Оролбўйида янгича индустрия ва тадбиркорлик руҳи
Қорақалпоғистон Республикасида шамол электр станциялари ва саноат корхоналари қурилиши бошланди, савдо мажмуалари ишга туширилди.
Шу муносабат билан ўтказилган маросимда Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистоннинг иқтисодий ривожи ҳақида сўзлади.
Бунинг учун ҳудудда кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда. Сўнгги беш йилда саноат, тадбиркорлик ва инфратузилма соҳаларида 50 дан ортиқ имтиёз ва енгилликлар берилган. Хусусан, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун тўғридан-тўғри ер ажратиш ҳуқуқи фақат Қорақалпоғистонда жорий қилинган. Қиймати 50 миллиард сўмдан юқори лойиҳаларга инфратузилма ҳам тортиб берилмоқда.
Имтиёзлар ҳисобига ўтган даврда тадбиркорлар ихтиёрида 2 триллион сўмдан зиёд маблағ қолган.
Ҳудудда ишбилармонлик инфратузилмасини яхшилаш учун 44,5 триллион сўм маблағ йўналтирилган. Натижада охирги йилларда 25 мингдан ортиқ янги тадбиркорлик субъекти пайдо бўлган.
Биргина ўтган йилда 345 миллион долларлик 1 минг 400 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилиб, 10 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилди. Жорий йилнинг биринчи ярмида 730 миллион доллар хорижий инвестиция ўзлаштирилди.
Қорақалпоғистонда чет эл капитали билан ташкил этилган корхоналар сони ҳам кўпайиб бормоқда. 2017 йилда 73 та хорижий ва қўшма корхона бўлган бўлса, бугунги кунда уларнинг сони 175 тага етди.
Ҳозирда ҳудуд иқтисодиётига туртки берувчи қарийб 9,5 миллиард долларлик 120 дан ортиқ янги йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Ушбу лойиҳалар 2025-2028 йилларда босқичма босқич ишга туширилади. Натижада 20 мингдан ортиқ янги иш ўрни, 12 триллион сўмлик ишлаб чиқариш қуввати ва бюджетга 500 миллиард сўм қўшимча тушум яратилади.
Давлатимиз раҳбари қурилиши бошланаётган ва ишга туширилаётган мажмуаларнинг аҳамияти ҳақида тўхталди.
Юртимиздаги иқтисодий ўсиш суръатлари энергетика соҳасида улкан вазифаларни қўймоқда.
Сўнгги йилларда 2 миллиард доллар инвестиция ҳисобига қуввати 2,6 гигаватт 10 та қуёш ва шамол станциялари ишга туширилди. Йил якунига қадар қўшимча 1,5 гигаватт қувватлар тармоққа уланиб, “яшил” энергия улуши 15 фоизга етказилади.
Бундан ташқари, умумий қиймати 19 миллиард доллар бўлган 18,6 гигаваттли 32 та “яшил” лойиҳа амалга оширилмоқда.
Президентимиз бунда Қорақалпоғистон Республикасининг ҳиссаси катта эканини таъкидлади. Нуфузли тадқиқот институтлари ҳисоб-китобларига кўра, Қорақалпоғистонда 680 гигаватт қуёш, 120 гигаватт шамол энергияси салоҳияти бор.
2030 йилга қадар Қорақалпоғистонда 11 миллиард доллар тўғридан-тўғри инвестиция ҳисобига, жами 10,3 гигаватт қувватга эга 10 та йирик шамол электр станцияси қурилиши режалаштирилган. Бу лойиҳалар тўлиқ ишга тушиши ҳисобига йилига 35 миллиард киловатт соат “яшил” энергия олинади.
Қувват узатишда барқарорликни таъминлаш учун Қўнғирот, Беруний ва Қораўзак туманларида жами 400 мегаваттли 3 та электр энергиясини сақлаш тизими барпо этилади.
Бугун ушбу лойиҳаларнинг бир нечтаси бўйича қурилиш ишлари бошланмоқда. Биринчиси, Хитойнинг “Sany Renewable” компанияси томонидан Қўнғирот туманида қуриладиган қиймати 1 миллиард 200 миллион долларлик, 1 гигаватт қувватли шамол электр станцияси. Иккинчиси, Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси билан ҳамкорликда Беруний ва Қораўзак туманларида ташкил этиладиган қиймати 250 миллион долларлик 100 мегаватт электр энергиясини сақлаш тизимига эга 200 мегаватт қувватли шамол электр станцияси.
Келгусида уларда йилига 4 миллиард 200 миллион киловатт соат ёки 1 миллион 750 минг хонадоннинг бир йиллик истеъмолига тенг “яшил” энергия ишлаб чиқарилади. Натижада қарийб 1,3 миллиард метр куб табиий газ тежалади ва атмосфера зарарланиши қарийб 2 миллион тоннага қисқаради.
Аҳамиятлиси, бу билан бир пайтда Қўнғирот туманида шамол турбинаси қисмлари, миноралари ва парракларини ишлаб чиқариш бўйича корхоналар қурилиши ҳам бошланмоқда. Натижада йилига 1 000 мегаватт қувватли шамол турбина қисмлари ва 120 та минорани ишлаб чиқариш маҳаллийлаштирилиб, 100 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар тайёрланади.
Бундан ташқари, Нукус туманида 24 миллион доллар инвестиция ҳисобига йилига 20 миллион дона иситиш радиаторлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Шаҳар ва туманларни обод қилиш, аҳоли учун муносиб турмуш шароитлари яратиш масалалари ҳам эътиборда. Шу кунларда саноат, қишлоқ хўжалиги, туризм ва хизмат кўрсатиш соҳаларида 62 миллион долларлик 12 та лойиҳа ишга туширилмоқда. Маросимда улардан иккитаси – Беруний тумани ва Нукус шаҳридаги йирик савдо мажмуалари очилди.
Давлатимиз раҳбари рамзий тугмани босиб, янги иншоотларнинг қурилиши ва фаолиятини бошлаб берди. Барчани мамлакатимиз иқтисодиётида катта аҳамиятга эга ушбу лойиҳалар билан табриклади.

На состоявшейся в связи с этим церемонии Президент Шавкат Мирзиёев рассказал об экономическом развитии Каракалпакстана.
Для этого в регионе проводится широкомасштабная работа. За последние пять лет предоставлено более 50 льгот и преференций в сферах промышленности, предпринимательства и инфраструктуры. В частности, право прямого выделения земель для реализации инвестиционных проектов введено только в Каракалпакстане. К проектам стоимостью более 50 миллиардов сумов подводится инфраструктура.
За счет льгот в распоряжении предпринимателей осталось более 2 триллионов сумов.
На улучшение деловой инфраструктуры региона направлено 44,5 триллиона сумов. В результате за последние годы появилось более 25 тысяч новых субъектов предпринимательства.
Только в прошлом году было реализовано более 1,4 тысячи проектов на сумму 345 миллионов долларов, создано более 10 тысяч новых рабочих мест. В первом полугодии текущего года освоено 730 миллионов долларов иностранных инвестиций.
В Каракалпакстане также увеличивается количество предприятий с иностранным капиталом. Если в 2017 году было 73 иностранных и совместных предприятия, то сегодня их количество достигло 175.
В настоящее время реализуется более 120 новых крупных проектов на сумму около 9,5 миллиарда долларов, которые придадут импульс экономике региона. Эти проекты будут поэтапно запущены в 2025-2028 годах. В результате будет создано более 20 тысяч новых рабочих мест, производственные мощности на 12 триллионов сумов и дополнительные поступления в бюджет на 500 миллиардов сумов.
Глава государства остановился на значении начинающегося строительства и вводимых в эксплуатацию комплексов.
Темпы экономического роста в нашей стране ставят перед сферой энергетики огромные задачи.
За последние годы за счет инвестиций в размере 2 миллиардов долларов введены в эксплуатацию 10 солнечных и ветряных станций мощностью 2,6 гигаватта. До конца года к сети будет подключено дополнительно 1,5 гигаватта мощностей, доля "зеленой" энергии будет доведена до 15 процентов.
Кроме того, реализуются 32 "зеленых" проекта общей стоимостью 19 миллиардов долларов на 18,6 гигаватта.
Президент отметил, что в этом большую роль играет Республика Каракалпакстан. По оценкам авторитетных исследовательских институтов, в Каракалпакстане имеется потенциал в 680 гигаватт солнечной и 120 гигаватт ветровой энергии.
К 2030 году в Каракалпакстане планируется построить 10 крупных ветряных электростанций общей мощностью 10,3 гигаватта за счет прямых инвестиций в размере 11 миллиардов долларов. После полного запуска этих проектов будет вырабатываться 35 миллиардов киловатт-часов "зеленой" энергии в год.
Для обеспечения стабильности в передаче электроэнергии в Кунградском, Берунийском и Караузякском районах будут построены три системы хранения электроэнергии общей мощностью 400 мегаватт.
Сегодня начинается строительство нескольких из этих проектов. Первый - ветряная электростанция мощностью 1 гигаватт стоимостью 1,2 миллиарда долларов, которая будет построена китайской компанией "Sany Renewable" в Кунградском районе. Второй - ветряная электростанция мощностью 200 мегаватт с системой хранения 100 мегаватт электроэнергии стоимостью 250 миллионов долларов, которая будет создана совместно с саудовской компанией "ACWA Power" в Берунийском и Караузякском районах.
В будущем ими будет вырабатываться 4 миллиарда 200 миллионов киловатт-часов "зеленой" энергии в год, что эквивалентно годовому потреблению 1 миллиона 750 тысяч домохозяйств. В результате будет сэкономлено около 1,3 миллиарда кубометров природного газа, а объем выбросов в атмосферу сократится почти на 2 миллиона тонн.
Примечательно, что одновременно в Кунградском районе начинается строительство предприятий по производству частей, стоек и лопастей ветряных турбин. В результате будет локализовано производство деталей ветряных турбин мощностью 1 000 мегаватт и 120 стоек в год, будет произведена импортозамещающая продукция на 100 миллионов долларов.
Кроме того, в Нукусском районе за счет инвестиций в размере 24 миллионов долларов будет налажено производство 20 миллионов отопительных радиаторов в год.
Уделяется внимание вопросам благоустройства городов и районов, создания достойных условий жизни для населения. В эти дни запускается 12 проектов на 62 миллиона долларов в промышленности, сельском хозяйстве, туризме и сфере услуг. На церемонии были открыты два из них - крупные торговые комплексы в Берунийском районе и городе Нукусе.
Глава государства нажал символическую кнопку и дал старт строительству и деятельности новых объектов. Он поздравил всех с этими проектами, имеющими большое значение для экономики нашей страны.