Inson huquqlari boʼyicha toʼrtinchi anʼanaviy Samarqand forumi ishtirokchilariga
Аvvalambor, “Ekologik tahdidlar: oʼzgarayotgan dunyoda inson huquqlarining istiqboli va barqaror yechimlarni izlash” mavzusidagi inson huquqlari boʼyicha toʼrtinchi anʼanaviy Samarqand forumining barcha ishtirokchilari va mehmonlarini samimiy qutlayman.
Yurtimizda ilk bor 2018-yilda oʼtkazilgan Inson huquqlari boʼyicha Osiyo forumi jahon amaliyotiga oʼziga xos “Samarqand ruhi”ni olib kirdi desak, hech mubolagʼa boʼlmaydi. Shu tariqa inson huquqlari sohasidagi
eng dolzarb muammolarga bagʼishlangan Samarqand forumlarini oʼtkazish yaxshi anʼana tusini oldi.
Bugungi anjumanda Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan tuzilmalari, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti, Yevropa Ittifoqi, Islom hamkorlik tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdoʼstligi, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari boʼyicha kengash, Turkiy davlatlar Parlament Аssambleyasi, shuningdek, taniqli xorijiy davlat va jamoat arboblari, inson huquqlari sohasidagi yetakchi ekspertlar ishtirok etayotgani ayniqsa ahamiyatlidir.
Yaxshi maʼlumki, global iqlim oʼzgarishi oqibatida sayyoramizda keskin ekologik vaziyat yuzaga keldi. Ichimlik suvi taqchilligi, atrof-muhit ifloslanishi, tuproq yemirilishi, kuchli chang va qum boʼronlari, bioxilma-xillikning yoʼqolishi, qishloq xoʼjaligi hosildorligining pasayishi kabi muammolar tobora avj olmoqda.
Barcha qitʼalarda va mamlakatlarda bu jarayonlarning salbiy taʼsiri yanada kuchayib bormoqda. Аyniqsa, havo haroratining oshishi jahondagi oʼrtacha koʼrsatkichdan ikki barobar koʼp boʼlgan va Orol fojiasini boshidan kechirayotgan Markaziy Osiyo mintaqasida buning oqibatlari yaqqol sezilmoqda.
Ekologik inqiroz Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yoʼlidagi eng asosiy toʼsiq va tahdidga aylandi, global miqyosda qashshoqlik bilan bogʼliq muammolar koʼpaymoqda, insonning sogʼliq, toza suv, oziq-ovqat va uy-joyga boʼlgan huquqlarini taʼminlash xavf ostida qolmoqda. Bundan avvalo, ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlam, xususan, nogironligi boʼlgan shaxslar, keksalar, ayollar va bolalar jiddiy aziyat chekmoqda.
Аlbatta, iqlim oʼzgarishi oqibatida inson huquqlariga yetkaziladigan zararni keskin kamaytirish uchun jahon mamlakatlari birgalikda samarali choralar koʼrishi kerak. Kelajak avlodlar taqdiri uchun barchamiz ulkan masʼuliyatni oʼz zimmamizga oladigan vaqt keldi.
Parij bitimida taʼkidlanganidek, iqlim oʼzgarishiga qarshi choralar koʼrilayotganida, davlatlar inson huquqlarini hurmat qilishi, ragʼbatlantirishi va himoya qilishi, asosiy diqqat-eʼtiborini mazkur sohadagi majburiyatlarini bajarishga qaratishlari lozim.
Yangi Oʼzbekistonda iqlim oʼzgarishi muammolari bilan kurashish barqaror rivojlanishni taʼminlashning eng muhim omiliga aylandi. Biz imkon qadar bunday jarayonlarning oldini olish va ularning salbiy taʼsirini yumshatish boʼyicha zarur choralarni koʼrmoqdamiz.
Yangi tahrirda qabul qilingan Konstitutsiyamizda insonning qulay atrof-muhitga boʼlgan huquqi alohida bobda mustahkamlangan. Davlatning atrof-muhitni yaxshilash, tiklash va muhofaza qilish, ekologik muvozanatni saqlash boʼyicha vazifalarni amalga oshirish majburiyatlari belgilab qoʼyilgan.
Shuningdek, Orolboʼyi mintaqasining ekologik tizimini muhofaza qilish va tiklash, mintaqani ijtimoiy va iqtisodiy jihatdan rivojlantirish, mamlakatimizda “yashil” iqtisodiyotga va uglerod neytralligiga oʼtish masalalariga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Jumladan, 2030-yilga borib mamlakatimiz energetika balansida qayta tiklanuvchi energiya quvvatini 40 foizga yetkazishni rejalashtirganmiz. “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Oʼzbekistonda 1 milliard tup koʼchat ekilmoqda. Orol dengizining qurigan tubida 2 million gektar maydonda oʼrmonzorlar barpo etdik.
Shuni alohida taʼkidlashni istardimki, bizning saʼy-harakatlarimizni jahon hamjamiyati keng qoʼllab-quvvatlamoqda. Xususan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Аssambleyasi tomonidan “Orolboʼyi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish”, “Markaziy Osiyo ekologik muammolar qarshisida: barqaror rivojlanish va farovonlik yoʼlida mintaqaviy birdamlikni mustahkamlash” kabi muhim rezolyutsiyalar bir ovozdan qabul qilindi.
Hech shubhasiz, insoniyat toʼqnash kelayotgan iqlim bilan bogʼliq keskin muammolar oqibatlarini yumshatish inson huquqlari sohasidagi xalqaro hamkorlikning ustuvor yoʼnalishlaridan biri boʼlib qoladi.
Shu bois, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Аssambleyasining “Markaziy Osiyoda iqlim oʼzgarishining salbiy oqibatlariga qarshi kurashish sharoitida inson huquqlarini himoya qilish toʼgʼrisida”gi rezolyutsiyasini ishlab chiqish va ilgari surish boʼyicha tashabbusimizni qoʼllab-quvvatlaysizlar, deb ishonaman.

Искренне приветствую всех участников и гостей четвертого традиционного Самаркандского форума по правам человека на тему «Экологические проблемы: будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений».
Не будет преувеличением сказать, что первый Азиатский форум по правам человека, организованный в нашей стране в 2018 году, привнес в мировую практику свой особый «самаркандский дух». Стало доброй традицией проведение в Самарканде форумов, посвященных наиболее актуальным проблемам в области прав человека.
В сегодняшнем мероприятии принимают участие представители Организации Объединенных Наций и ее специализированных структур, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Европейского союза, Исламской организации сотрудничества, Шанхайской организации сотрудничества, Содружества Независимых Государств, Организации экономического сотрудничества, Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Парламентской Ассамблеи тюркских государств, а также видные зарубежные государственные и общественные деятели, ведущие эксперты в области прав человека.
Как известно, в результате глобальных климатических изменений на планете сложилась критическая экологическая ситуация. Все более обостряются такие проблемы, как нехватка питьевой воды, загрязнение окружающей среды, эрозия почвы, сильные пыльные и песчаные бури, исчезновение биоразнообразия, снижение производительности сельского хозяйства.
Негативное влияние данных процессов усиливается на всех континентах, во всех странах. Особенно явно их последствия ощущаются в регионе Центральной Азии, где показатели повышения температуры воздуха в два раза превышают средний показатель в мире и которая продолжает испытывать на себе последствия Аральской катастрофы.
Экологическое бедствие стало основным препятствием и вызовом на пути достижения Целей устойчивого развития, растет количество проблем, связанных с нищетой на глобальном уровне, остаются под угрозой права человека на здоровье, чистую воду, продовольствие и жилье. От этого в первую очередь страдают люди, нуждающиеся в социальной защите, в частности, лица с инвалидностью, пожилые люди, женщины и дети.
Чтобы кардинально уменьшить ущерб, наносимый правам человека вследствие изменения климата, несомненно, страны мира должны принять совместные эффективные меры. Пришло время всем нам взять на себя эту огромную ответственность за судьбу будущих поколений.
Как отмечено в Парижском соглашении, при принятии мер по противодействию изменению климата государства должны направить основное внимание на выполнение обязательств по уважению, поощрению и защите прав человека в этой сфере.
В Новом Узбекистане борьба с проблемами по изменению климата стала важнейшим фактором обеспечения устойчивого развития. По мере возможности мы принимаем необходимые меры для предотвращения таких проблем и смягчения их негативного воздействия.
В принятой в нашей стране Конституции в новой редакции в отдельной главе закреплено право человека на благоприятную окружающую среду. Определены обязательства государства по улучшению, восстановлению и охране окружающей среды, сохранению экологического равновесия.
Кроме того, особое внимание уделяется вопросам защиты и восстановления экологической системы Приаралья, социального и экономического развития региона, переходу страны на «зеленую» экономику и углеродную нейтральность.
В частности, к 2030 году мы запланировали довести мощности возобновляемой энергии в стране до 40 процентов. В Узбекистане в рамках общенационального проекта «Зеленый край» высаживается 1 миллиард саженцев. На 2 миллионах гектаров высохшего дна Аральского моря мы создали леса.
Следует отметить, что принимаемые нами меры находят широкую поддержку у мирового сообщества. В частности, Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций единогласно приняла такие важные резолюции, как «Объявление региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий», «Центральная Азия перед лицом экологических проблем: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания».
Смягчение последствий острых климатических проблем, с которыми сталкивается человечество, безусловно, является одним из приоритетных направлений международного сотрудничества в области прав человека.
Уверен, что вы поддержите нашу инициативу о разработке и продвижении резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций «О защите прав человека в условиях борьбы с негативными последствиями изменения климата в Центральной Азии».
Убежден, что в ходе сегодняшнего форума вы разработаете новые практические предложения, которые послужат сохранению стабильной экологической ситуации в глобальном масштабе, обеспечению прав и интересов человека.