida Tojikiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston elektr energetika tashkilotlari vakillari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi huzuridagi “Milliy dispetcherlik markazi” davlat unitar korxonasi (video-aloqa orqali) hamda “Energiya” muvofiqlashtiruvchi dispetcherlik markazi rahbarlari hamda mutaxassislari ishtirok etmoqda.
Unda 2022/2023 yil kuz-qish mavsumida amalga oshirilgan ishlar va mavsumda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar muhokama qilindi. Shuningdek, energetiklar yig‘ilishining kun tartibida 2023 yil sug‘orish mavsumida suv resurslarini boshqarish, mintaqada energiya taqchilligi va yirik avariyalar sodir bo‘lishining oldini olish, hamkorlik masalalaridagi istiqbolli rejalar, shu bilan birga, 2023/2024 yil kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish chora-tadbirlari haqida so‘z yuritildi.
Eslatib o‘tamiz, mazkur yig‘ilishlarda boshqa mamlakat energetika sohasi mutaxassislari onlayn rejimda va kuzatuvchi maqomida ishtirok etmoqda.

СМИ: В Душанбе проходит заседание энергетиков Центральной Азии
Сегодня, 3 мая, в Душанбе начало свою работу 41-е заседание Координационной комиссии. Об этом сообщает информационная служба АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
В заседании принимают участие представители электроэнергетических организаций Таджикистана, Казахстана, Кыргызстана, а также руководители и специалисты ГУП «Национальный диспетчерский центр» при Министерстве энергетики Республики Узбекистан (по видеосвязи) и Координационно-диспетчерского центра «Энергия».
На нем обсуждалась проделанная в осенне-зимнем сезоне 2022-2023 годов работа и допущенные в ходе нее недостатки. Также в повестку дня заседания энергетиков вошли вопросы управления водными ресурсами в оросительном сезоне 2023 года, предотвращения энергодефицита и крупных аварий, происходящих в регионе, перспективные планы сотрудничества, меры по подготовке к осенне-зимнему сезону 2023-2024 годов.
Напомним, специалисты энергетического сектора других стран участвуют в данных заседаниях в режиме онлайн в качестве наблюдателей.