Yaqinda internet sahifalarida O‘zbekiston iste'molchilariga joriy yilda 69 milliard kVt.soat elektr energiyasi zarur bo‘lishi, ishlab chiqarish esa 64 mlrd kVt•soatni tashkil etishi (rasmiy ma'lumot), go‘yoki yetmayotgan 5,0 mlrd. kVt•soat elektr energiyasi Afg‘onistonga eksport qilinayotgani haqida ma'lumotlar (ayrim internet foydalanuvchilarining fikr-mulohazalari) tarqaldi.
Nega o‘zimizda tanqis bo‘lgan energiya qo‘shni davlatga sotiladi, shuning uchun elektr ta'minotida uzilishlar bo‘layotgan ekan-da, degan savollar ayni paytda mediamakonda qizg‘in muhokama etilmoqda.
O‘zbekiston Energetika vazirligi tizimida faoliyat yuritayotgan «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ ning Axborot xizmati mazkur masala yuzasidan rasmiy bayonot e'lon qiladi va u quyidagicha:
Ko‘pchilikka ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasining yuqori kuchlanishli havo liniyalari chegaradosh mamlakatlarning magistral elektr tarmoqlari bilan barqarorlikda ishlaydi. Qo‘shni mamlakatlar dispetcherlik xizmatlari o‘zaro muvofiqlashuv asosida mintaqaning energiya xavfsizligini ta'minlaydi. Buning sababi oddiy, magistral elektr tarmoq loyihalari MDH davlatlari hali Sobiq Ittifoq tarkibida bo‘lganida loyihalashtirilgan va bir-biriga chambarchas bog‘liq holda qurilgan.
Demak, O‘zbekiston elektr energiyani eksport qilishi qatorida import ham qabul qiladi. Bu ayni paytda hech kimga sir emas. Masalan, joriy yilning 9 oyida davomida (yanvar-sentabr) import qilingan elektr energiyasi hajmi jami 2,6 mlrd. kVt•soatni tashkil etgan. Shundan faqat 1,2 mlrd. kVt•soat elektr energiyasi Afg‘oniston Islom Respublikasiga eksport qilingan.
Bu va bu kabi masalalarning mohiyatini darrov tushunish qiyin... Buning uchun tizim faoliyati va xalqaro tajriba bilan yaqindan tanishish talab etiladi. Xullas, oddiy so‘z bilan aytganda, ichki iste'mol uchun mo‘ljallangan elektr energiyasi Afg‘onistonga eksport qilinmaydi.
Qariyb bir asrlik vaqt mobaynida elektr energiya tarmoqlari takomillashib, mahsulotning alohida turi deb atalmish elektr energiyasini ishlab chiqarish, transportirovka, taqsimlash, ta'mirlash, loyihalashtirish va shunga o‘xshash muhim vazifalar eng oson va arzon yo‘llarini qidirish nuqtai nazaridan tizim shakliga keltirilgan va bu birinchi masala.
Ikkinchi masala siyosiy-iqtisodiy ahamiyat kasb etadi. Alohida ta'kidlash joizki, elektr energiyasi eksportining iqtisodiy tomoni ikkilamchi bo‘lib, asosiy maqsad — qo‘shni Afg‘oniston Islom Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy tomondan qo‘llab-quvvatlash, shu yo‘l bilan Afg‘on diyorida barqaror vaziyatni ta'minlashga hissa qo‘shishdan iborat. Mazkur amaliyotning asosida hukumatlararo kelishuvlar mujassam.
Uchinchidan, elektr energiyasi ta'minotidagi uzilishlar, energiyadan noto‘g‘ri va besamar foydalanish oqibatida yuzaga keladigan turli avariyalar, modernizatsiya dasturiga muvofiq yuqori va o‘rta kuchlanishli podstansiyalarni zamonaviy uskunalar bilan jihozlash, simyog‘ochlarni almashtirishdagi vaqtinchalik uzilishlar, qurilish-ta'mirlash ishlari olib borilayotgan paytdagi vaqtinchalik tarmoqdan uzib turish va shunga o‘xshash boshqa xavfsizlik talablariga muvofiq (masalan, yong‘in xavfsizligi) uzilishlar elektr energiya sohasidagi xalqaro eksport va import masalalari bilan bevosita bog‘liq emas.
Umuman olganda, elektr ta'minotida bir qancha muammolar mavjud va ularning yechimi bugungi kunda ijobiy hal etilmoqda. «Issiqlik elektr stansiyalari» AJ va «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ vakolati doirasida o‘z faoliyatiga doir bayonotlarni e'lon qilayapti. Iste'molchilar bilan bevosita ishlaydigan «Hududiy elektr tarmoqlari» AJ vakillari aholi o‘rtasida tushuntirish ishlarini olib bormoqda.
Energiya samaradorligi va tejamkorligi bugungi kunning dolzarb masalalaridan biri va u, albatta, jamoatchilik nazorati va e'tiboriga muhtoj. Oldingdan oqqan suvning qadri yo‘q, deydi dono xalqimiz. Elektr energiyasi million-milliard tonnalab ko‘mir va mazut, trillion kublab gaz va boshqa tabiiy boyliklari evaziga paydo bo‘lishini tushunish undan oqilona foydalanish madaniyatining yuksalishiga turki bo‘lmog‘i lozim.
Biroq, ming afsuski, ayrim jo‘n fikrlaydigan iste'molchilarimiz «pulini to‘lab qo‘ymoqdamiz» degan gapdan nariga o‘tishni istashmaydi. Ikkinchi tomondan, ta'minotchilar nimani vaj qilib ko‘rsatmasin — iste'molchilar o‘z talablarini bildirganlarida haq. Elektr energiyasi ta'minoti bilan chambarchas bog‘langan zamonaviy turmush tarzimizda muammolar bo‘lmasligi lozim.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va hukumat rahbarlari mamlakatimiz energetiklari oldiga qo‘ygan vazifa — aholi, ijtimoiy soha obyektlari va sanoatni uzluksiz hamda sifatli elektr energiya bilan ta'minlash uchun soha vakillari kecha-yu kunduz ishlamoqda.
Negaki, elektr energiya ta'minoti — bu iqtisodiyot tayanchi. Ko‘zga ko‘rinmas, idishga solinmas bu mahsulot turisiz bugun hayotimizni tasavvur etish mumkin emas.

КУДА УХОДЯТ 5,0 млрд. КВт • час ЭЛЕКТРОЭНЕРГИЯ?!
Согласно последнего мониторинга интернет страниц, мнение некоторых интернет-пользователей по отношению электроснабжения страны, появились негативные мнения… Как будто куда-то исчезают 5,0 млрд. кВт•ч электроэнергии, якобы экспортируется  в Афганистан… А по официальным данным потребителям в Узбекистане в этом году понадобится 69 млрд. КВт.ч электроэнергии, а производство составит 64 млрд. кВт•ч.
А где эти 5,0 млрд.?
В настоящее время в средствах массовой информации активно обсуждается вопрос о том, почему электроэнергия продаётся в соседнюю страну, в связи с чем происходит её отключение.
Пресс-служба АО «Национальные электрические сети Узбекистана», функционирующего при Министерстве энергетики Республики Узбекистан, публикует официальное заявление по этому вопросу.
Общеизвестно, что высоковольтные воздушные линии электропередачи Республики Узбекистан стабильно работают с основными электрическими сетями соседних стран. Диспетчерские службы стран Центральной Азии обеспечивают энергетическую безопасность региона на основе взаимной координации. Причина этого заключается в том, что проекты магистральных электросетей были разработаны, когда страны СНГ еще находились в бывшем Советском Союзе, и электросистема не разделялась на отдельные пункты снабжения и координирования.
Делаем вывод от выше изложенных понятий, значить Узбекистан не только экспортирует электроэнергию, а также импортирует. Это не секрет в наши дни. Например, за 9 месяцев текущего года (январь-сентябрь) объем импортируемой электроэнергии составил 2,6 миллиарда кВт•часов. Эскпорт составил 1,2 миллиарда кВт•часов  в Исламскую Республику Афганистан.
Суть этих и других касающихся вопросов не сразу ясна, для этого требуется глубокое понимание системы и международного опыта. Коротко говоря, электроэнергия для внутреннего потребления не экспортируется в Афганистан.
В течение почти столетия электрические сети были усовершенствованы и систематизированы с точки зрения поиска самых простых и дешевых способов решения таких важных вопросов, как производство электроэнергии, транспортировка, распределение, ремонт, проектирование и так далее.
Второй вопрос имеет политический и экономический характер. Стоит отметить, что экономический аспект экспорта электроэнергии является второстепенным. Основная цель заключается в оказании социально-экономической поддержки соседней Исламской Республики Афганистан, что способствует стабилизации ситуации в Афганистане. Межправительственные соглашения являются основой этих действий.
В-третьих, перебои в подаче электроэнергии: различные сбои, вызванные неэффективным и нецелесообразным использованием энергии, обеспечение подстанций высокого и среднего напряжения современным оборудованием в рамках программы модернизации, отключения в ходе строительных и ремонтных работ и т.д. другие требования безопасности (например, пожарная безопасность) — эти проблемы, в секторе электроэнергетики, к экспорту и импорту не имеют прямого отношения.
В целом, существует ряд проблем с электроснабжением, и их решение в настоящее время решается положительно.  АО «Тепловые электрические станции» и АО «Национальные электрические сети Узбекистана» часто объявляют о своей деятельности, публикуют аналитические статьи. Представители АО «Региональные электрические сети», работающие напрямую с потребителями, проводят разъяснительную работу среди населения, изучают мнение и требование потребителей.
Энергоэффективность и энергосбережение — одна из самых актуальных проблем сегодняшнего дня, и она, безусловно, требует общественного контроля и внимания. Пословица мудрого узбекского народа гласит,  что вода, текущая рядом не имеет ценности. Понимание того, что при производстве используется миллионы и миллиарды тонн угля и мазута, триллионы кубометров энергии газа и других природных ресурсов, должно породить среди пользователей культуру рационального использования.
Но, к сожалению, некоторые наивные потребители не хотят выходить за рамки понимания «оплачиваем свои счета, и всё!». С другой стороны, независимо от того, что говорят поставщики, когда потребители предъявляют свои требования, они правы. Не должно быть никаких проблем в нашем современном образе жизни, который тесно связан с электроэнергией.
Задача, поставленная Президентом Республики Узбекистан перед энергетиками страны — обеспечить население, объекты социальной сферы и промышленность бесперебойным и качественным электроснабжением. Работники данной сферы работают днём и ночью, так, как электроснабжение является основой экономики. Сегодня невозможно представить нашу жизнь без этого невидимого товара.