Joriy yilning 14-mart kuni Hindiston raisligida SHHTga aʼzo davlatlar Energetika vazirlarining uchinchi yig‘ilishi onlayn tarzda bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Hindiston Neft va tabiiy gaz vaziri Hardip Singx Puri, O‘zbekiston Energetika vaziri J. Mirzamahmudov, Qozog‘iston Energetika vaziri B.Akchulakov, Xitoy Xalq Respublikasi Davlat Energetika boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Jen Szindun, Qirg‘iz Respublikasi Energetika vaziri o‘rinbosari M. Jakipov, Pokiston Energetika vaziri Xurram Dastgir-Xan, Rossiya Federatsiyasi Energetika vaziri N. Shulginov, Tojikiston Energetika va suv resurslari vaziri Juma Daler va SHHT Bosh kotibi o‘rinbosari Xan Sohail ishtirok etdi.
Uchrashuv Xаn Sohailning kirish so‘zida SHHTga aʼzo davlatlar tarkibiga energiya resurslarining eksport va import qiluvchi, shuningdek ishlab chiqaruvchi davlatlar ham kirib, mintaqa energetika vazirlari yig‘ilishi energetika sohasidagi zamonaviy muammolarga qarshi kurashish bo‘yicha fikr almashish va harakatlarni muvofiqlashtirish uchun muhim maydonga aylanganini taʼkidladi.
Uchrashuvda Samarqand shahrida 2022-yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini, xususan, toza energiya manbalarini rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan dasturning ahamiyati va o‘z vaqtida amalga oshirilishi alohida taʼkidlandi. Mintaqada energiya resurslari savdosini taʼminlash va energiya xavfsizligiga erishish uchun tegishli infratuzilmani va toza energiya manbalaridan elektr energiyasini ishlab chiqishni rivojlantirish zarurligi qayd etildi.
Yildan-yilga barcha mamlakatlarda energiya isteʼmoli o‘sib bormoqda. Uchrashuvda yoqilg‘i va energiya xavfsizligi bo‘yicha fikrlar almashildi. Pandemiya va baʼzi mintaqaviy voqealarga qaramay, butun dunyo iqtisodiyoti o‘sib bormoqda. Yig‘ilish doirasida energetika sohasidagi barcha qarorlardan kelib chiqib, mamlakatlarning kam uglerodli iqtisodiyotga o‘tishini hisobga olgan holda barcha imkoniyatlardan to‘liq foydalanishga kelishib olindi.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri J.Mirzamahmudov Global va mintaqaviy energiya bo‘yicha kun tartibidagi o‘zgarishlarning holati va istiqbollari haqida o‘z takliflarini bildirdi. SHHT barcha sohalarda, shu jumladan energiya xavfsizligini taʼminlashda global va mintaqaviy masalalarni tahlil qilish va hal etishga qaratilgan hamkorlikning eng muhim platformalaridan biri ekanligi va O‘zbekistonda energetika sohasida amalga oshirilgan ishlar, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etish va sohadagi boshqa yangiliklar borasida nutq so‘zladi.
Yig‘ilishda vazirlar SHHTga aʼzo davlatlar o‘rtasida yangi yoqilg‘i turlari va energetika sohasida modellashtirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi Qo‘shma bayonotni maʼqulladilar.
2024-yilda Qozog‘iston Respublikasida navbatdagi Energetika vazirlari yig‘ilishini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

minenergy.uz — Состоялась третья встреча Министров энергетики государств-членов ШОС
14 марта текущего года под председательством Индии в онлайн-режиме прошла третья встреча министров энергетики государств-членов ШОС.
Во встрече приняли участие министр нефти и природного газа Индии Хардип Сингх Пури, министр энергетики Узбекистана Ж. Мирзамахмудов, министр энергетики Казахстана Б. Акчулаков, заместитель руководителя Государственного энергетического управления КНР Жэнь Цзиндун, заместитель министр энергетики Кыргызской Республики М. Жакыпов, министр энергетики Пакистана Хуррам Дастгир-Хан, министр энергетики Российской Федерации Н. Шульгинов, министр энергетики и водных ресурсов Таджикистана Джума Далер, заместитель генерального секретаря ШОС Хан Сохайл.
Встреча началась со вступительного слова Хана Сохаила который отметил, что «В состав государств-членов ШОС входят страны, экспортирующие и импортирующие энергоресурсы, а также страны-производители. Приэтом подчеркнуто, что встреча министров энергетики региона становится важным пространством для обмена идеями и координации действий для борьбы с современными проблемами в области энергетики».
На совещании подчеркнута важность и своевременная реализация принятой в городе Самарканде программы развития возобновляемых источников энергии, а также развития чистых источников энергии в 2022 году. Отмечена необходимость развития соответствующей инфраструктуры для обеспечения торговли энергоресурсами и достижения энергетической безопасности в регион, а также развитие генерации на основе чистых источников энергии.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам топливно-энергетической безопасности. Несмотря на пандемию и некоторые региональные события, мировая экономика растет. В рамках встречи было решено в полной мере использовать все возможности с учетом перехода стран на низкоуглеродную экономику, опираясь на все решения в области энергетики.
Также на встрече Министр энергетики Республики Узбекистан Ж.Мирзамахмудов высказал свои предложения о состоянии и перспективах изменений глобальной и региональной энергетической повестки. ШОС является одной из важнейших площадок для сотрудничества, направленного на анализ и решение глобальных и региональных вопросов во всех сферах, включая энергетическую безопасность, и рассказала о работе, проделанной в энергетическом секторе Узбекистана, широком внедрении возобновляемых источников энергии и других инновациях.
По итогам встречи министры одобрили Совместное заявление о сотрудничестве государств-членов ШОС по новым видам топлива и моделированию в сфере энергетики.