Ғиждувон туманида 1 июнь куни Бухоро вилоятини иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг бошида ҳудуддаги ўзгаришларни қайд этди.
Сўнгги йилларда вилоят иқтисодиёти 1,5 баробар ўсиб, 53 триллион сўмдан ошган, аҳоли жон бошига 26 миллион сўмга етган. Саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатишда 4 минг 600 та корхона ташкил этилиб, 90 мингта иш ўрни яратилган. Экспорт 215 миллион долларга етган. Қоракўл, Жондор, Шофиркон ва Когон туманларининг ҳар бирида саноат ҳажми йилига 1 триллион сўмдан ошган.
– Иқтисодиётни изчил ривожлантириб, яна иш жойлари очиш, ёшларни билимли ва касбли қилиш бўйича ҳали кўп ишлаш керак. “Оёғимиз остида” имкониятлар турибди. Улардан фойдаланиб, 544 та маҳалладаги 2 миллиондан зиёд аҳолининг шароитини янада яхшилаш зарур. Бунинг учун ҳар бир тизим ҳар куни меҳнат қилиши, изланиши керак, – деди Президент.
Ишсиз, кам даромадли ва чет элда қийналган одамларга муносиб шароит яратиб, ишли қилиш ҳокимлар ва сектор раҳбарлари учун стратегик вазифа экани таъкидланди.
Шу боис Бухорода бу йил кичик бизнесга 5,9 триллион сўмга қўшимча яна 2,1 триллион сўм кредит берилиши айтилди. Бухородаги кичик бизнес, туризм ва сервис учун яна 100 миллион доллар алоҳида ажратилади. Булар орқали июнь-декабрь ойларида 78 минг аҳоли бандлигини таъминлаш мумкин.
Одамларни ишли қиладиган катта имконият саноат зоналарида. Когон туманида минг гектарда йирик саноат мажмуаси барпо этилмоқда. Биринчи босқичда 300 миллион долларлик лойиҳа амалга оширилади. Бу вилоят иқтисодиётига йилига 250 миллион доллар қўшилган қиймат, 2 мингта иш ўрни, 250 миллиард сўм солиқ тушуми ва 100 миллион доллар экспорт беради.
Электр техникаси тармоғида бу йил Бухоро шаҳри ва Қоровулбозорда 50 миллион долларлик 3 та йирик қувват ишга тушади. Темир-бетон маҳсулотлари чиқарадиган завод қурилади. Бухоронинг тарихий қисмида заргарлик маркази ташкил этилади.
Инвестиция лойиҳалари инфратузилмасига 200 миллиард сўм ажратилиши белгиланди. Натижада 405 миллион долларлик 5 та лойиҳанинг ишга тушиши тезлашади.
Масалан, Бухоро туманидаги нефть-кимё кластерида бензол, олефин, ароматик углеводород, нафтадан пентан ва гексан эритгичлари ишлаб чиқарилади. 4,5 триллион сўмлик қўшилган қиймат, 130 миллион доллар экспорт тушуми ва 600 та юқори даромадли иш ўрни очилади.
Вилоят саноат корхоналарининг кооперация харидларидаги ўрни камлиги кўрсатиб ўтилди. Мутасаддиларга ишлаб чиқарувчиларнинг давлат харидидаги иштирокини кенгайтириш бўйича топшириқ берилди. Шу мақсадда Кооперация порталида ҳақиқий ишлаб чиқарувчилар қатнашадиган тартиб қилиниб, корхоналар реестри ва йиллик қуввати янгилаб борилади.
Бухорода йилига 5 миллион хорижий турист келиши учун шароит яратилмоқда. Шаҳар марказида Боқий Бухоро маданий этнографик парки ва янги аэропорт қурилиши бошланди.
Шу билан бирга, вилоятдаги 30 та тарихий ёдгорликни таъмирлаш бўйича кўрсатма берилди. Зарафшон дарёси бўйида сайилгоҳ ташкил қилиш, Тўдакўл сув ҳавзаси бўйида дам олиш масканларини кўпайтириш зарурлиги айтилди.
Ҳукуматга улуғ аждодларимиз бой меросини чуқур ўрганиш, обидалар атрофида туризм контентини кўпайтириш бўйича дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Қишлоқ хўжалигида ҳам фойдаланилмаган имкониятлар кўп. Вилоятда ип-калаванинг 57 фоизи мато қилинаяпти, қолгани хомашё шаклида 4 баробар арзон сотилаяпти.
Ёки, вилоятда 1 миллион 200 минг тонна мева-сабзавот етиштирилса-да, экспорти кўп эмас. Сабаби – мева-сабзавотларни сотиш жойлари ҳал қилинмаган, уларни қадоқлаш тизими йўқ.
Қоракўл эркин иқтисодий зонасининг 30 гектарида технопарк ташкил қилиб, мазкур тармоқлардаги корхоналарни жойлаштириш бўйича кўрсатма берилди. Хусусан, бинолар аралаш газлама ва буёқ хонага мослаб қурилади, чет эллик ва маҳаллий ҳамкорларга қулай шартларда тайёр ҳолда топширилади. Бу бир йилда тўлиқ қайта ишлаш тизимига ўтиб, экспортни икки баробар оширишга туртки беради.
Россиянинг Нижегород вилояти ва Пенза шаҳрида Бухоро вилоятининг бозорлари барпо этилади.
Ирригация масалаларига тўхталинар экан, вилоятда сув етказиш харажатининг 87 фоизи электр энергиясига тўғри келаётгани қайд этилди. Насослар энерготежамкорига алмаштирилса, йилига камида 400 миллиард сўмни иқтисод қилиш мумкинлиги айтилди.
Давлатимиз раҳбари йиғилиш Ғиждувонда бўлаётганига эътибор қаратиб, бу ерликларнинг ишбилармонлигини таъкидлади.
Сўнгги йилларда туман саноати 2 карра ўсиб, 2 триллион сўмдан ошган. Шу вақтда 2 мингдан зиёд янги тадбиркор иш бошлаган.
Бу суръатни давом эттирган ҳолда, тадбиркорларни экспортга йўналтириш, хонадонлардаги кичик ишлаб чиқаришларни “соядан” чиқариш, ёшларга касб ўргатиш, замонавий шифохона қуриш вазифалари белгиланди.
Ғиждувонлик тадбиркорлар 10-11-синф ва коллеж ўқувчиларига дарсдан сўнг касб ўргатиб, 2 миллион сўмгача ойлик тўлаш, бепул тушлик ва текин автобус билан таъминлаш таклифини билдирган. Президент бу таклифни маъқуллаб, хайрли тажрибага айлантириш кераклигини таъкидлади.
Умуман, Ғиждувоннинг ўзида 25 минг иш ўрни, қўшимча 50 миллион доллар экспорт имконияти борлиги кўрсатиб ўтилди.

Создание достойных условий для людей и обеспечение их работой – стратегическая задача
1 июня в Гиждуванском районе состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Бухарской области.
Президент Шавкат Мирзиёев в начале своего выступления отметил изменения, происходящие в регионе. В последние годы экономика области выросла в 1,5 раза, превысив 53 триллиона сумов, доход на душу населения достиг 26 миллионов сумов. В промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг было создано 4,6 тысячи предприятий, что обеспечило 90 тысяч рабочих мест. Экспорт достиг 215 миллионов долларов. В Каракульском, Джандарском, Шафирканском и Каганском районах в каждом объем промышленного производства превысил 1 триллион сумов в год.
– Необходимо продолжать последовательное развитие экономики и создавать новые рабочие места, обучать молодежь, – сказал Президент. – У нас есть возможности для этого. Нужно улучшать условия для более чем 2 миллионов человек в 544 махаллях, используя эти возможности. Каждый день все системы должны работать и искать пути для достижения этих целей.
Президент подчеркнул, что создание достойных условий для безработных, малообеспеченных людей и тех, кто испытывает трудности за границей, является стратегической задачей для хокимов и руководителей секторов.
В связи с этим было отмечено, что в этом году в Бухаре малому бизнесу будет предоставлено дополнительно 2,1 триллиона сумов кредитов дополнительно к уже выделенным 5,9 триллиону сумов. Для малого бизнеса, туризма и сервиса будет выделено еще 100 миллионов долларов. Это позволит обеспечить занятость 78 тысяч человек до конца года.
Значительные возможности для создания рабочих мест находятся в промышленных зонах. В Каганском районе на площади в 1000 гектаров строится крупный промышленный комплекс. На первом этапе будет реализован проект стоимостью 300 миллионов долларов. Это добавит 250 миллионов долларов к экономике области, создаст 2000 рабочих мест, обеспечит 250 миллиардов сумов налоговых поступлений и 100 миллионов долларов экспорта.
В этом году в Бухаре и Караулбазаре будут введены три крупных объекта стоимостью 50 миллионов долларов в области электротехники. Будет построен завод по производству железобетонных изделий. В исторической части Бухары будет создан ювелирный центр.
На инфраструктуру инвестиционных проектов будет выделено 200 миллиардов сумов. Это ускорит запуск пяти проектов общей стоимостью 405 миллионов долларов. Например, на нефтехимическом кластере в Бухарском районе будут производиться бензол, олефины, ароматические углеводороды, пентановые и гексановые растворители из нафты. Это обеспечит добавленную стоимость в размере 4,5 триллиона сумов, экспортные поступления в 130 миллионов долларов и создаст 600 высокодоходных рабочих мест.
Было отмечено, что участие промышленных предприятий области в кооперационных закупках недостаточно. Даны указания по расширению участия производителей в государственных закупках. В Кооперационном портале будут участвовать только реальные производители, реестр предприятий и данные об их годовой мощности будут обновляться.
В Бухаре создаются необходимые условия для привлечения 5 миллионов иностранных туристов в год. В центре города началось строительство культурно-этнографического парка "Вечная Бухара" и нового аэропорта.
Даны указания по реставрации 30 исторических памятников в области, созданию зоны отдыха на берегу реки Зарафшан и увеличению количества мест для отдыха на озере Тудакуль.
Правительству поручено разработать программу по глубокому изучению богатого наследия наших великих предков и увеличению туристического контента вокруг памятников.
В сельском хозяйстве также имеются неиспользованные возможности. В области перерабатывается 57 процентов хлопка, остальная часть продается в виде сырья в четыре раза дешевле. Хотя в области производится 1,2 миллиона тонн фруктов и овощей, их экспорт невелик из-за отсутствия мест для продажи и системы упаковки.
На площади в 30 гектаров свободной экономической зоны Каракуль будет создан технопарк для размещения предприятий в этих отраслях. В частности, здания будут строиться с учетом смешанного производства и покраски, и будут передаваться иностранным и местным партнерам на выгодных условиях. Это позволит полностью перейти на переработку и удвоить экспорт.
В Нижегородской области и Пензе (Россия) будут созданы рынки для Бухарской области.
Обсуждая вопросы ирригации, было отмечено, что 87 процентов затрат на доставку воды в области приходится на электроэнергию. Замена насосов на энергосберегающие позволит экономить как минимум 400 миллиардов сумов в год.
Президент отметил важность того, что совещание проходит в Гиждуване, подчеркнув предприимчивость местных жителей. За последние годы промышленность района выросла вдвое и превысила 2 триллиона сумов. В это время начали работать более 2 тысяч новых предпринимателей.
Для продолжения этого темпа определены задачи по ориентации предпринимателей на экспорт, выводу мелких производств из "тени", обучению молодежи профессиям и строительству современной больницы.
Гиждуванские предприниматели предложили обучать учеников 10-11 классов и студентов колледжей профессиям после уроков, выплачивая зарплату до 2 миллионов сумов в месяц с предоставлением бесплатного обеда и транспорта. Президент одобрил это предложение, подчеркнув, что его необходимо превратить в полезный опыт.
В целом, как отмечалось, в Гиждуване имеется потенциал для создания 25 тысяч рабочих мест и увеличения экспорта на 50 миллионов долларов.
На совещании заслушаны доклады хокимов и руководителей секторов, а также предложения предпринимателей.