To‘liq qayta ishlanadigan shamol turbinalarining qanotlari taqdim etildi
«Siemens Gamesa» germaniya va ispaniya qo‘shma  kompaniyasi «RecyclableBlade» nomli dunyoda birinchi, ishlash muddati tugaganidan so‘ng uni qayta ishlash imkoniyatini beruvchi shamol turbinasi qanotini taqdim etdi.
Endi turbinalarni 2040-yilga to‘liq qayta ishlash imkoniyati  mavjud. Uzunligi 81 metr bo‘lgan qayta ishlanadigan dastlabki oltita qanotlar allaqachon ishlab chiqarilgan.
Yangi turdagi bunday qanotlarni qayta ishlashga ularning tarkibidagi kimyoviy elementlar yordam beradi,  xizmat qilish muddati tugaganidan so‘ng ushbu elementlar komponentlarni parchalashga xizmat qiladi.

Представлены полностью перерабатываемые лопасти ветряных турбин
Германо-испанская компания «Siemens Gamesa» выпустила на рынок «RecyclableBlade» – первую в мире лопасть ветряной турбины, которая может быть переработана в конце жизненного цикла.
Цель – сделать турбины полностью пригодными для вторичной переработки к 2040 году теперь может быть достигнута. Уже произведены первые шесть перерабатываемых лопастей длиной 81 метр.
Обеспечивать переработку таких лопастей позволяет новый тип смолы, химическая структура которой эффективно разделяет компоненты в конце их срока службы.
Ранее мы сообщали, что Европейская ассоциация ветроэнергетики «WindEurope» призвала ввести общеевропейский запрет на захоронение списанных лопастей ветряных турбин с 2025 года.