“O‘zbekiston MET” AJ: Qirg‘izistonlik energetiklar bilan kuz-qish mavsumidagi hamkorlik masalalari muhokama etildi
• 06.09.2022
“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ rahbariyati, Qirg‘iz Respublikasi energetika vazirining o‘rinbosari hamda “Elektr stansiyalari” OAJ rahbariyati bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv yuzasidan ma'lumotnoma.
Joriy yilning 5-sentabr kuni “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ Qirg‘iz Respublikasi Energetika vaziri o‘rinbosari B.A.Azizbekov, “Elektr stansiyalari” OAO bosh direktori T.A.Baygaziyev hamda boshqa energetika sohasi mutaxassislardan iborat delegatsiyani qabul qilindi.
Aksiyadorlik jamiyatining Markaziy boshqaruv apparati binosida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ boshqaruvi raisi D.A.Isaqulov, Boshqaruv raisining o‘rinbosari N.M.Mahmudov, “Milliy dispecherlik markazi” davlat unitar korxonasi direktori M.K.Boboyev hamda Xalqaro aloqalar va shartnomalar bo‘limi boshlig‘i B.T.Karimovlar qizg‘izistonlik hamkasblari bilan Hukumatlararo kelishuvlarga binoan olib borilayotgan hamkorlik ishlarini muhokama qildilar.
Shuningdek, mazkur uchrashuvda Qirg‘izistonning “To‘xtagul” suv omboridagi suv hajmini kuz-qish mavsumida saqlab qolish maqsadida Turkmanistondan Qirg‘iz Respublikasiga elektr energiyasini O‘zbekiston elektr energetika tarmoqlari orqali tranzit qilishni davom ettirish va shu amaliyot bilan bog‘liq texnik-muhandislik masalalari muhokama qilindi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yil 24–25-may kunlari  Qirg‘izistonning Cho‘pon-Ota shahrida Markaziy Osiyo energetiklarining navbatdagi yig‘ilishi  bo‘lib o‘tgan edi.

АО «НЭС Узбекистана»: обсуждены вопросы сотрудничества с кыргызскими энергокомпаниями в осенне-зимний сезон
• 06.09.2022
Информация о проведенной встрече руководства АО «Национальные электрические сети Узбекистана» с заместителем министра энергетики Киргизской Республики и руководством ОАО «Электрические станции».
5 сентября текущего года была принята делегация в составе заместителя министра энергетики Киргизской Республики Б.А.Азизбекова, генерального директора ОАО «Электрические станции». Т.А.Байгазиева и других специалистов энергетической отрасли.
На совещании, состоявшемся в здании центрального аппарата управления Акционерного общества, присутствовали председатель правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Д.А.Исакулов, заместитель председателя правления Н.М.Махмудов, директор государственного унитарного предприятия «Национальный диспетчерский центр» М.К.Бобоев и начальник отдела международных связей и договоров Б.Т.Каримов. Представители  АО «НЭС Узбекистана» обсудили с коллегами из Кыргызстана осуществляемое сотрудничество в соответствии с межправительственными соглашениями.
Также на этой встрече в целях сохранения объема воды в «Тохтагульском» водохранилище Кыргызстана в осенне-зимний сезон обсуждалось продолжение транзита электроэнергии из Туркменистана в Кыргызскую Республику по высоковольтным электрическим сетям Узбекистана и технические и инженерные вопросы, связанные с этой практикой.
Напоминаем, что 24-25 мая текущего года в городе Чопон-Ота (Кыргызстан) состоялась очередная встреча энергетических компаний Центральной Азии.