BIR MASALAGA TURLICHA YONDASHUV VA TALQIN QACHONGACHA DAVOM ETADI? yoxud elektr energiyasi importi va eksporti masalalari
• 05.12.2019
BIR MASALAGA TURLICHA YONDASHUV VA TALQIN QACHONGACHA DAVOM ETADI?
yoxud elektr energiyasi importi va eksporti masalalari
Hech kimga sir emas, zamonaviy turmush tarzimizga har jihatdan ommaviy axborot vositalari va internetdagi media-makonning ta’siri yildan-yilga, kundan-kunga ortib bormoqda. Bu dunyo hamjamiyati, davlat tashkilotlari va jamoatchilik o‘rtasida uzviy aloqa o‘rnatib, mavjud muammo va yutuqlar, ta’bir joiz bo‘lsa, o‘sha kuniyoq, o‘sha soatdayoq muhokama etilishiga, ma’lum ma’noda yechim topilishiga, xavfning oldi olinishiga, axborot erkinligining ochiqlik va shaffoflik tamoyillari bajarilishiga xizmat qilmoqda.
Biroq...
Biroq bir masalaga turli tomondan yondashuv, noto‘g‘ri talqin, «jarangdor» va «vahimali» sarlavhalaru birorta surishtiruv va o‘rganish natijasi bo‘lmagan «havolali jumlalar»dan iborat matnlar jamoatchilikni ma’lum ma’noda sarosimaga solib qo‘yayotgani ham rost.
Nima emish, O‘zbekiston Turmanistondan elektr energiyasini import qilishi munosabati bilan Tojikiston O‘zbekistonga elektr energiyasi eksport qilishni to‘xtatibdi...
Avvalo, bu ikkita masalani bir-biriga bog‘lash mutlaqo noto‘g‘ri! Ikkinchidan, Tojikiston Respublikasidan import qilingan elektr energiya amaliyoti tugatilganiga qariyb 3 oy bo‘ldi! Bu haqda endi xabarlar e’lon qilishdan qanday naf ko‘zlangan?!
Kun.uz saytida e’lon qilingan «Tojikiston O‘zbekistonga elektr energiyasi eksport qilishni to‘xtatdi» nomli xabarning havolasi negadir ochilmayapti (chegaralangan sayt bo‘lishi mumkin).
Ushbu masalada murojaat qilgan kun.uz muxbiriga haqqoniy ma’lumotlarni bildirish orqali jamoatchilikda to‘g‘ri fikr-munosabat shakllanishidan umidimiz bor. Ammo e’tirozimiz ham borki, yuqoridagi xabar avval o‘rganilib, so‘ng e’lon qilinganda bir necha ming kishilik auditoriya, umuman olganda, jamoatchilikda noto‘g‘ri fikr shakllanmagan bo‘lar edi. Media-makonda o‘rganilmagan, shov-shuvli xabarni birinchi bo‘lib e’lon qilish «estafetasi» alal-oqibat davlat va jamiyatga ziyon keltirmoqda.
Endi elektr energiya importi va eksporti masalasi...
O‘zbekistonga Tojikistondan elektr energiya importi bo‘yicha rasmiy ma’lumot
2019-yil 3-apreldagi O‘zbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyasining qarori va energetika hamda suv manbalari muvozanatini barqarorlashtirish, mamlakatimiz iste’molchilarini uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlanish, shuningdek, 2019/2020 yillar kuz-qish mavsumiga elektr uskuna va jihozlarni sifatli tayyorlash maqsadida 2019-yil 5-aprelda Tojikiston Respublikasining «BARKI TOCHIK» ochiq aksiyadorlik xolding kompaniyasi va «O‘zbekenergo» AJ o‘rtasida Tojikistondan 2019-yil aprel-sentabr oylarida elektr energiyasi importi bo‘yicha shartnoma imzolangan edi.
Qishloq xo‘jaligini sug‘orish mavsumida, ya’ni Tojikiston gidroelektr stansiyalari suv omborida to‘plangan suvlarni sarflash jarayonida ishlab chiqarilgan elektr energiyasi import qilish hisobiga (jami 1,57 mlrd.kVt•soat) O‘zbekiston elektr energiya tizimi quyidagi natijalarga erishdi:
- O‘zbekistonda mavjud bir nechta issiqlik elektr stansiyalarida yoqilg‘i sarfini, aniqrog‘i 480,0 mln. metr kub miqdorida tabiiy gaz iqtisod qilinishiga;
- qishloq xo‘jaligi ekinlarini sug‘orishga qo‘shimcha suv hajmi olinishi, ya’ni tabiatda suv aylanishi tabiiy jarayonida Tojikistondagi daryolar orqali mamlakatimiz suv havzalariga kirib keladigan suv oqimini me’yoriy darajadan tushib ketmasligiga;
- o‘tgan kuz-qish mavsumida yuqori yuklamada ishlagan issiqlik elektr stansiyalar bloklarini joriy ta’mirlash, magistral elektr tarmoqlarini tekshiruvdan o‘tkazish va hokazo amaliyotlarni bajarishga.
Eng muhimi, O‘zbekiston energetika tizimi uchun elektr energiyasini import qilish tabiiy gaz, ko‘mir, mazut va boshqa neft mahsulotlari sarfini kamaytirish hamda ularni kuz-qish mavsumi uchun zaxira qilish imkonini beradi.
Tejamkorlik madaniyati bizda qachon shakllanadi?
Shu o‘rinda bir savol tug‘iladi... Xo‘sh, aprel-sentabr oylarida Tojikiston gidroelektr stansiyalaridan elektr energiyasi import qilish hisobiga neft-gaz mahsulotlari tejalibdi va zaxira qilinibdi, qani ular?
Har kuni issiqlik elektr stansiyalarida 49-52 mln kub tabiiy gaz va 1000 tonna atrofida mazut, 16000 tonna ko‘mir va boshqa neft mahsulotlari yoqilmoqda (ayni kunlardagi ko‘rsatkich). Atmosferaga chek-chegarasi yo‘q zararli gazlar tarqalmoqda va ekologik muvozanatga jiddiy zarar yetkazilmoqda.
To‘g‘ri, «yashil energiya» tizimiga o‘tish bo‘yicha bir qancha ishlar amalga oshirildi va oshirilmoqda. Shamol elektr va fotoelektr stansiyalari, atom elektr stansiyalarini qurish va ekspluatatsiya qilish yuzasidan hukumatlararo investitsion dasturlar qabul qilingan, loyihalashtirish talablari tasdiqlangach, qurilish ishlari boshlab yuboriladi. O‘zbekiston hukumati ham dunyo davlatlari kabi energetika sohasida qayta tiklanuvchi energiya salmog‘ini oshirish uchun bir qancha ishlarni amalga oshirmoqda.
Savolga javob va masalaga yechim — o‘zimizda, iste’molchilarda! Iste’molchi deganda ham jismoniy shaxslar (abonentlar), ham yuridik shaxslar (sanoat korxonalari) nazarda tutilmoqda. Energiyatejamkorligi va energiyasamaradorligi — bu, avvalo, madaniyat belgisi! Bu biz kelajak avlodlarga qoldirayotgan tabiiy boyliklar va ekologik muhit!
Birgina misol: 2019-yil sentybr oyining 4-sanasida 158,52 mln. kVt•soat elektr energiyasi iste’mol qilingan bo‘lsa, dekabr oyining 4-sanasida 203,97 mln. kVt•soat elektr energiyasi iste’mol qilingan. Bu qariyb 30% ga ko‘p degani.
Xo‘sh, nima uchun buncha ko‘p?
Tasavvur qiling: tabiiy boyliklarimiz (tabiiy gaz, ko‘mir, mazut) yoqilib, issiqlik energiyasi hosil qilinadi, issiqlik (bug‘-gaz) energiyasidan mexanik energiya, mexanik energiyadan elektr energiyasi, eng qizig‘i, iste’molchiga ming mashaqqat va texnologik sarflar (yo‘qotishlar!) bilan yetkazilgan elektr energiya yana spiralli qo‘lbola pechlar yordamida issiqlikka aylantiriladi! Ushbu jarayonda, ta’bir joiz bo‘lsa, MANTIQ deb atalmish tushuncha yo‘qdek.
Axir elektr energiyasi tejalsa, undan samarali foydalanilsa o‘sha tejalgan gaz va ko‘mir xonadonlarni isitish uchun yetib boradi-ku!
Yodda tuting, bexuda yonib turgan elektr chirog‘i va bexuda ishlayotgan elektr jihozi aslida qimmatbaho va tugab borayotgan tabiiy gaz degani!
Endi o‘zingizga shu savolni bering: mening energiya tejamkorlik va samaradorlik madaniyatim qay ahvolda? Kelajak avlod, ya’ni o‘z farzandlarimga qanday meros, qanday ekologik muhit  qoldirayapman?!

ДО КАКИХ ПОР БУДЕТ ПРОДОЛЖАТЬСЯ РАЗНЫЙ ПОДХОД И ИНТЕРПРЕТАЦИЯ НА ОДИН И ТОТЖЕ ВОПРОС? или поговорим об импорте и экспорте электроэнергии
• 05.12.2019
ДО КАКИХ ПОР БУДЕТ ПРОДОЛЖАТЬСЯ РАЗНЫЙ ПОДХОД И ИНТЕРПРЕТАЦИЯ НА ОДИН И ТОТЖЕ ВОПРОС?
или поговорим об импорте и экспорте электроэнергии
Не секрет, что СМИ и медиа пространство в нашей современной жизни все больше влияет на нашу жизнь. Оно способствует тесной взаимосвязи между мировым сообществом, правительственными учреждениями и общественностью. Условно говоря, благодаря этой тенденции можно обсудить текущие проблемы и успехи, найти определённые решения в этот день, в один и тот же час. Этим обеспечивается  работа принципа открытости и прозрачности госорганов и общественной деятельности.
Но ...
Однако, верно также и то, что тексты, основанные на междисциплинарном подходе, неправильном толковании, «громких» и «пугающих» заголовках и «пересылающих фразах», которые не были результатом каких-либо исследований, в некоторой степени негативно влияет на работу правительства и общества.
Недавно в СМИ муссировался вопрос, что якобы Таджикистан приостанавливает экспорт электроэнергии в Узбекистан из-за импорта электроэнергии из Туркменистана...
Прежде всего, неправильно связывать эти два вопроса вместе! Во-вторых, прошло почти 3 месяца с момента прекращения импорта электроэнергии из Таджикистана! Какая цель скрыта на этой поздней, несвоевременной публикации новостей?
Ссылка «Таджикистан прекращает экспорт электроэнергии в Узбекистан», размещенная на сайте kun.uz, почему-то не открывается (может быть ограниченный сайт).
Мы надеемся, что правильное отношение будет сформировано в сообществе путем предоставления точной информации корреспонденту kun.uz. Однако у нас есть некоторые возражения, что сначала это сообщение должно было досконально исследовано, а затем опубликовано, тогда оно не создало бы впечатления, что аудитория из нескольких тысяч человек не было бы подвергнута предубеждению. «Эстафета», которое называется «кто успел опубликовать первым — тот и молодец», в конце концов, и в конечном итоге наносит ущерб государству и обществу.
Теперь об импорте и экспорту электроэнергии...
Официальная информация об импорте электроэнергии из Таджикистана в Узбекистан
Решением Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан от 3 апреля 2019 года по стабилизации энергетических и водных ресурсов, бесперебойного энергоснабжения внутренних потребителей и качественной подготовки электрооборудования к осенне-зимнему периоду 2019/2020 г.г. между открытой акционерной холдинговый компании «БАРКИ ТОЧИК» Республики Таджикистан и акционерным обществом «Узбекэнерго» на период апрель-сентябрь 2019 года был подписан договор на импорт электроэнергии.
Благодаря импорту электроэнергии (1,57 млрд. кВтч•час) в течение сельскохозяйственного вегетационного периода, который регелируется  пропусканием водных ресурсов водохранилищ гидроэлектростанции Таджикистана, энергосистема Узбекистана достигла следующих результатов:
- экономия топлива составила 480,0 млн. кубометров природного газа;
- получен дополнительный объем поливной воды для сельскохозяйственных культур;
- техническое обслуживание тепловых электростанций, ремонт высоковольтных сетей и т. д.
Самое главное, что импорт электроэнергии для энергосистемы Узбекистана позволил сократить потребление природного газа, угля, мазута и других нефтепродуктов, а также зарезервировать их на осенне-зимний период.
На каком уровне наша культура энергосбережения?
Тут возникает вопрос... Ну где эти, сэкономленные нефтегазовые продукты за счет импорта электроэнергии от гидроэлектростанций Таджикистана?
Ежедневно на тепловых электростанциях сжигается 49-52 миллиона кубометров природного газа и около 1000 тонн мазута, 16 000 тонн угля и других нефтепродуктов (показатели сегодняшнего дня). Существует бесконечное количество вредных газов, выбрасываемых в атмосферу и серьезно нарушающих экологический баланс.
Должен заметить, что была проделана большая работа по переходу на зеленую энергетику. Строительство ветровых и фотоэлектрических станций, межправительственные инвестиционные программы по строительству атомной электростанции — всё это является важнейшими задачами энергетиков.
Ответ на вопрос и решение проблемы — в нас самих, потребителях! Потребитель — физические лица (абоненты) и юридические лица (промышленная отрасль). Энергосбережение и энергоэффективность — это, прежде всего, культура! Это природное богатство и среда, которую мы оставляем будущим поколениям!
Приведу один пример: 4 сентября 2019 года потребление электроэнергии составило 158,52 миллиона кВт•час, а 4 декабря, текущего года потребление электроэнергии составило 203,97 млн кВтч•час. Это почти на 30% больше.
Интересно, почему так много?
Представьте себе: наши природные ресурсы (природный газ, уголь, мазут) сжигаются, вырабатывается тепло, вырабатывается механическая энергия от тепла, электричество от механической энергии и, что самое интересное, после столько трудовых и технологических потерь (!) электричество снова превращается в тепло с помощью нестандартных спиральных печей! В этом процессе мало понимание, как логика…
В конце концов, если вы экономите электроэнергию и используете ее эффективно, этот энергоресурс поставляется Вам же!
Помните, что лампа, которая включена без надобности или электроприбор, который работает в холостую истощает энергетические ресурсы — в основном природный газ!
Теперь спросите себя: какова моя культура в использование электроэнергии? Какое наследие и какую окружающую среду я оставлю для следующего поколения?