II O‘zbekiston iqtisodiy forumi doirasida 2 yirik investitsiya loyihalari yuzasidan qiymati 80 mln. dollar bo‘lgan shartnomalar imzolandi
• 04.11.2022
Samarqand shahrida o‘tkazilayotgan “Inson manfaatlarini iqtisodiy islohotlarning bosh mazmuniga aylantirish” mavzusidagi II O‘zbekiston iqtisodiy forumi doirasida “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki kredit mablag‘lari ishtirokida amalga oshirilayotgan 2 ta yirik strategik ahamiyatga ega bo‘lgan investitsiya loyihalarini “tayyor holda topshirish” sharti asosida xalqaro tender savdolari yakunlariga ko‘ra umumiy qiymati 80,0 mln dollar bo‘lgan 2 ta shartnoma imzolandi.
Jumladan, 500 kVli “Muruntov” podstansiyasi qurilishi bo‘yicha “TBEA Co., Ltd.” (Xitoy) kompaniyasi g‘olib deb topilgan bo‘lib qiymati 37,12 mln dollar hamda “Navoiy issiqlik elektr stansiyasi”dan “Besopan” o‘chirib-yoqish punktigacha 177 km uzunlikdagi 500 kVli elektr uzatish tarmog‘i qurilishi bo‘yicha “NEPC II”-“NEPDI”-“SDEE” (Xitoy) kompaniyalar konsorsiumi g‘olib deb topilgan bo‘lib, qiymati 42,8 mln. dollar bo‘lgan shartnomalar imzolandi.
Loyihalarning asosiy maqsadi – “Navoiy kon metallurgiya kombinati” AJning yangi tashkil etilayotgan kon-metallurgiya ishlab chiqarish obyektlarini tashqi elektr taʼminoti bilan taʼminlash va energetika tizimining shimoli-g‘arbiy qismida elektr tarmoqlarini rivojlantirish hamda isteʼmolchilarga elektr energiyani uzluksiz yetkazib berish.

Подписаны контракты на сумму 80,0 млн долларов в связи с 2-мя крупными инвестиционными проектами в рамках II Экономического форума Узбекистана
В рамках II Международного экономического форума Узбекистана, посвященного теме “Люди в центре экономических реформ” проходящего в городе Самарканд, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» подписало 2 контракта на общую стоимость 80,0 млн долларов США по 2 крупным стратегически важным инвестиционным проектам на условиях «под ключ» победившие Международные тендерные торги, проведенные согласно условиям Европейского банка реконструкции и развития.
Включая, по проекту “Строительство подстанции “Мурунтау” 500 кВ”, подписан контракт с победителем компанией “TBEA Co., Ltd.” (Китай) на общую сумму 37,12 млн долларов США, а также, по проекту “Строительство линии 500 кВ от Навоийской ТЭС до переключательного пункта “Бесопан” консорциум компании “NEPC II” – “NEPDI” – “SDEE” (Китай) была объявлена победителем и подписан контракт на общую сумму 42,8 млн долларов США.
Целью проекта является: Обеспечение внешнего электроснабжения вновь создаваемых объектов горно-металлургического производств АО “Навоийский горно-металлургический комбинат”, развития электрических сетей северо-западной части энергосистемы, и бесперебойная подача электроэнергии потребителям.