Prezident Shavkat Mirziyoyev neft-gaz sohasida xorijiy hamkorlar bilan amalga oshirilayotgan ishlar hamda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik chora-tadbirlariga oid taqdimot bilan tanishdi
Neft-gaz sohasidagi loyihalar va kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bo‘yicha axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-iyul kuni neft-gaz sohasida xorijiy hamkorlar bilan amalga oshirilayotgan ishlar hamda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik chora-tadbirlariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda o‘sib borayotgan talabga mos ravishda energetika izchil rivojlantirilmoqda. Davlatimiz rahbarining xorijiy tashriflari va ular doirasida o‘tgan biznes forumlari natijasida ko‘plab loyihalar amalga oshmoqda.
Jumladan, Ozarbayjonning “Socar” kompaniyasi bilan Ustyurtdagi konlarda qidiruv o‘tkazib, neft qazib olish bo‘yicha kelishuvga erishilgan. Birgalikda istiqbolli maydonlarda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish rejalashtirilgan.
Shuningdek, boshqa xorijiy davlatlar bilan murakkab konlarni o‘zlashtirish, sohani raqamlashtirish, talab yuqori bo‘lgan mutaxassislarni tayyorlash kabi muhim yo‘nalishlarda hamkorlik qilinmoqda.
Taqdimotda mutasaddilar sheriklikdagi ishlarning borishi va galdagi rejalar yuzasidan axborot berdi.
Prezidentimiz istiqbolli maydonlar bo‘yicha aniq loyihalarni shakllantirish, geologiya-qidiruv ishlaridan tayyor mahsulot olishgacha bo‘lgan to‘liq zanjirni yo‘lga qo‘yish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Shu bilan birga, amaldagi xorijiy va qo‘shma korxonalarda yangi burg‘ulash usullarini qo‘llash, quduqlarning samaradorligini oshirish orqali neft va gaz hajmini ko‘paytirish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik masalalari ham ko‘rib chiqildi. Mutasaddilar buning uchun yetarli energiya ishlab chiqarish, gaz omborlarida jamg‘arish va muvozanatli yetkazib berish choralari ko‘rilayotgani to‘g‘risida axborot berdi.
Xususan, Tallimarjon issiqlik elektr stansiyasida 1 ming 65 megavattli ikkita bug‘-gaz qurilmasi, Sirdaryoda 1 ming 573 megavattli issiqlik elektr stansiyasi barpo etilmoqda. Ularning jami quvvati yiliga 20 milliard kilovatt-soat bo‘ladi.
Shuningdek, bu yil Toshkent, Namangan, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida jami 162 megavattli yangi gidro elektr stansiyalar ishga tushiriladi. Ularda yiliga 648 million kilovatt-soat elektr ishlab chiqariladi. Bular, avvalo, xalqimiz ehtiyoji va o‘sib borayotgan iqtisodiyot uchun qo‘shimcha quvvat bo‘ladi.
Ayni paytda tegishli tarmoq va podstansiyalarni ta’mirlash ishlari ham boshlangan. Issiqlik stansiyalari barqaror ishlashi uchun zarur yoqilg‘i, butlovchi va ehtiyot qismlar zaxiralari shakllantirilmoqda.
Yig‘ilishda soha infratuzilmasini izchil modernizatsiya qilib, energiya yetkazib berish uzluksizligini ta’minlash bo‘yicha vazifalar belgilandi.

Доложено о ходе проектов в нефтегазовой сфере и подготовке к осенне-зимнему сезону
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 июля ознакомился с презентацией, посвященной реализации совместных проектов с зарубежными партнерами в нефтегазовом секторе.
С учетом растущего внутреннего спроса в стране осуществляется последовательное развитие энергетической отрасли. Благодаря зарубежным визитам главы государства и бизнес-форумам, организованным в их рамках, реализуется целый ряд перспективных проектов.
В частности, достигнуто соглашение с азербайджанской компанией SOCAR о поисках и добыче нефти на месторождениях Устюртского региона. Предусмотрена совместная геологоразведочная работа на перспективных участках.
Также ведется сотрудничество с рядом других государств по таким направлениям, как освоение сложных месторождений, цифровизация отрасли, подготовка востребованных специалистов и другие.
В ходе презентации ответственные лица доложили о текущем ходе реализации совместных проектов и дальнейших планах.
Президент поручил ускорить формирование конкретных проектов по перспективным участкам, наладить полный производственный цикл — от геологоразведки до получения готовой продукции.
Отдельно было подчеркнуто, что необходимо расширить применение современных методов бурения и увеличить объемы добычи нефти и газа за счет повышения эффективности эксплуатации скважин в действующих иностранных и совместных предприятиях.
На совещании также были рассмотрены вопросы подготовки к осенне-зимнему сезону. Ответственные лица доложили о принимаемых мерах по наращиванию объемов производства энергии, закачке газа в подземные хранилища и обеспечению сбалансированной поставки ресурсов.
Так, на Талимарджанской теплоэлектростанции ведется строительство двух парогазовых установок общей мощностью 1 065 мегаватт, в Сырдарье — новой ТЭС мощностью 1 573 мегаватта. Совокупная проектная мощность этих объектов составит 20 миллиардов киловатт-часов в год.
Кроме того, до конца текущего года в Ташкентской, Наманганской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях будет запущено несколько новых гидроэлектростанций суммарной мощностью 162 мегаватта. Они обеспечат выработку 648 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год. Эти мощности станут дополнительным ресурсом для удовлетворения потребностей населения и поддержки динамично развивающейся экономики.
Параллельно начаты работы по ремонту соответствующих сетей и подстанций, формируются необходимые резервы топлива, запасных частей и комплектующих для обеспечения стабильной работы теплоэлектростанций.
Поставлены задачи по последовательной модернизации инфраструктуры и обеспечению стабильного и бесперебойного энергоснабжения.