Joriy yilning 17-dekabr kuni Energetika vazirligida O‘zbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar xalqaro kompaniyalarning qayta tiklanuvchi energiya manbalari loyihalari tenderlarida ishtirok etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Xususan, O‘zbekiston Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Axmedxadjaev yaqin vaqt ichida Qashqadaryo va Farg‘ona viloyatlarida umumiy quvvati 400 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini (QFES) qurish bo‘yicha tender e'lon qilinishini ta'kidladi. Tender Osiyo taraqqiyot bankining maslahat ko‘magida “ADB SOLAR-2” loyihasi doirasida o‘tkaziladi. Bugungi kunga kelib OTB texnik maslahatchilari tegishli maydonlarda tadqiqot ishlarini olib bormoqda va tender e'lon qilish uchun loyiha hujjatlarini tayyorlamoqda.
2022-yilda Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining (YETTB) maslahat ko‘magida “Karatau wind-2” loyihasi doirasida O‘zbekiston Energetika vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasida 200 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini (SHES) qurish bo‘yicha tender e'lon qilishni rejalashtirmoqda. Bugungi kunda tender e'lon qilish uchun loyiha hujjatlari tayyorlanmoqda va YETTB maslahatchilari bilan tegishli maydonda shamol salohiyatini o‘lchash ustida ishlar olib borilmoqda.
Tender savdolari ikki bosqichdan iborat: manfaatdor potensial investorlarning malakasini aniqlash (RfQ) bo‘yicha so‘rov (1-bosqich) va tenderning 1-bosqichidan o‘tgan ishtirokchilar tomonidan raqobatbardosh (narx) takliflar (RfP) taqdim etish (2-bosqich).
Xususan, hozirgi vaqtda O‘zbekiston Respublikasining Buxoro, Namangan va Xorazm viloyatlarida umumiy quvvati 500 MVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish loyihasi doirasida tender o‘tkazilmoqda. Mazkur tenderning birinchi bosqichi (RfQ) 2021-yilning 31-avgustidan 30-noyabriga qadar bo‘lib o‘tdi. Ayni paytda malaka olish uchun ariza topshirgan 15 ta kompaniya bo‘yicha hujjatlar baholanmoqda. Natijalar sarhisob qilingach, RfQ dan muvaffaqiyatli o‘tgan ishtirokchilar ikkinchi bosqichga o‘tkaziladi, bunda ularning tarif (narx) takliflari baholanadi. Ushbu tender Energetika vazirligi tomonidan Xalqaro moliya korporatsiyasi maslahat ko‘magida “Scaling Solar 3” loyihasi doirasida o‘tkazilmoqda.
Uchrashuvda Energetika vazirligi mutaxassislari O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlarining savollariga javob berib, mamlakatimizda so‘nggi 3-4 yil davomida faol amalga oshirilayotgan qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ishlab chiqarish loyihalarida turli mamlakatlar kompaniyalari ishtirokini yanada kengaytirish bo‘yicha o‘z fikr va takliflarini bildirdilar.

Минэнерго представило дипломатическому корпусу Узбекистана проекты ВИЭ
Министерством энергетики 17 декабря 2021 года проведена встреча с главами дипломатических представительств Республики Узбекистан в зарубежных странах. Была обсуждена возможности участия международных компаний в тендерах, проводимых по проектам возобновляемой энергетики.
В частности, первым заместителем министра энергетики Узбекистана Азимом Ахмедхаджаевым было отмечено, что в ближайшее время будет объявлен тендер на строительство солнечных фотоэлектрических станций (ФЭС) общей мощностью 400 МВт в Кашкадарьинской и Ферганской областях. Тендер будет проведен при консультационной поддержке Азиатского банка развития в рамках реализации проекта «ADB SOLAR-2». На сегодняшний день, со стороны технических консультантов АБР ведутся изыскательные работы по подходящим площадкам и подготавливаются проектные документы для объявления тендера.
В 2022 году при консультационной поддержке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в рамках реализации проекта «Karatau wind-2», Министерство энергетики планирует объявить тендер на строительство ветряной электростанции (ВЭС) мощностью 200 МВт в Республике Каракалпакстан. На сегодняшний день подготавливаются проектные документы для объявления тендера, консультантами ЕБРР ведутся работы по измерению потенциала ветра на подходящей площадке.
Тендеры состоят из двух этапов: запроса на квалификацию (RfQ) заинтересованных потенциальных инвесторов (1-й этап) и подачи  конкурсных (ценовых) предложений (RfP) участниками прошедших 1-й этап тендера (2-й этап).
Примером проведения тендера в настоящее время является проект строительства солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 500 МВт в Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях Республики Узбекистан. Его первый этап (RfQ) был проведен с 31 августа по 30 ноября 2021 года. В настоящее время ведется оценка документации 15 компаний, которые подали документы на квалификацию. После подведения итогов, успешно прошедшие RfQ участники допускаются на второй этап, где будут оцениваться их ценовые предложения. Данный тендер проводится Минэнерго при консультационной поддержке Международной финансовой корпорации в рамках реализации проекта Scaling Solar 3.
В ходе встречи экспертами Министерства энергетики были даны ответы на вопросы глав диппредставительств Узбекистана за рубежом, которые также представили свои мнения и предложения по вопросам дальнейшего расширения участия компаний из разных стран в проектах генерации на основе ВИЭ, активно реализуемых последние 3-4 года в нашей стране.