Энергия тежамкорлигини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 27 август куни энергия тежамкорлигини таъминлаш, муқобил қувватлардан фойдаланишни кенгайтириш масалалари муҳокамаси бўйича йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда энергия ресурсларига талаб йилдан йилга ошиб бормоқда. Бунга мос равишда янги станциялар қурилиб, манбалар кўпайтирилмоқда.
Шу билан бирга, жорий йил бошида ҳудудларда электр энергияси ва табиий газни тежаш бўйича мақсадли кўрсаткичлар белгиланган эди. Давлатимиз раҳбарининг июлда Фарғона вилоятига ташрифи чоғида ушбу режани илмий асосланган ҳолда 2 баравар ошириб бажариш йўллари кўрсатиб ўтилди.
Шундан сўнг, Фарғона политехника институти олимлари томонидан Фарғона туманидаги электр истеъмоли ўрганилди. Мисол учун, 4,6 минг хонадон ва 233 та тадбиркорга хизмат қиладиган “Лоғон” подстанциясидаги йиллик йўқотиш 5 миллион киловатт соатни ташкил қилади. Бу – табиий йўқотиш учун белгиланган меъёрдан 1,5 баравар кўп.
Ҳисоб-китобларга кўра, мазкур подстанциядан электр оладиган 113 та трансформатордаги юкламани тенг тақсимлаш орқали 765 минг киловатт соат йўқотишнинг олдини олиш мумкин. Энг муҳими, бунга харажат талаб қилинмайди. Туман электр корхонасида бошқарув тўғри йўлга қўйилса бўлди.
Ёки сув насосларига хизмат кўрсатувчи 44 та трансформаторга реактив қувват батареялари ўрнатилса, йўқотиш йилига 1,1 миллион киловатт соатга камаяди, харажат бир йилда ўзини оқлайди.
Умуман, Фарғона туманидаги 14 та подстанцияда 15,5 миллион киловатт соат ёки йилига ўртача 6 миллиард сўмлик ортиқча йўқотиш ҳисоб-китоб қилинган. Иш юқоридагидек омилкорлик билан ташкил қилинса, электрдан иқтисод қилиш режасини бажариш мумкин.
Мамлакатимиз бўйича 1 минг 800 та шундай подстанция ва 100 мингга яқин трансформатор бор. Мутасаддиларга ушбу тажрибани бошқа ҳудудларда ҳам жорий қилиб, энергияни тежаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Қорақалпоғистонда газни тежаш бўйича яхши натижа бор. Ҳозиргача 95 мингта хонадондаги эскирган “горелка” энергия тежамкорига алмаштирилгани ва иситиш тизими изоляция қилингани ҳисобига, йилига 145 миллион кубметр газ иқтисод бўлаяпти. Яна 16 минг эҳтиёжманд оилага маҳаллий бюджет ҳисобидан шундай печлар қўйиб бериш бошланган. Бу орқали 20 миллион кубметр газ иқтисод қилиниб, эҳтиёжманд аҳоли ихтиёрида 12 миллиард сўм қолади.
Шу тарзда, юртимиздаги 1 миллион хонадон иситиш тизимини энергия тежамкорига алмаштириш вазифаси қўйилди.
Юртимизда 2 минг 349 та йирик газ истеъмолчиси бор. Уларнинг орасида омилкорлари ҳам кўп. Масалан, Оҳангарондаги кафель ишлаб чиқарувчи корхона ўзидан чиққан иссиқликдан қайта фойдаланиш технологиясини жорий қилган. Лекин, йирик истеъмолчиларнинг бор-йўғи 25 фоизида замонавий газ тежовчи ускуналар ўрнатилган.
Давлатимиз раҳбари бунга алоҳида тўхталиб, вилоят ҳокимликлари ва Энергоинспекция мана шундай масалалар билан шуғулланиши кераклигини таъкидлади. Йирик газ истеъмолчиси бўлган корхоналарда илмий-техник асослар билан энергия тежамкор технологиялар ўрнатиш бўйича топшириқлар берилди.
Маълумки, шу йил 23 августдаги Президент фармонига асосан, Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси – Ўзэнергоинспекция Вазирлар Маҳкамаси бўйсунувига ўтказилди. Бу унинг имкониятлари ва иш самарадорилигини оширади.
Энди шундай ишларни энг йирик электр истеъмолчилари бўйича ҳам қилиш кераклиги айтилди.
Бу борада ижобий тажрибалар бор. Мисол учун, “Аму-Бухоро” каналига 100 Мегаваттли қуёш станцияси ўрнатилди. Бунинг натижасида тармоқдан олинадиган энергия миқдори 30 фоизга ёки 200 миллион киловаттга қисқарди. Яна шунча қувват ишга туширилиши режалаштирилган.
Бу бежиз эмас. Жами электр истеъмолининг 10-11 фоизи сув хўжалиги корхоналарига тўғри келади. Шу боис келгуси уч йилда сув хўжалиги иншоотларида электр истеъмолини камида 25 фоизга қисқартириш вазифаси белгиланди.
Энергия самарадорлигини таъминлашда яна бир манба бу – қуёш. Масалан, Олтиариқдаги тадбиркор 300 киловаттли қуёш панели ўрнатиб, йилига 540 минг киловатт соат ёки 486 миллион сўмлик электрни ўзи ишлаб чиқараяпти.
Бу йил аҳолига 182 Мегаватт, тадбиркорларга 791 Мегаватт қувватли муқобил энергия ускуналари ўрнатиш режалаштирилган. Лекин айрим вилоятларда бу борадаги ишлар суст экани кўрсатиб ўтилди. Тегишли мутасаддилар қатъий огоҳлантирилди.
– Муқобил энергия манбаларини ўрнатиш бу – давлат сиёсати, – деди Президент.
Йиғилишда вилоят ҳокимлари, энергетика тармоқлари раҳбарлари ҳудудларда электр энергияси ва табиий газни тежаш чора-тадбирлари юзасидан ҳисобот берди.

Спрос на энергоресурсы в нашей стране растет из года в год. В соответствии с этим строятся новые станции и наращиваются генерирующие мощности.
Вместе с тем в начале текущего года в регионах были определены целевые показатели по экономии электроэнергии и природного газа. В ходе поездки главы государства в Ферганскую область в июле были обозначены пути научно обоснованного выполнения этого плана с двукратным превышением.
Ученые Ферганского политехнического института изучили потребление электроэнергии в Ферганском районе. Так, годовые потери на подстанции "Логон", обслуживающей 4,6 тысячи домохозяйств и 233 предпринимателей, составляют 5 миллионов киловатт-часов. Это в 1,5 раза превышает норму естественных потерь.
Согласно расчетам, за счет равномерного распределения нагрузки 113 трансформаторов, получающих электроэнергию от данной подстанции, можно предотвратить потери 765 тысяч киловатт-часов. Самое главное, это не требует затрат, необходимо лишь правильно наладить управление на районном предприятии электросетей.
Также, установка батарей реактивной мощности на 44 трансформаторах, обслуживающих водяные насосы, может сократить потери на 1,1 миллиона киловатт-часов в год. Отмечалось, что затраты окупятся за год.
В целом подсчитано, что на 14 подстанциях в Ферганском районе потери составляют 15,5 миллиона киловатт-часов, что эквивалентно в среднем 6 миллиардам сумов в год. Если организовать работу так же эффективно, как описано выше, можно выполнить план по экономии электроэнергии.
В нашей стране насчитывается 1800 таких подстанций и около 100 тысяч трансформаторов. Ответственным лицам даны указания по внедрению этого опыта в других регионах.
В Каракалпакстане есть хорошие результаты по экономии газа. В 95 тысячах домохозяйств за счет замены устаревших горелок на энергосберегающие и изоляции отопительной системы экономится 145 миллионов кубометров газа в год. За счет местного бюджета начата установка таких печей еще 16 тысячам нуждающихся семей. Благодаря этому будет сэкономлено 20 миллионов кубометров газа, а в распоряжении нуждающегося населения останется 12 миллиардов сумов.
В связи с этим поставлена задача заменить систему отопления в 1 миллионе домохозяйств по стране на энергосберегающую.
В нашей стране насчитывается 2349 крупных потребителей газа. Среди них немало эффективных. Например, предприятие по производству кафельной плитки в Ахангаране внедрило технологию повторного использования выделяемого тепла. Однако только у 25 процентов крупных потребителей установлено современное газосберегающее оборудование.
Глава государства особо остановился на этом, подчеркнув, что хокимияты областей и Энергоинспекция должны заниматься такими вопросами. Даны поручения по установке на предприятиях, являющихся крупными потребителями газа, энергосберегающих технологий.
Как известно, согласно указу Президента от 23 августа текущего года Инспекция по контролю за использованием электроэнергии, нефтепродуктов и газа - Узэнергоинспекция переведена в подчинение Кабинета Министров. Это повысит ее возможности и эффективность работы.
Отныне такую работу необходимо проводить и по самым крупным потребителям электроэнергии.
В этом плане есть положительный опыт. К примеру, на канале "Аму-Бухара" установлена солнечная станция мощностью 100 МВт. В результате количество энергии, получаемой от сети, сократилось на 30 процентов или на 200 миллионов киловатт. Планируется запустить еще столько же мощностей.
Учитывая, что 10-11 процентов общего потребления электричества приходятся на предприятия водного хозяйства, поставлена задача в ближайшие три года сократить потребление электроэнергии в этих минимум на 25 процентов.
Еще одним важным источником энергоэффективности является энергия солнца. Например, предприниматель в Алтыарыке установил солнечные панели мощностью 300 киловатт и производит 540 тысяч киловатт-часов электроэнергии в год, или на 486 миллионов сумов.
В этом году планируется установить альтернативные источники энергии общей мощностью 182 МВт для населения и 791 МВт для предпринимателей. Однако работа в этом направлении в отдельных областях продвигается медленно. Соответствующие должностные лица были строго предупреждены.
- Установка альтернативных источников энергии — это государственная политика, - сказал Президент.
На совещании хокимы областей и руководители энергетического комплекса отчитались о мерах по экономии электроэнергии и природного газа в регионах.