SCADA tizimini joriy etish jarayonini o‘rganish, shuningdek Jahon banki ko‘magida raqamli podstansiyalarni qurish hamda ularni ekspluatatsiya qilish yo‘nalishida tajriba almashish maqsadida «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyatida mehnat faoliyati yurituvchi bir guruh mutaxassislar «Gruziya davlat elektr tizimi» (GSE) kompaniyasining bir nechta obyektlariga tashrif buyurishdi.
GSE — «Gruziya davlat elektr tizimi» (Georgian State Electrosystem / საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა) kompaniyasining elektr energetika sohasini raqamlashtirish bo‘yicha uzoq muddatli tajribasini hisobga olgan holda, tomonlar majmuada qo‘llaniladigan so‘nggi texnologiyalar bo‘yicha fikr almashishdi. Shuningdek, bunday keng ko‘lamli loyihani amalga oshirishda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolar va ularni hal qilish yo‘llarini muhokama qildilar.
Tashrif davomida o‘zbekistonlik energetiklar energiya tizimining bir qator muhim ob'ektlari, shu jumladan, Gruziya energiya tizimini boshqarish majmuasining markazi hamda 500/400/220 kVli «Axalsixe» raqamli podstansiyasiga tashrif buyurishdi.
Eslatib o‘tamiz, «O‘zbekiston MET» AJ tomonidan Jahon banki ko‘magida «Elektr energetikasi sektorini transformatsiya qilish va barqaror elektr uzatish» investitsiya loyihasi doirasida SCADA tizimini joriy etish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha xalqaro tanlov savdolariga e’lon berilgan.
Ma'lumot o‘rnida: «Gruziya davlat elektr tizimi» kompaniyasi 2002-yilda «Elektrodispetcherizatsiya» MChJ hamda «Elektroperedacha» OAJning birlashishi natijasida tashkil etilgan. 2002-yil dekabr oyidan boshlab kompaniya boshqaruvi Jahon banki tomonidan e’lon qilingan «Elektr energiyasining ulgurji bozorini qo‘llab-quvvatlash» loyihasining tender natijalariga ko‘ra kompaniyani besh yillik boshqarish huquqini qo‘lga kiritgan Irlandiyaning ESB International kompaniyasi tomonidan amalga oshirilgan. 2007-yil noyabr oyidan boshlab, yuqorida nomi tilga olingan loyiha tugagandan so‘ng, kompaniyani boshqarish Gruziya direksiyasi tomonidan davom ettirilmoqda.

Отчет о командировочной поездке: специалисты АО «Национальные электрические сети Узбекистана» посетили объекты компании «Государственная электросистема Грузии»
В целях изучения процесса по внедрению системы SCADA, а также для обмена опытом в области строительства и эксплуатации цифровой подстанции при поддержке Всемирного Банка группа специалистов посетили ряд объектов компании «GSE».
Учитывая многолетний опыт компании GSE — «Государственная электросистема Грузии» (Georgian State Electrosystem / საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა)  в области цифровизации электроэнергетической отрасли, между сторонами состоялся обмен мнениями о новейших технологиях, применяемых в данном комплексе, обсуждены возможные проблемы и пути их решения, при реализации масштабного проекта такого рода.
В ходе визита было осуществлено посещение ряда ключевых объектов энергосистемы, в том числе, Центра системы управления энергосистемой Грузии и цифровой подстанции «Ахалтсихе» (Akhaltsikhe) с напряжением 500/400/220 кВ.
Напомним, АО «НЭС Узбекистана» объявило международные конкурсные торги на реализацию проекта по внедрению системы SCADA, в рамках инвестиционного проекта «Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая передача электроэнергии» при поддержке Всемирного банка.
Для сведения: АО «Государственная электросистема Грузии» создана в 2002 году в результате слияния ООО «Электродиспетчеризация» и АО «Электропередача». С декабря 2002 года менеджмент осуществляла ирландская компания ESB International, которая приобрела право на пятилетнее управление компанией по результатам тендера, объявленного Всемирным Банком — «Проект поддержки оптового рынка электроэнергии». С ноября 2007 года, после завершения вышеназванного проекта, управление компанией продолжил грузинский директорат.